Menu
FANZINE.cz
Technologie

Sociální sítě mohou být návykové. Víc než kouření a alkohol

Zdeněk Král

Zdeněk Král

11. 2. 2012

FOTO: CigaretaTouha pobývat na sociálních sítích je sama o sobě velká a nárůst prodeje smartphonů jí hraje do karet. Spousta lidí dává přednost Twitteru a Facebooku před kouřením.

Ilustrační foto: iPhone 4S

K sociálním sítím máme přístup i na mobilu. Vždy a všude.. Foto: Apple.com

Studie Chicagské univerzity zjišťuje, po čem lidé touží. 205 účastníků ve věku od osmnácti do pětaosmdesáti let dostalo chytrý telefon Blackberry. Měli za úkol zaznamenat sedmkrát denně, po čem v poslední půlhodině toužili a jak silná ta touha byla.

Dle očekávání zvítězil spánek a sex, snaha vyhnout se práci a brouzdat po sociálních sítích se ale umístila v těsném závěsu. Touha po kofeinu, alkoholu a tabáku se objevovala mnohem méně často.

Čtěte také: Facebook praská ve švech. Denně na něj míří kvanta uploadů

Zatímco alkoholu a spánku většina lidí odolala, surfování po sociálních sítích se jich tolik neubránilo. Pravděpodobně proto, že mají lidé pocit, že sociální sítě jsou snadno přístupné a facebookování je nic nestojí.

S dvěma sty účastníky je studie statisticky celkem průkazná. Otázkou tedy zůstává, jestli hodit všechny závislosti do jednoho pytle jako špatné, nebo se radovat, že lidé ztrácí čas na Facebooku, ale aspoň si tolik neničí plíce kouřením.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sociální sítě mohou být návykové. Víc než kouření a alkohol

Hide picture