Menu
FANZINE.cz

Soumrak padl na Upíří deníky L. J. Smithové

Redakce

Redakce

10. 3. 2011

Kalifornská spisovatelka Lisa Jane Smithová napsala další díl Upířích deníků Soumrak. Podařilo se otevřít příběhu novou, napínavou cestu, nebo se vampýrská série prodlužováním již vyčerpává?

Ilustrace na obálce, autor: Carrie Schechter

Elena za svůj život prožila snad všechno. Stala se upírem, zemřela, pak se vrátila ze záhrobí. Možná by se všechno vyvíjelo jinak, kdyby ji po celou dobu neprovázeli věrní přátelé, její láska Stefan a Stefanův zákeřný bratr Damon. Od doby, kdy tyto sourozence potkala, se jí život od základů změnil. Pro okolí byla mrtvá, ale ona prožila Probuzení, během kterého ji Stefan po celou dobu provázel a chránil. Ale teď se musí i ona vrátit do tvrdé reality a čelit zmizení své lásky, šíleným mladým dívkám a podivným událostem ve Starém lese. Kdo je dobrý a kdo zlý, dokáže Elena odolat Damonovu kouzlu?

Šestý díl Soumrak navazuje na díl pátý, Návrat, v němž Elena čelila návratu ze stínů smrti a procházela Probuzením, kdy nebyla schopná lidského vnímání, ale ovládala mocné síly. Neznalost této knihy dalšímu pokračování upírské ságy v zásadě nevadí, a tak se lze snadno ponořit do probouzejícího se příběhu.

Kvalita předchozích dílů kolísá, minulý díl nebyl příliš napínavý, protože kromě zamilovaného páru se v něm neřešilo nic podstatného. Přesto by byla škoda nechat se hned odradit od čtení Soumraku, značně kvalitnějšího a napínavějšího. Elena je na začátku ponechána svému osudu, který se nejeví zrovna přívětivě – to už napovídá, že o akční a hrůzu nahánějící scény nebude do konce příběhu nouze.

Zlo i láska v jednom upířím balení

To však není jediné, co se změnilo. Elena spolu s jejími přáteli i nepřáteli prochází proměnou charakterových vlastností, kterou spisovatelka L. J. Smithovádokázala mistrně využít a mnohé fanoušky překvapit. Pečlivé rozlišování na dobré a zlé zůstane prozatím stranou a některé postavy si, i když třeba jen na chvíli, vymění své role.

Upíří deníky - Soumrak L. J. Smith (obálka knihy)

Zápletka se postupně pomalu odkrývá. Události, k nimž došlo ve Starém lese, přimějí Elenu jednat a sebrat všechny své síly. Vzrůstající napětí se projevuje s každým dalším krokem, nikdo si nemůže být zcela jistý, co je skutečné a co jen zdánlivé. Mocné síly totiž dokážou ovlivnit nejen Elenu, ale i samotný les, který se stává dobře promyšlenou pastí nejen pro mladou dívku, ale i pro její přátele.

Mírně úsměvně působí Elenino sebevědomí, když si myslí, že dokáže vzbudit vášeň v každém klukovi a nikdo jí nedokáže odolat. A tak ani milostný trojúhelník dvou bratrů a hlavní hrdinky nezůstává stranou vypravěčovy pozornosti, se Stefanovým zmizením se do hry zapojuje Damon, což Elena, ať už chce nebo nechce, nemůže nechat zcela bez povšimnutí. I kvůli tomu se následně dostává do situací, kdy úplně neví, po čem touží, a těžko odolává kouzlu a starostlivé péči Stefanova bratra.

Je libo trochu magie?

Poněkud nereálně působí Eleniny síly, jež získala po návratu do „normálního“ života. V jednu chvíli je úplně obyčejná a o vteřinu později si už všechno plně uvědomuje a využívá tolika různých kouzel, že člověk žasne, kde se to v ní najednou vzalo.

Celkově je Soumrak velice slibným pokračováním, které čtenáře upoutá a přinutí ho uvažovat nad dalším plynutím příběhu. Kniha je určena především mladším čtenářkám, které se mohou snadno vžít nejen do Eleniných milostných problémů, ale i do její odvahy.

Název originálu: The Vampire Diaries: The Return – Nightfall
Český název: Upíří deníky – Soumrak
Autor: L. J. Smithová
Překlad: Lucie Schürerová
Obálka: Carrie Schechter
Počet stran: 360
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 183 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 199 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Soumrak padl na Upíří deníky L. J. Smithové

Hide picture