Menu
FANZINE.cz
Technologie

Steve Jobs změnil svět. Vybrali jsme jeho nejlepší nápady a vychytávky

Zdeněk Král

Zdeněk Král

15. 10. 2011

OBR: Steve Jobs zemřelČlověk, který pracoval snad bez přestávky, neustále vymýšlel novinky a zlepšení, poháněl průmysl mílovými kroky kupředu a vždy myslel na člověka, spotřebitele. Steve Jobs zemřel, jeho odkaz nás ale stále obklopuje.

FOTO: Apple iPhone 4S

iPhone (model 4S). Telefon, hry, hudba, videa, práce… Jedna z Jobsových uskutečněných vizí. Zdroj: Apple.com

Nemusíte být fanoušci Applu, aby vás smrt Steva Jobse zasáhla. Nebyl to jen ten chlap, co udělal „i…“ (Pod a Pad a Phone a Mac a další), ale člověk, jehož produkty, nápady a vize se promítly do našeho každodenního života. A fantastické je, že výhradně v dobrém.

Podívejte se na  přehled toho největšího, co nám tento vizionář za poslední tři desítky let přinesl.

Vynález opravdu osobního počítače

V roce 1976 vymysleli Steve Jobs se Stevem Wozniakem osobní počítač Apple I, o rok později pak Apple II, označovaný jako jeden z prvních opravdových PC. Už předtím jste si mohli počítač koupit, ale museli jste být lidově řečeno v balíku. Steve měl vizi budoucnosti, kde si počítač s jednoduchým ovládáním a praktickými funkcemi bude moci dovolit každý.

Čtěte také: Steve Jobs: Biologičtí rodiče se ho zřekli, otce nikdy nepoznal

Když v roce 1984 představila firma Apple Mac, byla mezi prvními, kdo docenil myš a grafické rozhraní. Systém oken, který dnes používá většina operačních systémů, se zrodil právě díky Jobsovi.

FOTO: Jobs v Pixaru

Steve Jobs při svém působení ve studiu Pixar vyvolal filmovou revoluci Zdroj: facebook.com

V 90. letech se Jobs zabýval revolučním užíváním počítačové grafiky ve filmech. Při svém působení ve studiu Pixar mimo jiné pomohl zachránit oddělení Disney’s animation, zavedl nový standard pro rodinné filmy s možností natočení kompletně počítačově vytvořené animace a přetvořil Pixar v jedno z nejoceňovanějších filmových studií.

Čtěte také: 6 věcí, jak Steve Jobs a Apple změnili svět filmu. Bez něj by nebyl Pixar

MP3 přehrávač a digitální obchod

V roce 2001 představil Jobs iPod. Moderní a kvalitní MP3 přehrávač s jak jinak než originálním a opět revolučním ovládáním. Až o dva roky později ale přišla ta opravdová, nefalšovaná a bouřlivá revoluce: iTunes.

FOTO: Apple iPod

Dodnes nabízí Apple jedny z nejkvalitnějších MP3 (MP4) přehrávačů na trhu. Zdroj: Apple.com

iTunes Music Store umožnil zákazníkům připojit iPod k počítači a získat přístup k více než milionu skladeb. Dal tak spotřebitelům rychlou a hlavně pohodlnou možnost koupit tisíce alb, aniž by museli hledat a skladovat tisíce CD.

Čtěte také: Apple otevírá iTunes i v Česku. Pokusí se konkurovat nelegálnímu stahování

Jen několik dní před Jobsovou smrtí se iTunes dostal i k nám do České republiky.

S uvedením nové služby iCloud se zákazníci zbaví nutnosti kopírovat soubory mezi zařízeními, budou je moci archivovat na internetu. Opět tu tedy máme službu, kterou nevymyslel Apple, ale perfektně ji vyladil a lusknutím prstu ji rozšířil mezi spotřebitele na celém světě.

Skvělý výrobek lze prodat i za vysokou cenu

iPhone znamenal další krok kupředu jak z hlediska firem, tak domácích uživatelů. Smartphone s pohodlným ovládáním, tisíci vyladěných aplikací, možností přehrávat hudbu a videa, hrát hry a zároveň organizovat pracovní mítinky. To vše na velkém dotykovém displeji, a znovu podotýkám (je to důležité), s pohodlným ovládáním.

Aplikace, kterých dřív bylo nanejvýš pár set, byly drahé a jejich distribuce kontrolovaná pár dodavateli se nyní mohly masově rozšířit. Nezávislí vývojáři dostali šanci portovat aplikace na Apple zařízení, zatímco firma hlídala kvalitu a kompatibilitu a prosperovala i bez okrádání zákazníků.

SCREENSHOT: Apple iTunes

iTunes. Pro někoho otravný software, rozhodně ale revoluce v distribuci digitální hudby. Zdroj: Apple.com

Svět technologie se zase posunul dopředu, a ať už používáte iOS, Symbian, Blackeberry, Windows Phone, Android nebo jiný systém, můžete v něm nalézt prvky původního Jobsova již tradičně revolučního nápadu.

Čtěte také: iPhone 4S odtajnil parametry. Známe podrobnou technickou specifikaci

Nehledě na příjemné novinky, které měly všechny předchozí iPhoní vymoženosti pro hráče! Smartphone s dostatečným výkonem, obrovským kvalitním displejem a stovkami herních aplikací za příznivé ceny (nebo zdarma) tak mnohým nahradil konzole a handheldy.

Tabletomanie začíná

Další milník počítačové historie přišel v roce 2010. Apple se zbavil klávesnice, pořádně zvětšil dotykový displej a představil: tablet. Inspirovaný spíše u smartphonů než počítačů (což byla chyba, kterou dělal Microsoft), Apple s iPadem ovládnul trh. Jen iPadů 2 se tento rok prodalo na 40 milionů.

Čtěte také: Steve Jobs a jeho slavné citáty: Vybrali jsme 10 nejznámějších

Přístroje, které si stále nenašly místo v srdci u spousty lidí (protože to nic neumí), asi počítače nenahradí, určitě ale opět přinesou novinky a inspiraci. Ať už dotykové ovládání, které se za poslední roky stalo až neskutečně populárním, nebo tisíce miniaplikací. Tablet (iPad nebo jiný) nemusíte mít ani chtít, ale určitě si všimněte, čím nás v budoucnu jejich vývoj obohatí třeba u operačních systémů.

FOTO: Apple iPad 2

Apple iPad 2. Můžete ho nesnášet, můžete ho milovat. Rozhodně je ale revoluční. Zdroj: Apple.com

Co teď, bez Steva?

Nemusíte být fanoušci Applu ani vlastnit nějaký Apple produkt. To, co Steve Jobs dokázal za svůj život, však ovlivnilo životy možná všech současných uživatelů počítačů a techniky. Vždy přinesl technologické inovace do celého světa během několika let, vždy myslel na pohodlí uživatele a nabízel mu špičkovou kvalitu, celý život dřel, aby byl svět o něco vyspělejší, a povedlo se mu to.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Steve Jobs změnil svět. Vybrali jsme jeho nejlepší nápady a vychytávky

Hide picture