Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Star Wars zajímavosti. Pohodové natáčení se nekonalo

Redakce

Redakce

22. 12. 2011

I velké hollywoodské trháky jsou opředeny pavučinou málo známých skutečností a podivných příběhů. Nejinak je tomu u výpravné ságy Hvězdných Válek.

Design Hvězdných válek z pera Michaela Brunsfelda, Zdroj: distributor filmu

Inspirací pro Hvězdné války George Lucase byly filmy japonského režiséra Akiry Kurosawy Skrytá pevnost a Sedm samurajů, který se ostatně stal předlohou i pro jeden z nejznámějších amerických westernů Sedm statečných.

Natáčení bylo tak vyčerpávající, že během něj musel být George Lucas hospitalizován z důvodu naprostého selhání organismu.

Darth Vader a Yoda – dobro a zlo na vážkách osudu

Na postavu Dartha Vadera bylo zapotřebí 3 různých herců – hlas mu propůjčil James Earl Jones (pro zajímavost – Earl Jones byl natolik přesvědčen o neúspěchu vznikajícího filmu, že prosadil, aby jeho jméno neuvedli v závěrečných titulcích), tvář pak Sebastian Shaw a Vaderovo tělo patřilo Davidu Prowseovi.

Jedním z nejvíce charakteristických atributů této postavy je typické robotické dýchání. Toho bylo docíleno velmi jednoduchým a efektivním způsobem – použitím potápěčské dýchací masky.

Legendární Darth Vader v Impérium vrací úder

Mistr Yoda – Lukův učitel a spirituální vůdce řádu Jedi byl založen, včetně charakteristického způsobu mluvy, na osobě Dalajlámy.

Luke Skywalker – hrdina v té nejčistší podobě

Představitel hlavního hrdiny (jehož jméno až do poslední chvíle znělo Luke Starkiller) posledních tří epizod Mark Hamill v průběhu natáčení prodělal vážnou autonehodu, ze které mu zůstala zjizvená tvář.

Díky tomu již nebylo možné znova dodělávat veškeré předchozí scény.

Luke Skywalker byl nejen výborným šermířem, ale také stíhacím pilotem

Ve scénáři doprovází Luka jeho přátelé z dětství Biggs a Camie. Biggs se ve filmové verzi skutečně objeví jako stíhací pilot.

Han Solo a Žvejkal – neohrožená posádka Millenium Falconu

Role, která přinesla Harrisonu Fordovi značný podíl jeho filmové slávy, se těšila velkému zájmu uchazečů – mezi jinými přitahovala herce Al Pacina, Kurta Russela, či Nicka Nolteho.

Postava hvězdného pašeráka Sola je založena na Lucasově příteli Francisu Fordovi Coppolovi (režiséra filmu Kmotr).

Nejslavnější dvojice pašeráků - Han Solo a wookie Žvejkal

Koncept Hanova věrného souputníka Chewbaccy (v češtině Žvejkala) je odvozen od Lucasova psa Indiany (podle kterého byl posléze pojmenován i další známý filmový hrdina Indina Jones). Vesmírná loď Hana Sola, která na první pohled zaujme atypickým tvarem, byla inspirována tvarem hamburgeru s olivou po straně.

C-3PO a R2-D2 – dvojice robotů, bez kterých si nelze Star Wars představit

Robotizované komické duo bylo do značné míry inspirováno postavami Laurela a Hardyho, se kterými je pojí například i velmi rozdílná tělesná výška

R2-D2 (jehož jméno je odvozeno z čísla a pořadí filmařské klapky) měl být původně hrán hercem velmi malého vzrůstu, nicméně po třech velice vážných případech přehřátí (a jednom smrtelném) uvnitř těsného kostýmu, byla role svěřena do rukou člověka trpícího dwarfismem (tito lidé obecně snášejí vyšší teploty lépe než ostatní).

R2-D2 a C-3PO na povrchu pouštní planety Tatooine

I tak hrozilo herci Anthony Danielsovi velké nebezpečí a proto musel být kostým neustále chlazen, zejména při natáčení v pouštních exteriérech.

Znáte nějaké další zajímavosti ze světa Star Wars? Napište nám je do komentářů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Star Wars zajímavosti. Pohodové natáčení se nekonalo

Hide picture