Menu
FANZINE.cz
Technologie

Steve Jobs, zakladatel Applu, zemřel. Podlehl dlouhému boji s rakovinou

Martin Peška

Martin Peška

6. 10. 2011

steve jobsRakovině slinivky břišní podlehl po osmi letech vizionář a zakladatel společnosti Apple, Steve Jobs. Bylo mu 56 let. Společnost v tiskové zprávě uvedla, že zemřel ve středu 5. října.

FOTO: Steve Jobs zemřel

První službou, která Jobse po roce 1996 vynesla na vrchol byla iTunes (2003), služba ke stahování a přehrávání hudby. Tento týden byla zavedena i v Česku

Rodina Jobse uvedla, že zemřel v klidu v rodinném prostředí. „Steveova genialita, vášeň a energie byly zdrojem nesčetných inovací, které obohatily a zlepšily naše životy. Svět je nezměřitelně lepší díky Steveovi,“ napsala v krátké zprávě společnost Apple.

Jobs odstoupil ze zdravotních důvodů z role generálního ředitele na konci srpna s prohlášením, že nemůže vykonávat své povinnosti, a stal se předsedou Applu.

Čtěte také: Jedenáct předpovědí Steva Jobse, které mu vyšly

Neuroendokrinní nádor, vzácná forma rakoviny slinivky břišní, mu byl diagnostikován v roce 2003. V roce 2004 se podrobil prvnímu lékařskému zákroku a v roce 2009 mu byla transplantována játra.

Svou kariéru začínal jako dlouhovlasý pracovitý technofil, který nedokončil školu a založil si počítačovou firmu. Začínal v garáži svých rodičů v dubnu 1976, kde se svým kolegou Stevem Wozniakem postavil první počítač Applu. Přitom neprošel žádnými oficiálními technickými školeními a neměl ani žádné reálné obchodní zkušenosti.

Steve Jobs, který se narodil v San Franciscu 24. února 1955, adoptovaný syn amerického páru Paula a Clary Jobsových, se stal vizionářem, který stál v roce 1984 u představení prvního počítače Macintosh.

Podívejte se, jak vypadal mladý Steve Jobs, když představoval první Mac

video
play-sharp-fill

O rok později byl Jobs v souladu s představenstvem společnosti nahrazen v roli ředitele Johnem Sculleym a Apple zaznamenal útlum. „Co k tomu říct? Najali jsme špatného člověka,“ řekl při svém návratu Jobs v roce 1996 pro filmový dokument PBS. „On zničil všechno, na čem jsem deset let pracoval, …“

V posledních letech stál u největších úspěchů Applu při uvádění produktů jako telefon iPhone, přehrávač iPod a tablet iPad.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Jobs, zakladatel Applu, zemřel. Podlehl dlouhému boji s rakovinou

Hide picture