Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Splatter horor: Rady a tipy, jak správně naporcovat čerstvé lidské maso

Redakce

Redakce

8. 12. 2010

!Speciál!Už nás strašili duchové a přízraky, honili maniaci s vražednými sklony a okusili jsme zuby oživlých mrtvol na vlastní kůži. Zkoušeli jste si ale zaživa holýma rukama nacpat zpět svá vlastní střeva do rozpáraného břicha, zatímco je vaše hlava skalpována a blížící se sekačka na trávu věstí radikální plastickou operaci? Náš stupeň otrlosti se dostává k první zatěžkávací zkoušce.

Mírumilovné ovečky (Black Sheep) Zdroj: distributor filmu

Splatter horor je divácká výzva a černá ovce žánru. Jako jediný se nesnaží primárně vyvolávat pocity strachu a napětí, nýbrž znechucení a hnusu, které pramení ze zobrazování brutality v té nejčistší formě (stále jsme však u fiktivního filmu, neplést si s jinými ohavnostmi!). Nosným prvkem splatter hororů se tak stává destrukce hlavních i vedlejších postav všemi možnými i nemožnými způsoby.

Topzine.cz pro vás připravil hororový speciál, který vás bude pravidelně  provázet všemožnými zákoutími tohoto žánru. Dostanete nejenom tipy na působivé snímky, ale dozvíte se i nejrůznější žánrové zajímavosti a charakteristiky. Speciálem vás bude provázet Tomáš Marek.

Je tak jasné, že tento subžánr působí asi nejvíce kontroverze a nahrává do karet kritikům hororů. Pro plné pochopení splatteru je proto důležité, aby divák přistoupil na režisérovu hru a na snímek koukal jako na zábavu (trochu zvrhlou) a nehledal v něm nic víc.

Z toho násilí jde až hlava kolem (Blood Feast) Zdroj: distributor filmu

Víte, že…
Peter Jackson (Pán Prstenů) a Sam Raimi (Spiderman) začínali na splatter hororech a stali se tak kultovními režiséry?
… za první čistokrevný splatter horor je považován Blood Feast z roku 1963?
… splatter a slasher se často pletou a zaměňují, přestože každý se vyznačuje jinými schématy?
… splatter se často prolíná ostatními subžánry?

Historie plná násilí

Historie tohoto subžánru sahá do šedesátých let, ale jeho největší nástup začal v osmdesátých a devadesátých letech a v současné kinematografii zažívá nové obrození. To je způsobeno zejména tím, že pro současné mladé diváky je násilí a brutalita ve filmu to samé, co byly pro diváky v padesátých a šedesátých letech horory Alfreda Hitchcocka. A jelikož tvůrci jdou zásadně s dobou, dočkáváme se tak postupného odstraňování a posouvání hranic, kam až filmaři dokáží zajít.

Ichi the Killer Zdroj: distributor filmu

Lekce ze školních lavic: stupňování

1. stupeň – Splatter slapstick (komedie a parodie)
Do této kategorie spadají filmy, kde je násilí jediným dějotvorným zdrojem a vše ostatní je mu podřízeno. Krvavé orgie jsou někdy dohnané až do absurdních výšin, mnohdy však působí záměrně sebeparodicky. Kusy těl zde lítají závratnými rychlostmi a směry, hrdinové se topí v potocích krve.
Důležité filmy:
Evil Dead, Braindead, Bad Taste, Black Sheep

2. stupeň – Gore movie
Filmy z této kategorie mají už vážnější tón a místo absurdní brutality nabízejí realisticky zpracované násilí na postavách. Stále však platí, že naturalističnost zde hraje prim. S přivřeným okem se sem dá zařadit téměř jakýkoliv horor, kde je prolévána krev.
Důležité filmy:
I Spit On Your Grave, Saw, Final Destination

3. stupeň – „Torture porn“
Pod nelichotivým názvem, který této kategorii přiřkli nepřející kritici (a který více než škodu dělá dobrou reklamu), se skrývá ta pravá zvrhlá pastva pro hororového fandu. Patří sem nejnovější horory, které se snaží co nejvíce šokovat (a že se jim to daří).
Důležité filmy:
Devil’s Reject, Ichi the killer, Grindhouse, Frontier(s), Hostel (i když zde kvalita hodně pokulhává), Antikrist (ačkoliv trochu sporné)

Slíbené porcování z filmu Frontier(s) Zdroj: distributor filmu

Uspokojování krvežíznivých diváků

Na vývoji splatter hororů je krásně vidět, jak se měnilo dobové publikum a jeho požadavky. Dnes už pro nás může být úsměvné, jak šokující bylo Psycho (mimochodem patřící do prehistorie splatter filmů) pro tehdejší diváky, když jej srovnáme se současnými horory. Diváci jsou zkrátka stále otrlejší a apatičtější vůči násilí. Dokud zůstává vše jen na poli filmové zábavy a působí jako pomyslný katalyzátor, myslím si, že trochu té krve není na škodu.

Dost ale bylo filozofie, země se už třese a z dálky se ozývá burácivý řev. Najděte si do příštího týdne dobrý úkryt a pokud všichni přežijeme ve zdraví, povíme si něco o monster movie.

P.S. Na závěr klasika nejklasičtější a povinný film pro všechny splattermaniaky.

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Splatter horor: Rady a tipy, jak správně naporcovat čerstvé lidské maso

Hide picture