Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Série Grand Theft Auto je tu s námi 15 let. Jak moc se změnila?

Pavel Šnábl

Pavel Šnábl

18. 3. 2013

Hra Grand Theft Auto tu s námi je už od roku 1998, kdy byl vydán její první díl. Je to neuvěřitelných 15 let. A fanoušky pořád neomrzela.

OBR.: GTA V

Vztahy mezi hlavními hrdiny GTA V rozhodně nebudou jednoduché. Zdroj: Oficiální stránky hry

Série GTA je tvořena deseti díly, které na sebe nijak nenavazují (ale celkem často najdete jemné náznaky). V současné době se chystá jedenáctý díl série, který by měl opět přinést spoustu novinek a navrátit některé úspěšné prvky.

Grand Theft Auto

GTA IPrvní díl série nabídl něco, co tu v takovém rozsahu ještě nebylo. Hru na zločince se vším všudy. Na hrdinu se tu koukáte z výšky, herní prostředí je tvořeno kompletně ve 2D. GTA nabídlo tři města – Vice City, Liberty City, San Andreas, která hráč mohl navštívit. Ale nic není zadarmo, pro postup do dalšího města bylo zapotřebí získat příslušný finanční obnos. Šílené řádění v ulicích skvěle doplňoval špičkový soundtrack. Byla zde i spousta věcí navíc. Vždyť kdo by nevzpomenul na mise typu kill frenzy nebo vybuchující autíčka na dálkové ovládání. Pamětníci jistě také zavzpomínají na honičky s policejními auty. Hra vyšla pro PC, PlayStation a Game Boy Color.

Grand Theft Auto: London 1969

gta-londonDatadisk pro první díl. Herní principy se nezměnily, jenom americká města byla nahrazena Londýnem. Samozřejmě se obměnil vozový park, na ulicích jste mohli potkat typická londýnská auta. Autoři však změnili herní systém tak, aby odpovídal skutečnosti. Tudíž se zde jezdilo vlevo, do aut se nastupovalo z opačné strany. Také soundtrack se dočkal proměny. Rádiové stanice nahradila stálá hudba, která atmosférou připomínala Londýn.

Grand Thef Auto II

gta 2Grafika druhého GTA byla poněkud barevnější, pastelovější. Pohled svrchu však stále zůstává. Nově se zde objevují gangy, které si přivlastnily některé ulice. Do hry byl také přidán tzv. systém reputace, který jste navyšovali u jednotlivých gangů. Pokud jste plnili úkol pro jednu frakci, většinou vám klesla reputace u konkurenční. Celkově byl tento díl GTA poněkud šílenější než první díl, na zábavnosti to však sérii neubralo.

Grand Theft Auto III

GTA IIIZlomový okamžik pro celou sérii. GTA se totiž převlékla do kompletního 3D hávu. Spousta fanoušků měla strach, jestli to sérii nenávratně nepoškodí. Jejich obavy ale zůstaly nenaplněné. GTA III byla prodejní trhák. Vývojářům se povedlo převést hru do 3D, aniž by utrpěla na hratelnosti. Dá se spíše říci, že se ještě zlepšila. Spousta fanoušků se jen projížděla městem a s otevřenou pusou se koukala na prostorové modely aut a budov, které dříve viděli jenom svrchu. Také se tu poprvé objevil příběh, který vypráví o zrazeném Claudovi. Claud se postupně prokousává sítí zločinců až k samotnému vrcholu. Kdo nehrál, ať to urychleně napraví.

Grand Theft Auto: Vice City

GTA: Vice CityGTA III se převléklo do havajské košile a přeneslo se do prosluněného Vice City. Všechny principy zůstaly stejné, nicméně změna prostředí byla tak osvěžující, že to připomínalo úplně novou hru. Pro část fanoušků je to nejlepší díl celé série. V roce 2012 se tento díl dočkal zpracování pro Android a iOS. Konverze byla velmi kvalitní a dokazuje, že i tak náročné hry lze hrát pohodlně na dotykovém displeji.

Grand Theft Auto: San Andreas

GTA: San AndreasOpět zlomový díl pro sérii. Tvůrci zde totiž nabídli nejen tři města, ale i možnost podívat se na venkov. Obrovskou herní mapu bylo možné překonávat více způsoby, většina však používala leteckou dopravu. Ano, správně, v tomto díle se konečně objevila lehce ovladatelná letadla, a dokonce i stíhačka (sbohem Dodo). Vozový park se rozšířil o takové skvosty jako kombajn, traktor nebo třeba cestovní motorka. Mimo obrovskou herní plochu, nová vozidla a kvalitní příběh se do série dostaly i malé RPG prvky. Hlavního hrdinu jste nově mohli trénovat v tělocvičně nebo ho tak přecpat, že připomínal tlustou klobásu. A jako bonus zde konečně hrdina umí plavat.

Grand Theft Auto: The Liberty City Stories

GTA: Liberty City StoriesHra byla určena pro herní konzole PSP, na kterých měla velký úspěch. Příběh je zasazen před události v Grant Theft Auto III. Později byla hra konvertována i na konzoli PS2. Bohužel na PC tento díl nikdy nevyšel.

Grand Theft Auto: Vice City Stories

GTA: Vice City StoriesOpět určená hlavně na handheld PSP. Jedná se o prequel dílu Grand Theft Auto: Vice City. Později byla připravena i pro herní konzole PS2.

Grand Theft Auto IV

GTA IVDalší díl zahodil velkou mapu a svůj děj soustředil do jednoho města. Tím bylo způsobeno, že vypadla z vozového parku letadla. I přes kvalitní grafiku, fyziku a celkovou prezentaci je to pro většinu fanoušků nejhorší díl. Nefunkčnost na PC i po půl roce od vydání byla posledním hřebíčkem do rakve. Poprvé v sérii se tu v příběhu dá odbočit a vaše rozhodnutí tak ovlivní konec hry. Hru rozšířilo i několik DLC, které pokaždé mělo jiného hlavního hrdinu (The Lost and Damned, The Ballad of Gay Tony).

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

GTA: Chinatown WarsVyšla na handheld Nintendo DS a také pro zařízení iOS. Na Metacritic se stala nejlépe hodnocenou hrou pro Nintendo DS. Tvůrci v Chinatown Wars použili zvláštní grafické ztvárnění, poprvé v sérii byla hra v komiksové grafice. A podle ohlasů kritiky a hráčů se to vyplatilo.

Grand Theft Auto V

GTA VNejnovější díl série se na pultech objeví na podzim tohoto roku. Vývojáři se opět dali do experimentování a hodlají vytvořit obří mapu. Herní plán bude obsahovat všechna města z dosavadních titulů her. Snad se vývojářům podaří tak obrovský prostor zaplnit kvalitním a zábavným obsahem. Přečtěte si více informací v našem preview.

 

Série Grand Theft Auto herní průmysl určitě pozměnila. Samozřejmě díky kontroverznímu tématu hry na zloděje je série popotahována množstvím soudních sporů. Prodejnost to však ani v nejmenším neovlivnilo. Pokud jste první dva díly GTA nehráli, je načase to napravit. Studio Rockstar je uvolnilo zdarma ke stažení na těchto stránkách. Neváhejte a zkuste je, litovat rozhodně nebudete. Nutno podotknout, že oba díly nabízené zdarma bez problému rozjedete pod Windows 7.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Série Grand Theft Auto je tu s námi 15 let. Jak moc se změnila?

Hide picture