Menu
FANZINE.cz
Technologie

Silent Hunter 5: Battle of Atlantic bude zase o kousek lepší?

Redakce

Redakce

24. 6. 2010

Pro ty, jejichž jedinou opravdovou láskou se stalo moře, a neexistuje pro ně úchvatnější pohled, než slunce, pomalu se klonící za obzor, který tiše omývají vlny, nastaly zase jednou žně. Zase jednou se vrhnou do nespoutaného a nezkrotného živlu a zase jednou budou do plic chytat slaný mořský vzduch, nasáklý rybinou a zase jednou budou ke dnu posílat nepřátelská plavidla. Kdo se ale těší na opanování hladiny a mořských vln, bude zklamán. Vládnout totiž budeme temným hlubinám oceánu. Přečtěte si preview na hru Silent Hunter 5.

Zdroj: silent-hunter.uk.ubi.com

Prostřednictvím Ubisofťáckého ponorkového simulátoru se již po páté vracíme na můstek nejzákeřnějšího bojového plavidla druhé světové války. Z Pacifiku, který si sice většina lidí spojuje s velkolepými námořními bitvami, ale už ne tak s ponorkami, se vracíme do rejdiště U-Bootů, a to do temných a tajuplných vod Atlantiku. Jistě mi většina z vás dá za pravdu, že se jedná o vítaný krok, Atlantický oceán zkrátka hraje v ponorkové válce prim a přeci jen je o něco stylovější prohánět se hlubinami u kormidla německého U-Bootu než spojenecké submariny.

Značka Silent Hunter má jednu obrovskou výhodu, která je ovšem zároveň i jistým kamenem úrazu. Na trhu pro ni dosud neexistuje žádná konkurence. Mít monopol na herní žánr je sice pěkné, ale na druhou stranu jsou tím částečně znevýhodněni sami hráči, neboť vývojáři s každým dalším pokračováním překonávají jen sami sebe a nikoli produkty konkurence. A jak všichni víme, překonávání sebe sama vede ve výsledku jen a jen k frustraci a zatrpknutí. Jen těžko může někdo popírat, že předešlý díl přišel oproti SH3 s něčím výrazně novým krom netradičního prostředí Tichého oceánu.

Zdroj: silent-hunter.uk.ubi.com

Jak už je u Silent Hunter tradiční, můžeme očekávat komplexní zprávu ponorky i její posádky, nad níž máte kontrolu a jejíž členové se zkrátka občas musí odskočit vyčůrat a když je nepustíte, přestanou vás mít rádi a nebudou makat tak, jak je daleko od břehu na otevřeném moři třeba. S postupným rozšiřováním zbrojního arzenálu wehrmachtu budete mít možnost si ponorku „vytunit“ k obrazu svému. To znamená připojování nejrůznějších dobových komponentů od modernějších hydrofonů a sonarů až po nejrůznější torpéda a palubní zbraně.

Co je ovšem třeba také zmínit je okouzlující grafika, která na obrázcích a videích ze hry vypadá vážně působivě a efektně. Atraktivně zpracované lodě se spoustou detailů a stínováním, ale také propracované pobřežní oblasti a vypiplané přístavy dávají tušit, že graficky je hra skutečně na výši. To, co ovšem oku hráče zalahodí jistě nejvíce, je realistická voda. Perfektně zpracované přetékání vln po ocelových plátech trupu ponorky je prostě pastva pro oči. Voda je skutečně jakýsi bonbonek grafického zpracování SH5. Pěnění vln drcených pod kýlem obrovských bitevních lodí a dlouhé vlnicí se brázdy, které za sebou zanechávají, zapůsobí dojmem velkolepé monumentálnosti. Také odrazy na vodní hladině vypadají absolutně perfektně a to především odraz ohně, zachvacujícího nešťastné plavidlo. Voda by měla být také určitým přírodním ukazatelem současného stavu počasí a chovat se tak, aby jasně odpovídala přírodním podmínkám.

Herní módy se drží zavedené tradice, to jest mnoho a mnoho singleplayerových misí, v nichž si budete moci vyzkoušet situace ponorkových kapitánů ve známých a slavných námořních bitvách a samozřejmě také dlouhá kariéra, který vás může převést přes několik časových období bojů a nenásilně vás seznámí se všemi druhy ponorek, které hra nabízí. Můžeme se také těšit na propracovaný multiplayer, který nabídne zkušenějším kapitánům možnost potopit si pár lodiček pěkně ve spolupráci s ostatními kapitány a těm infantilnějším třeba jen zaskotačit si ve vlnkách.

Už teď bych si dovolil tvrdit, že Silent Hunter 5 překoná a předčí svého staršího bratříčka, ovšem stále před ním ještě stojí jedna výzva, a to vytáhnout se i nad prozatímní vrchol celé série, kterým je SH3. Je třeba si uvědomit, že SH3 je opentlen velmi silnou a zarytou komunitou hráčů – ponorkových maniaků, kteří SH3 pravidelně opatřují nejrůznějšími modifikacemi a úpravami a jen těžko uvěřit, že by se od svého miláčka jen tak odtrhli a přesídlili k novému dílku. V tomto směru Silent Hunteru 5 mnoho nadějí nedávám, ale i přes to si myslím, že by se mělo jednat o více než vydařenou hru a pokud vás takovéto unterwasser boje zajímají a rádi byste si Atlantik prohlédli zpod hladiny, bude (snad) Battle of Atlantic tou správnou volbou.

Zdroj: silent-hunter.uk.ubi.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Silent Hunter 5: Battle of Atlantic bude zase o kousek lepší?

Hide picture