Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Sonda Voyager 1 opouští sluneční soustavu. Narazila na neznámou oblast

Redakce

Redakce

25. 3. 2013

Po 35 letech putování sluneční soustavou se Voyager pravděpodobně dostává z heliosféry do oblasti, kde už Slunce ztrácí svůj vliv a je pouhou hvězdou jako všechny ostatní. Heliosféra je oblast, ve které Slunce dominuje svým gravitačním působením a také slunečním větrem.

Mise Voyager Zdroj: NASA/JPL

Mise Voyager Zdroj: NASA/JPL

Astronomové oznámili, že se Voyager stal prvním lidmi vytvořeným objektem, který opustil sluneční soustavu. NASA toto oznámení okamžitě dementovala a komentovala situaci tak, že si nejsou jisti, zda ji opravdu Voyager opustil, nebo zda se nachází v další, doteď neznámé, části sluneční soustavy.

Sonda v poslední době detekovala velké množství vysokoenergetických částic přicházejících z mezihvězdného prostoru. Podle těchto dat vědci předpokládali, že sonda je mimo heliosféru.

NASA tvrdí: „Jsme v nové oblasti sluneční soustavy, stále přijímáme nová data. Je to něco nového a vzrušujícího.“

Tento fakt nemění nic na tom, že Voyager je nejvzdálenějším lidským výtvorem ve vesmíru.

Sonda Voyager byla vypuštěna v roce 1977 a její primární mise byla zmapovat Jupiter, Saturn a jejich systém měsíců. Sonda se zasloužila o mnoho astronomických objevů. Primární mise skončila už v roce 1980, kdy Voyager pořídil všechna plánovaná měření. Od té doby se vydal na dlouho cestu ke hvězdám. Předpokládaná životnost sondy je asi do roku 2030, kdy se definitivně vypnout veškeré systémy.

Sonda se nyní nachází 123,5 astronomických jednotek od Země, což je přes 18,5 miliard kilometrů. Světlo ze Slunce k sondě letí více než 18 hodin. Voyager se pohybuje velice pomalu a k dosažení nejbližší hvězdy by potřeboval dalších 40 000 let.

Zlatá deska Voyageru. Zdroj: commons.wikimedia.org

Zlatá deska Voyageru  Zdroj: commons.wikimedia.org

Voyager nese také známou Zlatou desku. Tedy nahrávku určenou pro případnou vyspělou mimozemskou civilizaci, která obsahuje velké množství informací o planetě Zemi, její rozličnosti života, o lidech a nejrůznějších kulturách. Záznam obsahuje například i nahrávku češtiny. Dále se na ní nacházejí skladby od Mozarta nebo Chucka Berryho. Deska obsahuje i informace o lidské DNA, o dalších vědních oborech nebo také návod, jak se dostat k planetě Zemi.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sonda Voyager 1 opouští sluneční soustavu. Narazila na neznámou oblast

Hide picture