Menu
FANZINE.cz

Stará spojení bratří Strugackých šokují neobvyklými příběhy

Redakce

Redakce

12. 10. 2010

Výřez z obálky knihy Stará spojení Já mám zase červenou zadnici, taková a další neobvyklá slovní spojení vás mohou překvapit ve sbírce čtyř povídek a jednoho scénáře od známých ruských autorů bratrů Arkadije a Borise Strugackých, kteří se proslavili zejména romány Je těžké být bohem, nebo Piknik u cesty, který byl zfilmován pod názvem Stalker.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Kangovy černé oči uviděly pod mořskou hladinou nějaký pohyb. Dlouhé nestvůrné tělo, které vyčkávalo na příležitost dostat se ke své oběti, ucítilo šanci. Chobotnice, která se skrývala pod útesem, vystrčila ze svého úkrytu chapadla a ulovila nic netušící krevety. Kang žijící pod mořským dnem už celou věčnost nepoznal šanci, která se mu naskytla, a vrhnul se na nic netušící chobotnici. Obě mořské nestvůry svedly urputný boj, ale Kang nakonec vyhrál. Po nasycení mrtvým tvorem, začal plout nahoru směrem k mořské hladině, kde ho ale čekalo další překvapení.

Sbírka Stará spojení obsahuje nejen povídky Jak zemřel Kang, Písečné šílenství, Ztracený v davu a Kdo nám to řekne Ewidatte?, ale také krátký scénář Adarwinismus. Těchto pět textů bylo posbíráno z neznámé tvorby bratrů Arkadije a Borise Strugackých kvůli vytvoření knihy Krakenovy dny, která byla vydána v Doněcku na Ukrajině.

Neznámé světy, zvláštní lidská stvoření podtrhují unikátní styl psaní obou bratrů, kterým dokážou barvitě popsat každou maličkost týkající se příběhu. Vylíčení mořské nestvůry z povídky Jak zemřel Kang zcela zaměstná vaši fantazii. Popis dlouhého, beztvarého těla, které by si čtenář normálně neuměl ani představit, se najednou jeví reálné. Není proto těžké zcela podlehnout jedinečným cizokrajným světům, zoufalým situacím, ve kterých prožívají hrdinové povídek své životy.

Obálka knihy Stará spojení

O zajímavé náměty není ve Sbírce Stará spojení nouze. Arkadij a Boris Strugačtí využili oblíbená knižní témata, jako písečné šílenství, zvláštní vynálezy, mořské nestvůry, ale pojali je svým osobitým způsobem. Každá povídka má svého hlavního hrdinu, kterým nemusí být vždycky člověk, ale i třeba netvor. Kolem této postavy se pak točí celý příběh. Propracovanost a fantazie, která vznikla ať už společným psaním obou bratrů, nebo jenom jednoho z nich, se ukazuje v popisu prostředí.  Člověk se může zcela ponořit do jednotlivých příběhů, které oplývají sladkým nádechem hororu.

Závěrečné společné dílo, kterým je scénář od obou autorů ukazuje zdařilou ukázku, jak se z nic neříkající debaty dá vytěžit opravdu hodně. Adarwinismus vznikl z rozhovoru Arkadije a Borise Strugackých, když se začali dohadovat o námětu k nové povídce, což skončilo povídáním o tom, jak se u mouchy pozná, kdo je samička a kdo sameček. Nakonec se rozhodli ubírat jiným směrem a vznikl tak trojstránkový rozhovor, zahrnující vtipné komentáře obyčejných věcí, které jsou však pojaty úplně novým, zábavným způsobem, který čtenáře pobaví.

Psychologický profil a uvažování hlavních postav vykreslili ruští autoři do detailů, mořská nestvůra, nebo další postavy příběhů, mají vlastní logické rozhodování, kterým doslova žijí svůj vlastní život. Kangovo přemýšlení nad ulovením chobotnice je toho důkazem.

Sbírka Stará spojení, která obsahuje prvotinu spisovatele Arkadije a další společná díla obou bratrů, má jedinečný charakter a stává se tak plnohodnotným dílem těchto významných představitelů východní sci-fi literatury.

Název originálu: Staryje svjazy
Český název: Stará spojení
Autor: Arkadij a Boris Strugačtí
Překlad: Libor Dvořák
Obálka: Vojtěch Domlátil
Počet stran: 124
Vazba: vázaná
Rozměry: 110 x 160 mm
Vydal: Argo, Praha 2010
Doporučená cena: 138 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stará spojení bratří Strugackých šokují neobvyklými příběhy

Hide picture