Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Star Wars ovlivňují snad i plodnost žen, tvrdí profesor Bílek

Jan Neuman

Jan Neuman

3. 11. 2011

Jsou Star Wars pouze výdobytkem popkultury, anebo jsou něčím víc? Ovlivňují nás v našem životě a mají vliv na kulturu celkově? Petr Bílek říká, že rozhodně ano.

FOTO: Prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc.

Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

Na pražském FanCity fanouškům Star Wars odhalil svůj náhled na Star Wars kulturu prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc. Postupem času se přednáška zvrhla spíše ve veřejnou debatu a do výkladu se zapojilo i publikum se svými postřehy a názory. Celkový dojem jednoznačně předčil očekávání, neboť věnovat se takovému tématu jako Star Wars ve všech jeho podobách může být ošemetná záležitost.

Darth Maul ze Star Wars není mrtvý. Vrátí se v seriálu The Clone Wars

„Je s podivem, že příběh ze sedmdesátých let nás takovýmto způsobem zasáhl a ovlivnil,“ říká prof. Bílek. Přitom to začalo zcela nevinně a nečekaně. Star Wars v divácích vytvářejí touhu zaujmout a prosadit se v životě, stejně jako se tato dnes již kulturní záležitost prosazovala na začátku své existence. „Není to tak, že by se čekalo na to, až se toto dílo prosadí po mnoha letech a že jej ocení až další generace, jako tomu bylo u jiných směrů,“ míní Prof. Bílek. Ne, Star Wars nás ovlivňují tady a teď.

Tatooine Zdroj: distributor filmu

Přemýšlivý Star Wars

Star Wars přinesl něco, co je nám myšlenkově blízké: naše představy o životě a naše obavy. Slovy prof. Bílka: „Star Wars v nás vytváří představu sesíťování, přináší něco, co je nám myšlenkově blízké.“ „Nechal se inspirovat klasickými westerny a samurajskými filmy,“ pokračoval řečník. „Příběh je vyprávěn retrospektivně, a tím nás nutí stejně přemýšlet i o nás, našich životech a skutcích.“ A stejně tak jako Lucas navázal prvními třemi epizodami na původní ságu, jsme i my motivováni k tomu navázat na naše předchozí snažení a dokončit, co jsme začali.

FOTO: Prof. PhDr. Petr A. Bílek, CSc. ve čtvrtek 27. října 2011 na FanCity

Foto: Martin Peška, FANZINE.cz

Nic není pouze černobílé

Příběh v nás probouzí i zamyšlení nad tím, zdali jsme dobrými lidmi, anebo ne. Vzbuzuje v nás touhu neustále se zlepšovat a pracovat na sobě, „jako na sobě pracoval Luke při svém výcviku“, poznamenal účastník z publika. Neboť v příběhu není nic čistě černobílé, hlavní hrdinové si často vybírají mezi menším a větším zlem a i jejich dobře mířené činy končívají špatně. Stejně tak nás vede k uctívání tradic, které jsou mnohdy tím jediným, co nám zůstalo a co vypovídá o tom, odkud pocházíme. Jako udržovali tradice rytíři Jedi.

Podívejte se na nejhezčí holky z conů. Převlékají se za hrdinky z her i filmů

Star Wars jsou jednoduše řečeno fenoménem, který nás nevědomky ovlivňuje každý den. Zasahuje do našeho rozhodování a vytváří kolem sebe novou kulturu. A s přibývajícími knihami, povídkami a dalšími podobami tohoto světa přicházejí další a další momenty, které tuto kulturu dále rozšiřují. Můžeme se tedy pouze domnívat, jak to bude vypadat za několik let a kterým směrem se bude Star Wars popkultura vyvíjet.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Wars ovlivňují snad i plodnost žen, tvrdí profesor Bílek

Hide picture