Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Skrývá Mars život v podzemí? Podle několika amerických vědců možná ano

Redakce

Redakce

4. 2. 2013

Nejnovější teorie ukazují, že by se život na Marsu mohl skrývat ve vodních kapsách pod povrchem planety, protože jen tam by byl život ochráněn před nepříznivými podmínkami, které panují na povrchu planety.

Výzkum Marsa odhaluje každý den nová tajemství a přináší nové teorie. Zdroj: NASA.gov

Výzkum Marsu odhaluje každý den nová tajemství a přináší zajímavé teorie. Zdroj: NASA.gov

Sírany, které vznikly díky lehce slané vodě, takzvané brakické, se nacházejí po celém Marsu. Joseph Michalski z Planetárního institutu v Tusconu v Arizoně a jeho kolegové ale zjistili, že většina podzemních vodních zdrojů, které se shromažďují u hlubokých kráterů, jako je McLaughlinův, je bez síranů.

Kráter McLaughlin na Marsu Zdroj: NASA/JPL

Kráter McLaughlin na Marsu Zdroj: NASA/JPL

Navíc je tamější půda bohatá na jíly a uhličitany, které se vytvářejí v přítomnosti vody. Voda a půda, která obsahuje uhličitany, je pro život mnohem přijatelnější než ta, která je kyselá a plná síranů. McLaughlin může být vhodné místo pro hledání známek života, které mohou být dokonce i vyplaveny na povrchu.

„Povrch kráteru McLaughlin je velmi dobré místo pro zachování života,“ říká Michalski. Navrhuje, aby se budoucí mise na Mars věnovaly takovým místům a hledaly známky života, jako jsou například organické molekuly.

„Možná bychom se měli zaměřit hlavně na podpovrchové prostředí Marsu,“ dodává Michalski. Horton Newsom z Univerzity New Mexico v Albuquerque, který pracuje na misi Curiosity, si myslí, že je to dobrá úvaha. „Vzhledem k pozici kráteru je dost možné, že kdysi býval zaplaven vodou.“

Nové poznatky o životě na Marsu se mohou objevit každým dnem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skrývá Mars život v podzemí? Podle několika amerických vědců možná ano

Hide picture