Menu
FANZINE.cz
Literatura

Šokující zpověď astronauta: Návrat z hvězd od Stanisława Lema dokáže odradit i pobavit

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

14. 7. 2011

Návrat z hvězd Stanislaw Lem (výřez z obálky knihy)Známý polský spisovatel Stanisław Lem zabředl v knize Návrat z hvězd do futuristické vize, která vidí společnost v úplně odlišném pohledu, než na jaký je člověk zvyklý. Dokázal se polský autor vyhnout přílišné složitosti a nechat vystoupit do popředí svou genialitu, nebo se jedná jen o další brak?

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Mladý muž Hal Bregg se vždycky toužil podívat do vesmíru. Jeho přání se mu splnilo, ale to co od toho očekával ne. Přežití nástrah vesmíru, včetně nebezpečných situací, ve snaze zachránit své přátelé a kolegy, si užil mladý astronaut až příliš. Nakonec se z bývalých pěti členů vrátili pouze dva, on a jeho kamarád Olaf. Během jejich návratu, který trval deset let, se všechno změnilo, protože na Zemi došlo k rychlejšímu posunu času o více než sto let. Převrat nastal nejen v technologiích, od dopravy po vzhled světa, ale také v mezilidských vztazích. Nic už není takové, jaké bývalo, lidstvo prošlo betrizací, která je kompletně zbavila agresivity, ale i schopnosti milovat. Dokáže se Hal Bregg přizpůsobit, nebo padne za oběť nové doby?

Stanisław Lem vystudoval medicínu, ale poté si vybral profesi vědeckého asistenta, což významně ovlivnilo jeho další tvorbu, která se specializovala na oblast science fiction. Jeho nejslavnějším dílem se stal román Solaris, vydaný v roce 1961, o zkoumání mimozemského života na planetě Solaris, který byl filmově zpracován celkem třikrát. Ve stejném roce napsal i dílo Návrat z hvězd. Obě díla obsahují společné prvky, od napínavého děje až po zkoumání psychických následků na členy kosmických výprav.

Příběh o vesmírné výpravě se začíná rozbíhat v momentě, kdy dochází k návratu posádky na Zemi, která se mezitím od základů změnila. Nic není, jak bývalo, okolí hýří barvami, lidé se podivně oblékají, jejich chování je přinejmenším zvláštní,a dokonce i celá komunikace nabrala nové podoby. Fantasie a originalita projevující se v celém díle je nesporná, doplněná specifickým pojetím černobílých ilustrací a kreseb od Nikkarina.

Šokující realita

V úvodní části knihy a prvních kapitolách mají čtenář a Hal Bregg jedno společné, a to neschopnost pochopit jak vlastně nový svět funguje. Připomíná to mírně Alenku v říši divů, ale poněkud udivenější, jakoby se ocitla v zemi, kde všichni mluví nezřetelným cizím jazykem. Počátečních asi třicet stran popisujících hledání cesty z nádraží si lze sice přečíst, ale žádný mimořádný dojem to na nikom nezanechá, protože jejich pochopení je téměř nemožné.

Písmenka růžového STRATO se zachvěla a rozplynula se v jiná: TERMINAL. Bez otřesu, bez výstrahy, bez svištění. Nic. Zahlaholily vzdálené tóny, jako trubka postilióna, mezi sedadly na konci uličky se otevřely čtvery oválné dveře a do kabiny pronikl temný, vše zaplavující zvuk, jako šumění moře. (str. 12)

Prvotní zmatenost mizí v dalších kapitolách, kdy se už naskytne možnost přestat vnímat neznámé slovní pojmy a podivná spojení a konverzace se přesune do jakžtakž normální roviny. Teprve tehdy začíná Návrat z hvězd dostávat smysl a čtenář se může ponořit do pocitů, které nový svět v astronautovi vyvolává. Polský autor je známý svými filozofickými úvahami, které se projeví i v tomto díle. Hall Bregg řeší nejen otázku, zda má cenu žít či nežít, ale také zda vůbec měla výprava smysl, což ho v určitých situacích dovede až k pokusům o sebevraždu. Sterilní prostředí nové doby je děsivou vizí, která dokáže patřičně vystrašit. Snaha o mírumilovné obyvatelstvo planety je sice zajímavá, ale zbavit se kvůli tomu všeho, co z nás dělá lidi, je dobrým tématem k zamyšlení.

Návrat z hvězd Stanislaw Lem (obálka knihy)

Autor spolu se svým hrdinou v čele se vrací k době před splněním mise. Životní příhody a pocity malé skupinky, toužící po přežití, působí velice realisticky. Vidina krásného výhledu na hvězdy a vesmír, není totiž to jediné, co může kosmonauty potkat, ať už je to v našem světě, či v tom knižním.

V průběhu životního dobrodružství navrátilce z vesmíru se lze setkat i s tématy jako láska, či přátelství, které mají moc udržet oba astronauty naživu. Kniha je vhodná pro čtenáře, kteří rádi bádají po smyslu existence a o budoucnosti. Dílo napsané před půlstoletím je svým ztvárněním jedinečné a stojí za to se k němu i po tolika letech vrátit.

Název originálu: Powrót z gwiazd
Český název: Návrat z hvězd
Autor: Stanisław Lem
Překlad: Jaroslav Simonides
Obálka: Nikkarin
Počet stran: 232
Vazba: vázaná
Rozměry: 240 x 160 mm
Vydal: Labyrint, Praha 2011
Doporučená cena: 295 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Šokující zpověď astronauta: Návrat z hvězd od Stanisława Lema dokáže odradit i pobavit

Hide picture