Menu
FANZINE.cz

Štěstí ve stínech od Lynn Flewellingové rozhodně není homofobní

Olga Buriánková

Olga Buriánková

2. 6. 2011

V knihkupectvích se objevil další klasický fantasy příběh v nadmíru působivém kabátku. Životem protřelý tajemný rytíř a dospívající osiřelý chlapec se se stávají pomyslným zrnkem na vahách štěstí znepřátelených národů. Že je to povědomé klišé? Rozhodně jen na první pohled.

Ilustrace na obálce knihy Štěstí ve stínech, autor: Jan Patrik Krásný

Lynn Flewellingová, přestože se jedná o její prvotinu, dokázala ve Štěstí ve stínech vytvořit zcela nový fungující svět. Svět s propracovanými, uvěřitelnými postavami, plný originálně pojaté magie a zajímavých společenských zřízení i tradic, které čtenáře nejednou osloví či překvapí. Spojení v mnohém protikladných postav i v tomto případě spolehlivě zafungovalo a přesto nemáme pocit, že bychom byli tímto opakováním ošizeni. Životem poznamenaný, lehce cynický hejsek a mladičký naivní chlapec, který samozřejmě nic neví a nezná a bez pomoci charizmatického spojence by okamžitě zemřel. Může se zdát, že takové spojení nebude fungovat, ale opak je pravdou. Jeden druhému mnohdy nastavují pomyslné zrcadlo a přetvářejí si navzájem pohled na svět, sebe sama i druhé a jejich cenu či místo v životě.

Sever proti jihu

Po úvodní scéně vyzvednutí magického artefaktu se okamžitě dostáváme do víru událostí. Ve vězení se ocitá mladičký Alek spolu s tajemným šlechticem v přestrojení, Seregilem. Oba obviněni ze zrady. Nezkušený chlapec ve svém zachránci objevuje přítele i velmi schopného agenta a stává se jeho učedníkem. Seznamuje se s jeho občasným druhem ve zbrani, Micumem a posléze i se Seregilovým mentorem, čarodějem Nysanderem. Aniž by to horkokrevný šlechtic věděl, zmocní se zmiňovaného nebezpečného medailonu. Netuší, že má moc ovlivnit budoucnost a ovládnout nejen jeho, ale snad i celé národy. Nesnadná cesta za mocným mágem pro radu a pomoc je stejně dobrodružná jako seznamování s magií či rozplétání tajemných intrik. Právě ty hrozí rozdmýchat skrytou nenávist v další bratrovražednou válku.

Sapkowski má konkurenci

Je velmi uspokojivé vidět, že stále ještě platí když dva dělají totéž, není to vždy totéž. Vskutku, hlavní zápletka i další dějové linie nejsou nijak dvakrát objevné. Dva společníci, kteří se snaží zabránit válečnému běsnění a hrdinně se staví na obranu nic netušící královny, jež je na oplátku hodlá popravit. Novinkou není ani světaznalý Sherlock a jeho mladičký Watson odkrývající temné proudy prohnilé palácové politiky. Dokonce moudrý a zkušený čaroděj, skrývající mnohá tajemství neznalému Harrymu či Frodovi, není překvapením. A nakonec Micumova rodina, která je jednoznačně v ohrožení po první zmínce o jejich štěstí, či mágův podezřelý učeň stále jen na druhém místě.

Všechny tyto ingredience klasického fantasy příběhu se již nesčetněkrát opakovaly a jen máloco je dokáže oživit. Lynn Flewellingové se to však beze zbytku podařilo. Jak v první části příběhu na severu kontinentu, kde sledujeme hlavní hrdiny při nočních akcích královských agentů, tak na jihu, který ukrývá zázraky dech beroucí netradičně pojaté magie či skrytých, život ohrožujících intrik, za něž by se nemusel stydět ani Andrzej Sapkowski. Hrdinové po krátkém rozjezdu okamžitě přirostou k srdci, protože jsou jejich charaktery skvěle propracované a zdá se, že je čtenář zná již dávno. Dech mu berou napínavé honičky v ulicích měst či přepady uprostřed temných hvozdů. Zdá se mu, jako by si on mohl osahat do všech detailů propracovanou magii, která je v autorčině světě na denním pořádku. S koncem každé další kapitoly se třese o život některého z přátel hlavních hrdinů, protože je jisté, že se jim jednou něco stane. Pokud ne v příští kapitole, tak jistě v té další. A náhle je na konci knihy a v hlavě mu nepřestává vrtat, jak to nakonec všechno může dopadnout.

Některé knihy snesou soud i podle obálky

Pravidelného čtenáře spisovatelských medailonků možná zarazí označení hlavních hrdinů jako darebáků. Jistě, v případě Seregila by toto tvrzení možná obstálo, avšak Alek je zatím veskrze slušný a čestný mladík. Možná se nazírání na jeho charakter změní v příštích dílech. Kniha, jež svými bezmála čtyřmi sty stranami nepatří mezi ty útlé, čtenáře rozhodně nepřestane během četby bavit. Hluchá či přehnaně rozvláčná místa kniha postrádá, za což pravděpodobně vděčí nejen skvělému autorčinu stylu, ale také perfektnímu promyšlení a rozvržení celého děje. Jinak se zdá, že vizuálně se druhému vydání populárních příběhů nadané americké autorky nedá nic vytknout. Působivá a příběhu naprosto věrná ilustrace z vázané knihy doslova září a to, spolu se skvělým obsahem, tvoří vyrovnané literární dílo.

Čtěte také ukázku z pokračování série Noční běžci

Při čekání na další díl skvělé trilogie s názvem Příchod tmy, jenž právě vyšel, nezbývá než knize popřát nejen Štěstí ve stínech, jak mají ve zvyku hlavní hrdinové, ale také výsluní patřičné pozornosti čtenářů, již si dozajista zaslouží.

Název originálu: Luck in the Shadows
Autorka: Lynn Flewelling
Obálka: Jan Patrik Krásný
Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2011
Doporučená cena: 259 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Štěstí ve stínech od Lynn Flewellingové rozhodně není homofobní

Hide picture