Menu
FANZINE.cz
Literatura

Simon R. Green. Pán z Noční strany se zapletl i s Robinem Hoodem

Redakce

Redakce

27. 3. 2011

Simon R. Green je v našich končinách známý pouze mezi opravdovými nadšenci. Jeho sci-fi a fantasy tvorba, rozdělená do několika sérií, by si však zasloužila mnohem víc. Jeho knihy totiž spojují to nejlepší z tohoto žánru. A rozhodně nikdy nenudí.

Ilustrace na obálce knihy Nářek Slavíka, autor: Jonathan Barkat

Simon Richard Green je šestapadesátiletý britský spisovatel sci-fi, hororu i fantasy. Jeho schopnost vdechnout život postavám jako jsou duchové, bozi, mytologické a pohádkové bytosti nebo například mimozemšťani je neskutečná. Green se totiž neomezuje pouze na jeden směr populárních žánrů, ale v širokém spektru jich zabírá víc než většina jiných spisovatelů.

 

Green vystudoval moderní anglickou a americkou literaturu v Leicesteru a psát začal roku 1973. První knihu vydal o šest let později a byla jí Awake, Awake, Ye Northern Winds (1979, č. Probuďte se, probuďte, severní větry, Polaris 2001). Jeho hvězda však začala stoupat až roku 1988, kdy vydal neuvěřitelných sedm novel a rok na to mu byla nabídnuta novelizace filmu s Kevinem Costnerem Robin Hood: Král zbojníků, které se prodalo téměř 400 000 kopií.

Simon Green je hrdým autorem sedmi různých sérií, které dohromady čítají téměř 50 knih. Většina z jeho knih se dá číst jako samostatné romány – Green má totiž ve zvyku v každé knize dříve či později uvést scénu i postavy, aby i čtenáři, kteří se k sérii dostanou například u třetího dílu, věděli, o co vlastně jde. Často se můžeme s různými postavami setkat ve více sériích, převážně však vystupují pouze ve vedlejší roli, mnohdy bývají dokonce jen zmíněné. Greenovy knihy totiž většinou vypráví o podobném fiktivním světě s mnoha alternativními realitami, mezi kterými postavy cestují.

Nejrozsáhlejší a u nás bezesporu nejznámější je v současné době série o Noční straně. Vypráví o soukromém detektivovi Johnu Taylorovi, jehož poznávacím znamením je trenčkot (čili baloňák). Není to ale žádný Colombo – John Taylor vyšetřuje jen ty nejpodivnější případy. A že je toho na Noční straně podivného hodně. Noční strana je totiž oblast ve středu Londýna, kde jsou stále tři hodiny po půlnoci. A asi i kvůli tomu se zde setkáte s těmi nejzvláštnějšími bytostmi na světě.

Série Noční strana u nás:

 • Something from the Nightside (2003, č. Něco z noční strany, Polaris 2005)
 • Agents of Light and Darkness (2003, č. Agenti světla a temnoty, Polaris 2005)
 • Nightingale’s Lament (2004, č. Nářek Slavíka, Polaris 2005)
 • Hex and the City (2005, č. Kouzlo města, Polaris 2006)
 • Paths not Taken (2005, č. Cesty, po kterých jsme se nevydali, Polaris 2006)
 • Sharper than a Serpent’s Tooth (2006, č. Ostřejší než hadí zub, Polaris 2007)
 • Hell to Pay (2006, č. Učiněné peklo, Polaris 2007)
 • The Unnatural Inquirer (2008, č. Nepřirozený slídil, Polaris 2008)
 • Just Another Judgement Day (2009, č. Prostě jen další soudný den, Polaris 2009)
 • The Good, the Bad, and the Uncanny (2010, č. Hodný, zlý a nevyzpytatelný, Polaris 2010)

Pár ze série Jestřáb a Rybářka z drsného města Haven je neméně oblíbený. Občas trošku nevkusné obálky však neodpovídají obsahu – svět této série je mixem středověku, renesance a průmyslové revoluce, kde pár hlavních postav zastává pozici policistů městské hlídky. Musí se vypořádat s obyčejnými kapsáři i se silnými mágy.

Série Jestřáb & Rybářka:

 • Hawk & Fisher (1990, č. Jestřáb & Rybářka, Polaris 1999)
 • Hawk & Fisher: Winner Takes All (1991, č. Jestřáb & Rybářka: Vítěz bere vše, Polaris 1999)
 • Hawk & Fisher: The God Killer (1991, č. Jestřáb & Rybářka: Zabíječ bohů, Polaris 1999)
 • Hawk & Fisher: Wolf in the Fold (1992, č. Jestřáb & Rybářka: Vlk v ovčím stádu, Polaris 1999 )
 • Hawk & Fisher: Guard Against Dishonor (1992, č. Jestřáb & Rybářka: Stráž proti potupě, Polaris 2000)
 • Hawk & Fisher: The Bones of Haven (1992, č. Jestřáb & Rybářka: Kosti města, Polaris 2000)
 • Blue Moon Rising (1991, č. Východ modrého měsíce, Polaris 2000)
 • Blood and Honour (1993, č. Za modrým měsícem, Polaris 2002)
 • Down Among the Dead Men (1993, č. Dolů mezi mrtvé, Polaris 2004)

Dále jsou u nás známé série Lord Morituri, která paroduje žánr space opery, a série Soumrak říše, typická vesmírná sci-fi, v níž se představují právě postavy cyklu Lord Morituri.

Série Noční strana, která slaví velký úspěch po celém světě, bude příští rok zakončena svým dvanáctým dílem.  Co Simon Green chystá dál, je velké tajemství. Na svých stránkách však slibuje, že novinky již brzy oznámí. Zatím se tedy můžeme jen těšit a vychutnávat si alespoň nové díly jeho stávajících sérií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Simon R. Green. Pán z Noční strany se zapletl i s Robinem Hoodem

Hide picture