Menu
FANZINE.cz

Spiknutí Ryšavého vlka od Roberta V. S. Redicka. Válka mezi dobrem a zlem

Redakce

Redakce

21. 1. 2011

Dětství je plné snů a nekonečné fantasie. Například jednoduché papírové lodičky, které si děti samy vyrobí a pak si představují, jak plují někde v nekonečných vodách a vypadají jako obrovské mořské koráby, plavící se za novým dobrodružstvím.  Není nic hezčího, než nechat se pozvolna unášet na vlně takového příběhu. Otázkou zůstává, zda se americký spisovatel Robert V. S. Redick dokáže zhostit úkolu vytvoření napínavého děje už v první knize své série?

Ilustrace na obálce knihy Spiknutí ryšavého vlka

Ilustrace na obálce knihy Spiknutí ryšavého vlka, autor: Edward Miller

Mnoho lidských osudů spojuje jediná, a přesto nejdůležitější věc v celém císařství Arqualu. Obchodní koráb Chathrand, legenda mezi loděmi, vyplul na moře s důležitým poselstvím, zajistit mír sňatkem velvyslancovy mladé dcery Thashy Isiqové a velitele páté legie králů Mzithrinu. Mezi oběma státy existovaly už od pradávna spory a války, teď má být všemu utržena přítrž. Nic není tak jednoduché, za oficiálním posláním se skrývá mnohem víc, než se ze začátku zdálo. Kajuty i podpalubí Chathrandu skrývají dost místa pro lidi s odlišnými zájmy.

Císařský špion, obchodník s mýdlem, čaroděj z jiného světa, nebo komorník velvyslance a jeho ženy Syrarys. Rozporuplnou posádku doplňuje lady Oggosk, stará čarodějnice a krutý a obávaný kapitán lodi, který se už kdysi s velkým korábem plavil. Někteří se na palubu obrovské lodě dostali náhodou, jedním z nich je i dehtař Pazel Pathkendle, který má Dar naučit se všechny jazyky, jenž zaslechne. Mladý chlapec neměl lehký životní osud, ztratil z dohledu své bližní a jeho rodná země byla zabrána a prohlášena za území Arqualu. Volba umístit velkou část příběhu na císařský koráb Chathrand působí neotřele, autor zaujme čtenáře propracovaností svého světa.

Začátek záhadné plavby na obchodním korábu se může zdát nudný, asi čtvrtinu knihy zabírá vykreslení jednotlivých událostí předcházejících nalodění a vyplutí Chathrandu. Životní útrapy mladého dehtaře jsou vylíčeny v první kapitole, v dalších částech potom spisovatel Robert V. S. Redick seznamuje s ostatními budoucími účastníky ponuré plavby, císařským špionem, kapitánem lodi, nebo krásnou mladou dívenkou Thashou a její rodinou.

Zdánlivá počáteční vleklost děje postupem času mizí. Je velice těžké odhadnout, komu se dá a nedá věřit. Charaktery cestujících starého korábu jsou z určité části dány, některé hlavní postavy příběhu se však postupem času mění, což pomáhá udržet napětí a akčnost. Chování kapitána Niluse Rothebyho Rose k závěru nejednoho překvapí. V knize Spiknutí ryšavého vlka nechybí základní lidské vlastnosti, ať už záporné nebo kladné. Na jedné straně zrada a na druhé přátelství umožňují sympatizovat s mladým dehtařem, jehož život nikdy nenabyl ideální podoby, a přesto se nikdy nevzdal.

Idealismus hlavního hrdiny působí výchovným dojmem, během kritických situací dokáže Pazel vždy vhodně zareagovat. Kniha je vhodná pro mladší čtenáře, dobrodružství odehrávající se na císařské lodi ale dokáže zaujmout i ty starší. Žádné přílišné vylíčení krvavých detailů se zde nedá očekávat, ale napětí nechybí. Fantazie, která provází celým prvním dílem, je velice lákavá pro strávení času s příjemnou oddechovou knihou. Proč se tedy nenechat unést a nevychutnat si opravdové dobrodružství?

Název originálu: The Red Wolf Conspiracy
Český název: Spiknutí Ryšavého vlka
Autor: Robert V. S. Redick
Překlad: Zdeněk Uherčík
Obálka: Edward Miller
Počet stran: 416
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 150 mm
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 398 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spiknutí Ryšavého vlka od Roberta V. S. Redicka. Válka mezi dobrem a zlem

Hide picture