Menu
FANZINE.cz
Technologie

Srážka galaxií vytvořila černou díru. Výbuch ji odmrštil světelné roky daleko

Jan Kouba

Jan Kouba

6. 6. 2012

FOTO: Černá díraVědcům se podařilo zaznamenat supermasivní černou díru, jak ohromnou rychlostí míří pryč ze své domovské galaxie.

FOTO: Černá díra

Supermasivní černé díry můžou vzniknout srážkou menších galaxií Zdroj: Nasa.gov

Výzkumníci se zaměřili na galaxii vzdálenou čtyři miliardy světelných let od Země, aniž by tušili, že se stanou svědky impozantní demonstrace síly kosmu. Mohli pozorovat, jak byla ze své domovské galaxie vymrštěna masivní černá díra rychlostí několik milionů kilometrů za hodinu.

Na analýze snímků se podílelo hned několik vesmírných teleskopů. Kanadský, francouzsko-havajský a teleskop Hubblův a observatoř NASA Chandra X-ray. Právě pomocí kamery s vysokým rozlišením z Chandry pak mohli vědci pochopit, co se vlastně děje. Původně totiž observatoř nalezla jen jasný zdroj rentgenového záření. Ten mohl vydávat pouze superžhavý materiál točící se kolem supermasivní černé díry, vědci však nemohli přímo detekovat zdroj.

Zajímavosti z vesmíru. U Stonehenge objevili stokilový meteorit. Záhadně přečkal 30 000 let!

Po další analýze snímků přišli vědci s teorií, že galaxie CID-42 vznikla srážkou dvou menších galaxií. Když se srazily, srazily se i dvě supermasivní černé díry v nich. Při spojení galaxií se spojily i černé díry, a gravitační vlny nově vzniklou supermasivní černou díru vymrštily ven z galaxie ohromnou rychlostí.

Srážky galaxií jsou na běžném pořádku a jejich energie jsou tak silné, že jsou schopny vymrštit celé hvězdokupy do vzdálenosti větší, než je průměr samotných galaxií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Srážka galaxií vytvořila černou díru. Výbuch ji odmrštil světelné roky daleko

Hide picture