Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Správci osudu na DVD: Matt Damon zatočí i s božími agenty

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 9. 2011

FOTO: Správci osuduVěříte na osud? Na nějakou vyšší sílu, která vám hází klacky pod nohy, a systematicky tím ruinuje všechny skvělé plány? Tak tahle síla obvykle vchází dveřmi a vůbec se s vámi nehodlá vybavovat.

FOTO: Správci osudu

S těmihle chlapíky není radno si zahrávat, Zdroj: distributor filmu

Film

David Norris (Matt Damon) mohl mít všechno. Kandidoval do senátu a s trochou štěstí se mohl stát americkým prezidentem. V den své prohry ve volbách potkává na pánských záchodech krásnou baletku Elise (Emily Blunt), která ho inspiruje k projevu, který politika vynese zpět na vrchol.

Matt Damon je americký herec a producent. Hrát začínal spolu s Benem Affleckem, ale na rozdíl od jeho kamaráda se o Mattovi nezpívá, že potřebuje hereckou školu. Mezi jeho nejznámější filmy patří Dobrý Will Hunting nebo Agent bez minulosti.

Se svou femme fatale se už nemá setkat, aspoň to mu tvrdí podivní chlápci v oblecích a dlouhých kabátech. Nejde ale o potomky dona Corleone, ačkoliv i tito zajišťují, že všechno půjde podle plánů jejich šéfa, a neváhají použít ani ty nejdrsnější prostředky. Jenže David se své vysněné dívky nehodlá vzdát, i když ví, že tím může zničit nejen svůj život. Začíná nerovný souboj, který kompromisem asi jen tak neskončí.

Přečtěte si také podrobnější recenzi filmu Správci osudu

Ale no tak. Všichni tušíme, jak to dopadne, ale člověk stejně doufá, že tentokrát filmaři vymysleli jiný konec. Zvlášť když už na obalu přirovnávají Správce osudu k Počátku. Jenže ve finále je i přes originální námět z pera Phillipa K. Dicka, který stojí třeba za sci-fi Minority Report, tento film konzervativnější než uzel na Damonově kravatě.

Velkého šéfa (hádejte, koho tím mysleli) totiž neobehrajete, ten je vždycky o krok napřed. Nutno podotknout, že v Americe je stále vysoké procento věřících, takže představa, že by se pán na obláčku mohl zmýlit, je nemyslitelná. A proto se role záporáků přesouvá do řad božích agentů, kteří se na nic neptají a dělají to, za co jsou placeni (opravdu!).

Z pera režiséra a scenáristy George Nolfiho tak mohl vyjít čistokrevný thriller, plány mu však zkřížila ona romantická linka… Ale není třeba se děsit, vše napravuje ne zrovna prototyp hollywoodského krasavce, Matt Damon, který opět dokázal, že se z něj stává pan herec. Přes všechny trable, které mu podrážejí nohy, se na plátně netváří ostentativně zmučeně, ale stále působí autenticky. S Emily Blunt tvoří neokoukané duo, které filmu dodává na dynamičnosti.

Správci osudu jsou zkrátka příjemná oddechovka, která sice není zdaleka tak propracovaná jako avizovaný Počátek, ale přesto z ní dýchá podobně tajemná atmosféra. A možná, že po zmáčknutí tlačítka stop zjistíte, že ve vás zanechala jisté pochyby.

DVD

Ačkoliv nejsem příznivcem dabingu, musím uznat, že česká verze Správců osudu se povedla. Překvapivě jsem se nesetkala s nesedícími hlasy dabérů a film nepůsobil nijak uječeně, což se pomalu povede zřídkakdy.

FOTO: Správci osudu

Někdy potřebujete postrčit, abyste pochopili plány osudu

Z bonusů kromě oblíbené vycpávky v podání vynechaných záběrů zaujme zejména stopa s názvem Skoky po New Yorku. Filmaři zde diváka nechají nahlédnout pod pokličku fantastických triků jako přemístění ze stadionu přímo do centra Velkého jablka za pomocí obyčejných dveří.

Správci osudu (The Adjustment Bureau)

Romantický / Sci-Fi / Thriller
USA, 2011, 101 min

Režie: George Nolfi
Hrají: Matt Damon, Emily Blunt, Anthony Mackie, Shohreh Aghdashloo, Michael Kelly, John Slattery, Lauren Hodges, Terence Stamp, Dan Marshall, George Aloi, Jon Stewart, James Carville

Zvuk: 5.1 česky, anglicky, maďarsky
Titulky: české, anglické, řecké, bulharské, maďarské
Bonusy: Vynechané a prodloužené scény, Skoky po New Yorku, Předurčen k bytí, Proměna v Elise, Komentáře scenáristy/režiséra George Nolfiho

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Správci osudu na DVD: Matt Damon zatočí i s božími agenty

Hide picture