Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Snímek Hunger Games vypadá čím dál zajímavěji. Poukazuje na negativní vliv médií

Jan Chalupa

Jan Chalupa

12. 2. 2012

Americký film Hunger Games: Aréna Smrti se začíná profilovat v neobyčejně zajímavý snímek. Nejenže podle trailerů vypadá velmi atmosféricky a poměrně profesionálně, ale zdá se, že by se mohlo jednat i o film se zajímavým myšlenkovým přesahem. V podtextu totiž probírá složitější problematiku mediálních rizik.

Vypadá to na romantický film, ale nenechte se zmást, Zdroj: distributor filmu

Film Hunger Games: Aréna Smrti je natočený podle románové předlohy autorky Suzanne Collins. Kniha má v současné době další dvě pokračování.

Příběh se odehrává v troskách bývalé Severní Ameriky, v zemi Panem v postapokalyptické budoucnosti. Budoucnost to není nijak růžová. Hlavní město Kapitol vládne ostatním dvanácti krajům nekompromisní tvrdou rukou.

Reality show pro zábavu?

Každý rok se navíc pořádá zvrácená televizní reality show nazývaná Hunger Games, v rámci níž se jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje utkávají před televizními kamerami všichni proti sobě na život a na smrt.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=vUWZK3ISBrk&feature=related[/youtube_660]

Centrem příběhu se stává šestnáctiletá Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence), která se nabídne do show jako dobrovolník, aby se jí nemusela účastnit její sestra.

Autorka příběhu Suzanne Collins jako inspiraci pro tento příběh udává právě současné reality show.

Inspirace pro námět

Autorka k tomu říká: „Jedné noci jsem ležela v posteli a přepínala mezi soutěžními reality show a skutečnými válečnými zprávami. Na jednom programu parta mladých lidí soupeřila v nějaké show, na dalším programu mladí lidé bojovali ve skutečné válce. Cítila jsem se z toho vážně unavená a znepokojená. To byl ten moment, kdy ke mně přišel příběh Katniss.“

Suzanne Collinsová nás s Hunger Games přivede do Arény smrti

Celý příběh zároveň odkazuje na starořecký mýtus o Théseovi. Ten se vydal do bájného Labyrintu zabít netvora Minotaura, kterému tehdejší Atény byly nuceny posílat jako lidskou oběť každý devátý rok sedm dívek a sedm chlapců.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=Fzht93HMqZw&feature=related[/youtube_660]

Příběh filmu i knihy zároveň nakousává některá zásadní mediální rizika televizního vysílání, především pak vliv násilí v médiích na děti a mládež.

Kniha totiž není žádná růžová knihovna o pravé lásce, ale drsným příběhem o totalitě, v rámci níž jsou mladí lidé nuceni zabíjet se navzájem. A to vše před televizními kamerami.

Brutální násilí je tak zprostředkováno divákům jako zábavná show, při které se mají bavit.

Přesah původního příběhu

Metaforický přesah příběhu tak můžeme vidět směrem k dnešním moderním reality show.

Například show Robinson (později převzatá do ČR pod názvem Trosečník) švédské veřejnoprávní STV byla kritikou označována jako fašizoidní pitomost, která probouzí ty nejhorší vlastnosti.

V rámci této soutěže jsou totiž její účastníci vysazeni na exotickém ostrově, kde plní různé úkoly, shánějí si potravu a vodu a vzájemně soupeří.

[youtube_660]http://www.youtube.com/watch?v=qoUT7q2iTbQ&feature=player_embedded#![/youtube_660]

Film Hunger Games tak může být ve výsledku poměrně zajímavým příspěvkem k této společensky relevantní otázce.

Může se ale také velmi lehce stát popcornovou blbostí, která bude klouzat po povrchu poselství původní literatury.

Doufejme v první možnost.

Hunger Games: Aréna smrti (Hunger Games, The)

Sci-fi / Drama / Thriller / Akční
USA, 2012

Režie: Gary Ross
Hrají:
Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Elizabeth Banks, Josh Hutcherson, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi, Kalia Prescott, Donald Sutherland, Isabelle Fuhrman, Paula Malcomson, Toby Jones, Brooke Bundy

Premiéra v ČR: 22. března 2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Snímek Hunger Games vypadá čím dál zajímavěji. Poukazuje na negativní vliv médií

Hide picture