Menu
FANZINE.cz
Literatura

Spousta lidí poslouchá audioknihy, tvrdí Jiří W. Procházka

Jan Nohovec

Jan Nohovec

12. 2. 2014

Ikona české fantastické scény Jiří W. Procházka se na počátku roku 2014 rozhodla založit vydavatelství audioknih s sci-fi a fantasy tematikou. Na popkulturním festivalu PragoFFest Procházka představil ediční plán na letošek a přiblížil cíle vydavatelství.

FOTO: Jiří W. Procházka

Jiří W. Procházka na setkání fanoušků fantastiky PragoFFest 2014. Foto: Jaroslav Houdek

„Nevěřili byste, kolik lidí poslouchá audioknihy v autě a v metru. Nebo když musí pracovat rukama. Nebo když celý den pracují na počítači, takže večer už si nemohou číst, protože je bolí oči,“ řekl na PragoFFestu Jiří W. Procházka.

„Právě proto chceme fantasy a sci-fi romány dostat i k nim v podobě audioknih,“ vysvětlil. To, že za projektem stojí on, dává naději, že se vydavatelství uchytí. Ostatně i on sám o sobě skromně prohlašuje: „Jsem prostě nejlepší.“

Na pražském festivalu vydavatelství Walker & Volf představilo i ediční plán na rok 2014. Jako první vyjde v audio podobě Walkerův westernový sci-fi román z 90. let Hvězdní honáci. Ukázku z nahrávek si můžete pustit níže. Tuto audioknihu budou následovat akční příběhy Líheň Miroslava Žambocha a Asfalt Štěpána Kopřivy, na které naváže horor Ondřeje Neffa Celebrity.

„Vydáme i Ďura Červenáka, takže tam budou i Maďaři,“ utahoval si Procházka ze slovenského autora akčních knih z historického prostředí. V druhé polovině roku totiž vyjde Červenákův román Sekera z bronzu, rouno ze zlata. Chybět nebude ani text Sladká jako krev Petry Neomillnerové a Znamení vlka M. T. Majar.

Jen mluvené slovo

„Budou to knihy, ne dramatizace,“ řekl o produkci vydavatelství W&V jeho druhý šéf Radek Volf. „Je to ekvivalent tištěné knihy pro ty, kteří chtějí místo čtení poslouchat,“ upřesnil Volf. Podle jeho slov tedy lidé na nahrávkách uslyší hlavně kvalitně nahrané mluvené slovo, jen s minimem zvukových efektů navíc, které při delším poslechu spíše ruší.

„U nás trh s audioknihami není,“ vysvětluje Volf další z důvodů, proč s Procházkou založili vydavatelství audioknih. Chtějí tak zaplnit mezeru na trhu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Spousta lidí poslouchá audioknihy, tvrdí Jiří W. Procházka

Hide picture