Menu
FANZINE.cz
Vesmír

SpaceX chystá znovupoužitelné rakety. Naprosto změní kosmonautiku

Martin Kubal

Martin Kubal

3. 4. 2013

SpaceX se už plně zařadila mezi vesmírné dodavatele a přepravce. Má za sebou dva úspěšné lety k ISS a další připravuje. Jenže vývoj se ve firmě SpaceX nezastavil a Elon Musk se se svým týmem chystá přepisovat dějiny kosmonautiky. 

FOTO: Raketa Falcon 9 od firmy SpaceX

Raketa Falcon 9. Zdroj: Oficiální stránky výrobce

O testování rakety, která je schopná kolmého přistání na Zemi, jsme už psali. Grasshopper je ovšem jen testovací zařízení, nyní se SpaceX pokusí provést přistávací manévr s raketou Falcon 9, která vozí zásoby na ISS. Podle Elona Muska se jeho inženýři připravují na první test kolmého přistání Falconu 9 na moři. Umožní jim to hlavně nový typ motoru Merlin 1D. První stupeň rakety se po oddělení v atmosféře bude vracet na Zemi balistickou dráhou, ale během pádu zažehne motor, aby snížil dopadovou rychlost. Pak chvíli před dopadem zažehne motor podruhé a pokusí se o kolmé přistání do vody.

Několik prvních testů tohoto manévru proběhne nad oceánem. To hlavně kvůli bezpečnosti, ale taky kvůli tomu, že SpaceX předpokládá, že první testy budou neúspěšné. Během nich chce nasbírat potřebná data k prvnímu testu na souši. Ten by měl proběhnout příští rok a pokud se povede, přepíše zase SpaceX dějiny kosmonautiky.

FOTO: Testovací raketa Grasshopper SpaceX

Testovací raketa Grasshopper od SpaceX. Zdroj: Oficiální stránky výrobce

Raketa, která je schopná po vynesení nákladu neporušená přistát, bude obrovským přínosem. Nejenže se zkrátí doba mezi jednotlivými starty, ale hlavně se velmi sníží náklady na lety do vesmíru. Nebude třeba pro každý let stavět raketu novou, nebudou přibývat další stupně raket utopených na dně oceánu nebo na oběžné dráze, kde ohrožují satelity.

Musk také prozradil, že na konci tohoto roku se chystá odhalit novou verzi jejich kosmické lodě Dragon 2, která bude určena pro lidskou posádku. Tento nový typ bude mít vysouvací nohy a bude schopný kolmého přistání.

SpaceX se snaží vyrábět všechny své produkty tak, aby je bylo možné znovu použít. Záměr je jasný, výrazně tak snížit náklady a také ušetřit čas mezi jednotlivými lety. Nejenom že to firmě přinese více zákazníků, ale tato technologie pomůže v dobývání vesmíru.

Zdroj: americaspace.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SpaceX chystá znovupoužitelné rakety. Naprosto změní kosmonautiku

Hide picture