Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Šílenství jménem Harry Potter: 5 důvodů, proč ho fanoušci milují!

Redakce

Redakce

15. 7. 2011

FOTO: Konec knižní a filmové série neznamená konec PotteraCesta Harryho Pottera se pomalu chýlí ke konci. Před téměř čtyřmi lety byl vydán poslední díl jeho příběhů knižně, nyní se blíží i velký filmový závěr. Za léta svého života si Harry Potter získal miliony fanoušků. Proč ale?

Proč právě tenhle kluk s děsnejma brejlema?, Zdroj: distributor filmu

Harrym Potterem si můžete koupit knihu, film, hru na počítač či konzoli, deskovou hru, lego, audiokazety, panenku, sběratelské mince, figurky hlavních postav nebo kravatu. Komu by to nestačilo, v nabídce je třeba i tetování ve stylu Smrtijedů, kouzelnická hůlka některého z hlavních hrdinů i replika zvacího dopisu pro Harryho do školy čar a kouzel, zlatonky či Moudrého klobouku. No uznejte, která filmová postava tohle má?

Nabízí se tedy otázka PROČ? Proč si mohou kina dovolit otevřít několik sálů už pro půlnoční premiéru bez strachu o zisk? Proč lidé touží mít doma čokoládovou žabku jen proto, že ji viděli ve filmu? Proč nocovali skalní fanoušci na londýnském Trafalgar Square, jen aby si zajistili co nejlepší místa u červeného koberce? Podívejte se na pět pravděpodobných důvodů.

Knižní předloha

Základem je samozřejmě fakt, že nebýt knih spisovatelky J. K. Rowlingové, Harry Potter by se na plátna kin nikdy nepodíval a při zadání jména Daniel Radcliffe bychom toho asi moc nevygooglovali. Nelze však zapomínat na to, že knižní předloha má obrovské kvality, díky nimž si rychle získala miliony fanoušků po celém světě.

FOTO: Speciál Harry Potter

Když se tedy v kinech objevil první zfilmovaný Harry Potter, nemohli si oblíbenci jeho knih nechat ujít možnost vidět svět, jenž si vyfantazírovali, naživo. Odchylky ve filmu oproti předloze filmařům většina fanoušků odpustila a po knize začali obdivovat i její filmové zpracování.

Herecké obsazení

Opomeňme teď ústřední trojici, i když i ta se přes počáteční kritiku vypracovala ve slušné herce. Kouzelnická sága ale může oslnit mnohem většími hereckými jmény. Alan Rickman jakožto profesor Severus Slizoun Snape, Gary Oldman v roli neprávem vězněného Siriuse Blacka, Helena Bonham Carter jako nelítostná a šílená Bellatrix Lestrange nebo Ralph Fiennes namaskovaný v beznosého Voldemorta.

Ve výčtu ale můžeme klidně pokračovat a přidat jména jako Emma Thompson, Maggie Smith, Bill Nighy, David Thewlis či Clémence Poésy. Diváci si tak mohou být jisti, že i z hlediska hereckých výkonů se u Harryho Pottera vždy bude na co dívat.

Magický svět

Nikdo, kdo má v sobě ještě alespoň kousek dětské duše, by si nepřál nestrávit alespoň den ve světě Harryho Pottera. Bradavická škola si vás i přes svůj nelichotivý název získá plnými stoly těch největších dobrot, typický kouzelnický sport famfrpál zase strčí do kapsy i fotbal s hokejem dohromady, o možnosti schovat se kdykoli pod svůj neviditelný plášt ani nemluvě.

Mánie

Stačilo, aby si Harry Potter získal pouze několik prvních tisícovek fanoušků, a mánie se kolem něj rozběhla naplno. Ti, co byli nadšeni knihou, ji každému doporučovali a fanouškovská základna se tak rychle rozrůstala. S filmem pak nastal ještě větší boom – o Harrym Potterovi se už dávno nemluvilo jen ve školních lavicích, ale v podstatě kdekoli, nehledě na věk, pohlaví či zaměstnání.

A kdo by si v té době lajznul na otázku: „Co říkáš na toho Pottera?“ jen nechápavě zvednout obočí a odvětit: „Na koho?“? A tak film o mladém čaroději zhlédli i tací, kterým tenkrát jeho příběh nic neříkal. I přesto si ho mnozí z nich oblíbili a mánie se tak šířila dál…

Vizuální efekty

Samozřejmě, že z hlediska efektů by Harry Potter asi ani s hůlkou v ruce neporazil všechny ty Avatary a Počátky. I přesto si však v tomto ohledu nevede vůbec špatně. Koneckonců pro ságu v případě její vizuální stránky hovoří i oscarové statistiky. Oné sošky se sice Potter série (zatím) nedočkala, už dvakrát ale dosáhla na nominaci, což není vůbec špatné.

Kde jinde jste navíc viděli klobouk mluvit, auto létat, strom mlátit cokoli, co se mu objeví ve větvích, herce se prohánět závratnou rychlostí na košťatech s míčem v ruce nebo čaroděje bojovat skrze jejich hůlky, kdy jste až zapomněli, že něco takového je vlastně nemožné? Musíte uznat, že Harry Potter i ve své filmové verzi prostě umí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šílenství jménem Harry Potter: 5 důvodů, proč ho fanoušci milují!

Hide picture