Menu
FANZINE.cz
Literatura

Spisovatel Jan Urban: Každý Čech si musí uvědomit, co tu naši předkové vybudovali

Jan Neuman

Jan Neuman

8. 7. 2015

Na Festivalu Fantazie 2015 jsme se střetli s poměrně novopečeným autorem Janem „Jackem“ Urbanem a popovídali jsme si o jeho nové trilogii Pragocalypsa.

Jan "Jack" Urban na Festivalu Fantazie 2015. Zdroj: Jan Neuman

Jan „Jack“ Urban na Festivalu Fantazie 2015. Foto: Jan Neuman

Je pondělní odpoledne a společně s Janem „Jackem“ Urbanem sedíme u chladivého nápoje na Festivalu Fantazie 2015 v Chotěboři na Vysočině. Honza mluví o tom, jak se dostal k psaní, co plánuje do budoucna a zve na Festival Fantazie, na kterém jsme se před několika lety poznali.

A o čem trilogie vlastně je? Praha se nachází na „soutoku“ magických siločar, které nabízejí možnost získat obrovské množství magické energie, což přitahuje skupiny z celého světa, které by se na této energii chtěly přiživit.

Je tu ale i možnost, že se otevře časoprostorová trhlina, která by mohla zničit celou Českou republiku, ale možná i celý svět. Proti tomu se staví starobylý řád lidí se zvláštními schopnostmi založený Rudolfem II., který se zničení ČR snaží zabránit.

Jak ses dostal k psaní knih? Předcházel tomu nějaký impulz?

Vždycky mě bavilo vytvářet nějaké příběhy nebo být jejich součástí, součástí nějakého světa, ve kterém máte nějakou páku – ať už jako autor nebo jako jeho postava. Takhle to má asi každý fantazák, ale ne všichni jsou odhodlaní se do kreativní tvorby opravdu pustit naplno. Vlastně jsem dřív dělal komiksy, ale v určitém momentu jsem si řekl, že by to lépe šlo od ruky, kdybych to rovnou psal.

Jak sis vybíral téma, o kterém budeš psát? Inspirovalo tě něco?

Co se týče Pragocalypsy, tam byl hnací motor jasný – o apokalypse v Praze, potažmo Čechách, ještě nikdo nikdy nepsal. A měl jsem za to, že by to pro čtenáře bylo vděčné téma. Zatím vše nasvědčuje tomu, že to tak je. A inspirace též nebyla jedna a na knize to je jistě znát. Namátkou – genius loci Starého města nebo rudolfínská mystika.

Tvůj styl psaní je hodně přirovnáván ke Kulhánkovi, byl to záměr, nebo je to podobnost čistě náhodná?

Částečně to byl záměr, ale zároveň jsem kladl velký důraz na to, aby hlavní hrdina měl jiný charakter než Kulhánkovi hrdinové. Každopádně mi v žádném případě nešlo o to napsat druhý Noční klub. V Pragocalypse je příběh úplně jiný a se stylem JK má společný snad jen žánr – městská fantasy.

Momentka ze křtu třetího dílu série Pragocalypsa. Zdroj: Jan Neuman

Momentka ze křtu třetího dílu série Pragocalypsa. Foto:  Jan Neuman

Knihy ti jdou docela od ruky, pokud se nemýlím, stihl jsi za rok a půl vydat tři, je to tak?

Ano, stihl. Ale nejspíš za to vděčím tomu, že jsem byl bez zaměstnání. Teď už je to jinak. Chtěl bych ale čtenáře ujistit, že nepolevím a syndrom George R. R. Martina mě nepostihne.

Jak probíhá příprava backgroundu pro takovou knihu? Byl to tvůj koníček již předtím, nebo jsi začal studovat až před psaním knihy?

Něco už jsem věděl předtím, ale mnohé bylo třeba si ještě vyzdrojovat. V tomhle jsem chtěl být trochu pedant. Kvanta poznámek. Všechno do sebe muselo zapadat a připadat čtenáři uvěřitelné, aby získal pocit, že těmi místy, kde se děj odehrává, prochází spolu s hrdiny knihy.

Podle tvého podání české historie by se asi dalo říci, že jsi patriot, mám pravdu?

Je to tak. Ono to z té knihy vcelku prýští, což je účel. Kdo není hrdý na to, že je Čech, měl by si uvědomit, co tu všecko naši předkové vybudovali, čeho dosáhli a co všecko přežili navzdory tomu, jak nás bylo (je) málo. Když si tohle plně uvědomíte, nezapochybujete o národu ani na sekundu. Je třeba si hlídat, co je naše. Je v tom 1000 let boje našich předků.

Jan Urban pokračuje ve svém běsnění v Praze zdroj: přebal knihy

Přebal druhého dílu Pragocalypsy

Hned v první knize jsi v bitvě lehce poničil Křivoklát, máš ještě nějaký další oblíbený hrad, o který by stálo za to svést bitvu?

Pokud jde o mě, bitvu je třeba svést o každý hrad, kdyby šlo do tuhého. Ale zpátky ke knize: hradů, kterých se nějak dotýká děj knihy, je tam víc. A určitě se na nich mnohé stane. A co, to ať si čtenáři zjistí. Domácí prostředí by je mohlo zajímat víc, než co se děje v knihách zahraničních autorů.

Plánuješ další díl tvé v této době trilogie?

Popravdě, měl jsem za to, že trojka vše uzavře. Jenže se ukázalo, že je zájem o čtvrtý díl a to nejen mezi čtenáři, ale i od jednoho známého českého nakladatelství. A protože mám nápady na cca jedno až dvě pokračování, proč ho nerealizovat.

A co nějaké další projekty? Máš rozmyšleného něco dalšího, co bys chtěl napsat?

Abych byl upřímný, něco už se píše. Zatím bych k tomu řekl, že to není městská fantasy. Zbytek povím až ve chvíli, kdy projekt dostane zelenou (pokud ji dostane).

Festival Fantazie 2015 bude probíhat až do neděle 12. července, proč by se sem měli přijet lidé podívat?

FFko bylo, je a bude místem, kde bez nadsázky vládne úžasná atmosféra a pohoda. Neznám moc lidí, co by se jim chtělo z FF domů. Potkáte se zde s lidmi, kteří s vámi sdílí vaše nadšení a kdo ví, třeba z toho mohou být velká přátelství na celý život. V životě jsem tu neviděl jedinou hádku nebo konflikt. Všichni jsou stejná krevní skupina. Pro mne je to vždy akce roku, na kterou nedám dopustit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spisovatel Jan Urban: Každý Čech si musí uvědomit, co tu naši předkové vybudovali

Hide picture