Menu
FANZINE.cz
Fantasy seriály

Šílená jídla z Hry o trůny. Koňské srdce na počest dítěte a holubí koláč na svatbě

Redakce

Redakce

23. 4. 2016

Jídlo je ve Hře o trůny důležitější, než by se mohlo zdát. Pokaždé, když někdo zemře, anebo když se začne o mluvit něčím zabití, v pozadí je na stole mnoho jedinečných pokrmů a lahůdek. Které jste zatím mohli vidět?

1. Ústřice, škeble a srdcovky alá Stark

V 5. řadě Hry o trůny se Arya Stark konečně pokusí zavraždit někoho pro Jaqena H’ghar. Její pán je jedním z bezejmenných mužů Braavos, legendárního řádu zabijáků. Aby bylo možné přiblížit se ke svému prvnímu cíli, Arya se přestrojí za obchodníka ústřic, škeblí a srdcovek. Pomůže jí to dostat se do blízkého bordelu (protože prostituce a mořské plody jdou ruku v ruce), kde vykoná svůj úkol.

2. Holubí koláč

Jde o tradiční pokrm, který uvidíte na většině svatebních hostin ve Westeros. Jedním z prvních okamžiků, kdy se v seriálu objeví, je když ho pojídá Sansa Stark, zatímco truchlí nad smrtí svého bratra a matky na Rudé svatbě.

3. Kuře pro Hounda

Pokud existuje jedna věc, která Sandora „Hounda“ Clegana potěší, pak je to dobrý pták. Osobní strážce Joffreyho se své jediné radosti dočká potom, co se společně Aryou Stark v jedné krčmě pobije se skupinkou kumpánů Lannisterů. Po krvavém souboji duo zabíjí stoupence Lannisterů, Arya dostává svůj meč a Hound dostává svoje kuře. Každý vyhrál! S výjimkou těch mrtvých lidi.

4. Chleba od Horkého koláče

Když přijdete do Westeros, Horký koláč je snad nejhorší přezdívka, kterou můžete dostat. Na tělnatého sirotka, společníka Aryi Stark, ale bezvadně sedí. Ještě než Horkého koláče přijali do Noční hlídky, musel se jakožto pekařský učeň živit prací v kuchyni. Jako dárek na rozloučenu upekl pro Aryu bochník chleba ve tvaru pečeti rodu Starků.

5. Citronový dort pro šlechtice

Tento luxusní dezert je vyhrazen jen šlechticům z oblasti Sedmi království. Citronové dorty se záměrně pečou v malých velikostech, aby je šlechtici mohli držet v jedné ruce, a přitom okusovat a drbat. Je to také oblíbené jídlo Sansy Stark, což říká hodně o její rozmazlené výchově.

6. Mihulí koláč

Zní to možná odporně, ovšem jen do té doby, než si uvědomíme, z čeho je tento koláč vyroben. Mihule jsou kruhoústí živočichové s úhořovitým tělem, jejichž ústa jsou plná zubů. Schovávají se ve vodě, kde číhají na své nic netušící oběti, do kterých se zakousnou a živí se jejich krví. Chytit je není snadné, a tak jídlo patří ke královským jídlům.

7. Koňské srdce od Dothraki

Ve Svobodných městech v Essos si potrpí na trochu jiné lahůdky než ve Westeros. Daenerys je nucena provdat se vůdce kmene Dothraki khala Droga. Když  ním otěhotní, jako „Khaleesi“ musí v souladu s pravidly kmene na počest nového dítěte sníst syrové koňské srdce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šílená jídla z Hry o trůny. Koňské srdce na počest dítěte a holubí koláč na svatbě

Hide picture