Menu
FANZINE.cz

Stal se Kočas 2010 pestrou směsicí literárních stylů?

Redakce

Redakce

6. 11. 2010

Výřez z obálky knihy KOČAS 2010Kniha KOČAS 2010 – Sborník Fantasy a Sci-fi povídek vznikl pomocí nezveřejněných příspěvků doručených v rámci soutěže Ceny Karla Čapka, která má u českých čtenářů velkou prestiž. Jedná se totiž o povídky, které jsou sice kvalitní, ale přesto se ještě nedostaly ke čtenářům.

Ilustrace na obálce antologie Kočas 2010

Ilustrace na obálce antologie Kočas 2010 Autor: Janina Strnadová

Svět draků, o kterém mladý, teprve dvanáctiletý chlapec Gald své nemocné sestřičce vyprávěl, pro ni představoval potřebnou útěchu. Později ale přišla bylinkářka, která ji i tuto slabou útěchu vzala. Nešťastný Gald utíká od své maminky a nemocné sestřičky pryč v naději, že pro ni může něco udělat.

Pokusy na lidech, sledování jejich reakcí na dané podněty, není v dnešním světě nic neobvyklého. Když se tým expertů po havárii lodi probudí na cizí planetě, stane se to pro každého z nich poněkud otřesnou zkušeností. Havárie lodi, kterou každý z nich považoval za pravděpodobnou příčinu jejich ztroskotání, dostane najednou úplně jiný, děsivý, význam.

Jiný svět, i tak by se dal nazvat jedinečný příběh chlapce toužícího už od narození po důležitém životním poselství, kterým by se naplnil jeho osud a tak se nakonec stane čarodějem. Jeho věrný sluha ho při jeho životní cestě věrně provází.

Obálka knihy Kočas 2010

Tyto tři povídky jsou jen stručným nástinem toho, co může sbírka nabídnout.  KOČAS 2010 – Sborník Fantasy a Sci-fi povídek obsahuje díla jednadvaceti autorů, kteří do něho přispěli každý jednou povídkou. Ostrov, Kulatý stůl, Dřevír, Druhá výprava na Planetu Čtyřka a mnoho dalších zahrnuje rozličné a dějově různorodé povídky. Velice barvitě popsaný svět fantazie, do kterého vás autoři zavedou, obsahuje některá pojetí, jako třeba po staletí uznávaný pojem upír, kterým je v příběhu vylíčen úplně jiným způsobem, než by většina z nás čekala.

Teprve minulý rok se dostala na svět idea obnovit zašlou slávu KOČASu, který není v historii literatury nikterak neznámým pojmem. Fungoval už před třiceti lety, kdy vydával povídky pod názvem Kolejní časopis – z toho vznikla později i současná zkratka. Vzhledem k minulému režimu si každý čtenář uvědomí, že to před více než čtvrtstoletím nebylo tak snadné. Proto je i dnes antologie významným připomenutím historie, zejména zásluhou Jiřiny Vorlové, která se na jejím vzniku podílela.

Sbírka není jen dílem amatérů, kteří se psaní povídek věnují ve svém volném čase, ale také i autorů, kteří napsali více knih, anebo získali za svá díla mnohá ocenění. A tak se v příbězích o dávných dobách, blízké budoucnosti, nebo magických osobností, můžete s radostí pustit do čtení.

Celek knihy je velice rozmanitý, každý si tam může najít svůj oblíbený žánr, od cizích planet až po fanatické hráče her. Přesto všechno nelze předpokládat, že každá povídka má stejnou váhu a všem čtenářům se bude líbit. Vysilující boj o ztracenou lásku s mocnými silami musí absolvovat hradní pán v příběhu Ostrov od Aleše Pitzmose. Záchrana nemocné sestřičky leží na bedrech malého chlapce, který se vydává hledat draka v místech Kam draci nelétají od Stanislava Hůly. Velká odvaha nevlastního syna krále potřebná k záchraně jeho bratra nezná mezí, i když je potřeba obětovat sám sebe v díle Dar života a dar smrti od Anny Mudrochové. Tyto a další povídky jako Vesmírná pařba od Petra Plačky nebo Soumrak od Jaroslava Jiráka vynikají zajímavým námětem.

Trochu otřelé téma můžete najít v příběhu opilého chlapce, kterému vypráví starší pán o hrdinovi, který nad vším vyniká, v povídce Treký Žó a díra v hájveji od Milana Štajera. Příběh postrádající napětí je i v povídce Zábor od Martina Gilara, ve kterém se dva přátelé vydávají hledat cenné naleziště. Některé jsou lepší a druhé horší, ale pokud si vyberete jen třeba polovinu povídek, určitě stojí si je přečíst a na chvíli se tak odreagovat od současné reality.

Český název: KOČAS 2010 – Sborník Fantasy a Sci-fi povídek
Sestavila: Jiřina Vorlová
Obálka: Janina Strnadová
Počet stran: 448
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Straky na vrbě, Praha 2010
Doporučená cena: 235 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stal se Kočas 2010 pestrou směsicí literárních stylů?

Hide picture