Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Slasher horory: Maniak nebo banda příšer dostanou i tebe

Redakce

Redakce

24. 11. 2010

friday_13thCo má společného skupinka zvědavých teenagerů na výletě, jeskyňářky uvězněné v podzemí nebo rodinný výlet s neplánovanou odbočkou? Správná odpověď je, že někde poblíž čeká vždy nějaký ten vyšinutý maniak s pěkně ostrými nástroji, nebo tlupa rozzuřených příšer. A nezůstanou jen u čekání. Vítejte u slasher hororů.

Pátek třináctého. Zdroj: distributor filmu

Pátek třináctého. Zdroj: distributor filmu

Jak název již vypovídá, bude se tentokrát jednat o pořádnou dávku násilné eliminace hlavních hrdinů, a to s elegancí a v množství, které bude rozhodně větší, než malé. Naprosto charakteristická pro tento subžánr je ústřední skupina hlavních hrdinů, která se ocitne (ať už náhodou, nebo vlastní vinou) v pasti a kterou začne po jednom likvidovat vyšinuté monstrum všemožnými způsoby. A pokud byste si to náhodou chtěli splést s klasickým thrillerem nebo detektivkou, tak mějte na paměti, že smrt se zde vyskytuje v opravdu brutálních formách.

Víte, že…

…většinou je první obětí žena nebo dívka a to ta, která je nejnepříjemnější, nejdrzejší nebo nejhloupější?

…posledním přeživším bývá opět dívka (tentokrát nejchytřejší a nejčastěji přítelkyně poslední oběti), která nakonec zvítězí nad maniakem nebo monstrem (a má dokonce svůj vlastní název – Final girl/alternativně pak Final Boy)?

…prvním klasickým slasher filmem byly už Černé Vánoce (Black Christmas) z roku 1974?

…slasher je subžánr, do něhož patří nejdelší filmové série (Halloween, Pátek třináctého, Noční můra z Elm street nebo Hellraiser)?

…nejčastější hláška, která vede k záhubě celé skupiny zní: „Rozdělíme se“ ?

Na to nemám žaludek, co s tím?

Na rozdíl od nadpřirozených hororů vyžaduje slasher už jistou dávku otrlosti. Ne každý je zvyklý na potoky krve (nebojte, bude ještě hůř) a násilí. Proto je zvláště důležité věnovat se právě zde otužování a tréninku. Postup je jednoduchý. Nejméně násilný začátek je cestou literatury. Tam, kde film explicitně zobrazuje násilí, tam knížka dává jen vodítka a čtenář sám zapojuje svou fantazii.

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Takto se krásně vycvičíte formou, která pro vás bude přiměřená. Zde bych vypíchl zejména jeden titul (nebo spíš knižní sérii), a to jsou Knihy Krve od Cliva Barkera. Vhodným doplňkem četby je pak pravidelné sledování televizních novin, které v poslední době černou kronikou jen přetékají.

Někomu vstávají na hlavě vlasy hrůzou, někomu zas...hřebíky (Hellraiser). Zdroj: distributor filmu

Někomu vstávají na hlavě hrůzou vlasy, někomu zase...hřebíky (Hellraiser). Zdroj: distributor filmu

Na závěr už jen několik obrázků a pak nezbývá než popřát pěkné sny (a že budou po dnešku jistě kvalitní). V dalším díle si povíme něco o těch, kteří se vyznačují šouravou chůzí, chutí na lidské mozky a různými stupni rozkladu. Řeč bude samozřejmě o zombie a jejich vlastní filmové kategorii. Nezapomeňte tedy otužovat svá mozková ústředí a za týden opět zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Slasher horory: Maniak nebo banda příšer dostanou i tebe

Hide picture