Menu
FANZINE.cz
Fantasy seriály

SPOILER: G. R. R. Martin omlouvá kontroverzní scénu ve Hře o trůny

Redakce

Redakce

24. 4. 2014

I ti, kteří nečetli knihy, byli po minulé epizodě Hry o trůny zřejmě v šoku – Jaime znásilnil Cersei. Po silných námitkách a otázkách na epizodu zveřejnil autor George R. R. Martin na svém blogu zdůvodnění.

FOTO: Hra o trůny

Hra o trůny. Zdroj: distributor seriálu

V knize Bouře mečů se scéna odehrává jinak a také v jiné časové rovině: když Joffrey zemře, Cersei věří, že Jaime je také mrtvý. A když smutní vedle Joffreyho těla, Jaime se objeví. Nejdříve odolává, ale nakonec se oba podvolí svým živočišným touhám.

Ale v nedělní epizodě Jaime, který byl nějaký čas v Králově přístavišti a opakovaně byl znechucenou Cersei odmítnut, ji znásilní hned vedle Joffreyho těla.

Autor na svém blogu napsal: „V knize Jaime není přítomen u Joffreyho smrti a Cersei se samozřejmě bojí, že je také mrtvý. Že ztratila syna a otce/milence/bratra. A najednou je Jaime u ní. Zmrzačený a změněný, ale je to Jaime. I když je to nevhodný čas i místo a Cersei se bojí objevení, hladoví po něm stejně jako on po ní.

„V seriálu je dynamika úplně jiná, Jaime je zpátky několik týdnů, možná déle. Viděli jsme je mnohokrát spolu, často při hádkách. Situace je možná stejná, ale v seriálu postavy nejsou na stejném místě jako v knihách, proto se to producenti zřejmě rozhodli uzpůsobit trochu jinak. Ale to je jen má domněnka, tuhle scénu jsme nikdy neprobírali, pokud si dobře vzpomínám.

„Tuhle scénu jsem psal z pohledu Jaimeho, takže čtenář byl v jeho hlavě, v jeho myšlenkách. V seriálu je kamera zvenčí. Nevíte, co si lidé myslí nebo cítí, vidíte jen to, co říkají a dělají.“

FOTO: Hra o trůny

Hra o trůny. Zdroj: distributor seriálu

„Jestli byly v seriálu ponechané některé Cerseiny výroky z knih, možná to zanechalo jiný dojem – ale dialog byl utvořený podle stavu v knize, pronesen ženou, která znovu vidí svého milence poprvé po dlouhé době odloučení. Ženou, která se bála, že on je mrtvý. Nejsem si jistý, jestli by to fungovalo v jiné časové lince.

„To je vše, co k tomu mám říct. Scéna měla být pobuřující… Ale je mi líto, jestli pobouřila lidi z nesprávných důvodů.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SPOILER: G. R. R. Martin omlouvá kontroverzní scénu ve Hře o trůny

Hide picture