Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Série gamebooků o Lone Wolfovi je zpět. Ustojí Útok ze tmy?

Marek Hofman

Marek Hofman

17. 8. 2011

V době graficky téměř dokonalých počítačových her vypadá počin vydat gamebooku – knihu obsahující hru – jako naprosto šílený tah. Prorazí Lone Wolf Joea Devera i dnes nebo zůstane pouze osamělým vlkem?

Jsi Lone Wolf. Ty jediný jsi přežil.... Autor: Alberto dal Lago

Vítej, poutníče. Tvé jméno zní Osamělý čtenář a před tebou leží další z mnoha dobrodružství. Provázet tě bude postava zahálená v dlouhém plášti s kápí, jejíž jméno momentálně znát nepotřebuješ. Říkejme jí třeba recenzent. Nyní tě zasvětí do úkolu.

Co je to ten gamebook?

Prostým překladem anglických slov game (hra) a book (kniha) se lze dopídit významu tohoto spojení. Přesně tak, čtenáři, lépe řečeno hráči, se do rukou dostává svazek obsahující dobrodružství, jež se vyvíjí podle toho, jak on sám za hrdinu rozhoduje. V praxi to vypadá tak, že v určitém momentě se děj zastaví a hráči nabídne jeden, dva i více alternativních odkazů.

Neušel jsi lesem ještě ani míli, když zaslechneš zvuky západně od místa, kde právě jsi.
Chceš-li se vydat za zvuky, otoč na 183.
Rozhodneš-li se za zvyky nechodit, můžeš pokračovat v cestě na jih otočením na 8.

(Odkaz č. 400)

První svazek o Lone Wolfovi vyšel v České republice v roce 1992. Nyní přichází nakladatelství Mytago s vydáním, které to předchozí v mnohém předčí. Jistě, stále se jedná o tu samou kniha a stejného autora Joea Devera, několik věcí je však odlišuje. V první řadě došlo k navýšení počtu odkazů. Čtenář/hráč si jich tak užije pět set padesát, což dělá o dvě stovky více než v původním Útoku ze tmy, prvním díle série.

Během prvních pár stránek se člověk seznámí s principem hry. Dozví se, jak funguje soubojový systém a k čemu slouží přiložená tabulka náhody. Zvláštní pozornost by měl věnovat výběru hrdinových schopností, ty hru mohou a také v mnohém mění. Poté si do průvodní listiny zaznamená své údaje – chce-li hrát vícekrát, je lepší si listinu okopírovat nebo stáhnout z webu nakladatele – a může se směle vrhnout na obranu království Sommerlund.

Užít si hru. O nic víc nejde

Příběh je vskutku triviální. Klášter, v němž se cvičí budoucí elitní obránci země, rytíři Kai, napadnou přisluhovači temného pána. Dále se už děj odvíjí podle toho, jak se který hráč zachová. Cíl mají všechny cesty stejný, liší se pouze ve svém průběhu.

Na samotný konec může čtenář dojít během chvilky, pokud si volí ta správná rozhodnutí. Která to jsou, však není jednoduché na první pohled určit. Hodně to ztěžuje i fakt, že další úsek se od aktuálního může nacházet i o tři sta stran dál. Zapamatovat si, odkud hráč přišel, může tedy pouze jedinec s darem vybavit si zpětně číslo předchozího odkazu.

Netřeba se však zbytečně strachovat, na většinu správných – nebo alespoň ne tak špatných – možností lze přijít za použití obyčejného selského rozumu či intuice. Anebo obelháním tabulky náhody. Hrozí-li postavě smrt, nenechat ji padnout a malým podvůdcem říci, že v boji zvítězila. To už ale záleží na svědomí každého z hráčů.

Opatrnější čtenář klidně skončí ve finiši s nadpolovičním počtem životů, ovšem bez magických zbraní či artefaktů. Dobrodružnější povahy zase utrží nejeden šrám a pohmožděninu, volí-li si nebezpečnější cesty, které je však mohou dovézt k předmětům se speciálními vlastnostmi.

Zábavu kazí občasné haprování logiky. Při průchodu lesem má hráč dojem, že na každém druhém kroku naráží na mýtinu, na níž se ke všemu téměř pokaždé nachází nějaká odložená zbraň a podobně. Stále však jde o ten menší z prohřešků, který navíc spoustě lidí vadit nemusí, protože k podobným hrám zkrátka takovéto věci patří. Horší je občasná absence odkazu na další pasáž nebo neexistence odkazovaného úseku. To už dokáže vytočit leckoho.

Provázej tě síla

Spolu s průvodcem jsi dospěl až sem. Recenzent se najednou zastavil a nevypadá to, že by chtěl pokračovat. Před vámi se skví vchod do příjemně vyhlížející budovy. Písmena na výloze oznamují, že jde o knihkupectví. Nyní už záleží pouze na tobě Osamělý čtenáři, zda vstoupíš a odneseš si svazek s hrou, anebo se na místě otočíš a vydáš za jiným dobrodružstvím.

Název originálu: Lone Wolf 01: Flight from the Dark
Český název: Lone Wolf 01: Útok ze tmy
Autor: Joe Dever
Překlad: Lukáš Šimíček
Obálka: Alberto dal Lago
Počet stran: 376
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 160 mm
Vydal: Mytago, Brno 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Série gamebooků o Lone Wolfovi je zpět. Ustojí Útok ze tmy?

Hide picture