Menu
FANZINE.cz

Stephen King: Dolores Claiborneová je horor (ne)všedního života

Redakce

Redakce

9. 8. 2010

Ač je Stephen King po právu uznáván za jednoho z nejlepších spisovatelů věnujících se hororu, v knize s názvem Dolores Claiborneová dokazuje, že je schopen vytvořit unikátní dílo i z na první pohled nepříliš zajímavého vyprávění obyčejné postarší ženy, která to však ve svém životě neměla nikdy jednoduché.

Ilustrační foto. Foto: Jan Nohovec

Představte si, že jste žena, vychováváte tři děti a váš manžel, věčný notorik, kterého ze všeho nejvíce zajímá jen, pokud možno plná, láhev whiskey, vás týrá fyzicky i po psychické stránce a k vlastním dětem se nechová o moc lépe. Co byste si s takovým životem počali vy?

Do toho si ještě přičtěte, že hodláte všem vašim dětem zajistit slušné vzdělání, a tak si k běžnému zaměstnání přidáte i práci hospodyně pro ženskou jako je Vera Donovanová, která díky své puntičkářské a zcela netolerantní povaze propustila již nejednu pomocnici. A to často i kvůli takovým maličkostem jako jsou čtyři kolíčky na prádlo místo šesti.

Pokud vám to stále ještě nestačí, zkuste se zamyslet nad tím, co byste dělali, až se z vaší zaměstnankyně stane troska, která celé dny leží v posteli, pomalu ztrácí zrak i zdravý rozum a už není schopná si ani sama dojít na toaletu.

Pokud by vás už ani tohle nedokázalo dohnat k šílenství, pak jste nejspíš člověk ne z masa a kostí, jako většina ostatních, ale z kamene a oceli.

Dolores Claiborneová bohužel takové štěstí neměla. Člověk by si řekl, že poté, co stará a nemocná Vera zemře, dostane se jí zaslouženého a očekávaného klidu. Omyl. I přes svou nevrlost a senilitu jí totiž Donovená odkázala všechen svůj majetek, a tak se Dolores stane dědičkou nemalého jmění. To se však nelíbí obyvatelům malého městečka na ostrově Little Tall a není proto divu, že nevěří v přirozenou smrt Very Donovanové. A tak se Dolores na stará kolena ocitá u výslechu na policejní stanici, kde se svěřuje s celým svým příběhem.

Stephen King nám přichystal poutavě napsané a napínavé vyprávění ženy s pohnutým a neveselým životem. Nebyl by to však King, kdyby i do tohoto zdánlivě obyčejného příběhu nezamíchal trochu tajemna. Nečekejte však temnotu a děsivé zlo v podobě nadpřirozených jevů a bytostí, známých čtenářům z jiných jeho románů jako To, Cujo, Carrie či Řbitov zviřátek. Namísto toho se setkáte jen se zatměním slunce, během něhož dojde k ne zrovna běžné události.

Kniha je napsána jako monolog, jednolité vyprávění hlavní hrdinky tak, jak je sděluje vyšetřovatelům. Není tedy řazena do žádných kapitol ani částí. King rozhodně nemá v plánu své čtenáře nudit a daří se mu to skvěle. Kniha se čte od začátku téměř sama a ty její pasáže, ve kterých Dolores odbíhá od hlavního tématu, a není jich rozhodně málo, dohánějí k netrpělivosti pouze vyslýchající policisty, nikoliv však čtenáře.

„Já mám nápad, udělám kompromis. Místo abych to vyprávěla zepředu dozadu nebo zezadu dopředu, začnu od prostředka a budu pokročovat střídavě obouma směrama. A jestli se ti to nelíbí, Andy Bissette, můžeš si to tajně psát a pak to poslat poštou kaplanovi.“

–  Stephen King: Dolores Claiborneová

Během četby vám jistě dojde, proč Stephen King věnoval tuto knihu právě své matce. Umí totiž bravurně zachytit pocity hlavní hrdinky – bolesti zad, kloubů, rozpraskanou kůži na rukou, zničené tělo – a to až tak dokonale, že máte nejednou pocit obejmout svou vlastní matku a říct jí děkuji, děkuji ti za vše.

S Dolores nemá čtenář možnost neztotožnit se, a tak velice snadno pochopí její motivy a nemá jí za zlé, že v minulosti jednala tak, jak jednala. Těžko totiž dokáže přijít na jiný způsob, jak by se její problémy daly řešit jinak.

Přestože je Dolores Claibornoevá netypickým dílem Stephena Kinga, nelze ji než doporučit. A nemusíte mít strach, bát se bude jistě i jako u jiných jeho děl, i když trochu jinak. Skončit totiž jako hlavní hrdinka si normální člověk určitě přát nebude.

Název originálu: Dolores Claiborne
Český název: Dolores Claiborneová
Autor: Stephen King
Překlad: Ivan Němeček
Obálka: Petr Bauer
Počet stran: 224
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Pavel Dobrovský – BETA
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stephen King: Dolores Claiborneová je horor (ne)všedního života

Hide picture