Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Sonda Curiosity dělá pokroky. Nyní analyzuje vzorek horniny z Marsu

Jan Kouba

Jan Kouba

22. 2. 2013

Sonda Curiosity je právoplatně neustále v hledáčku všech, které fascinuje Mars. Za své putování po rudé planetě už dokázala mnohé, nyní se jí dokonce podařilo odebrat vzorky z vrtu a započít analýzu.

FOTO: Povrch planety Mars

Jaká tajemství odhalí Curiosity, je zatím ve hvězdách. Zdroj: nasa.gov

Ve středu 20.2.2013 NASA informovala, že sonda Curiosity úspěšně vyvrtala do povrchu Marsu pět centimetrů hluboký vrt. To by nebylo nic zvláštního, sondy už podobné vrty prováděly, ale Curiosity má to prvenství, že dokáže horniny přímo analyzovat ve své laboratoři.

Z pěticentimetrové hloubky tedy sonda odebrala zhruba polévkovou lžíci šedavého prášku. Tento podzemní materiál je dle expertů diametrálně odlišný od červeného prachu, který dal planetě její nezapomenutelný vzhled, a může tak odhalit mnohé o její historii.

Více o misi Curiosity. Na Marsu přistála sonda Curiosity. Je tu další velký skok pro lidstvo!

Vzorek byl odebrán na místě, kde podle vědců dříve možná tekla voda, což je základním předpokladem pro existenci života. Curiosity nyní ve své laboratoři bude zkoumat vzorky, které nakonec bude analyzovat SAM (Sample Analysis at Mars). Ten bude vyhledávat organické molekuly.

Vědci z NASA však na Marsu primárně nehledají život, pro ně budou jakékoliv výsledky, jež jim laboratoř poskytne, velkým krokem k pochopení historie rudé planety. Curiosity by měla na Marsu pracovat ještě minimálně rok a půl. Kdoví, jaké objevy nás ještě čekají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sonda Curiosity dělá pokroky. Nyní analyzuje vzorek horniny z Marsu

Hide picture