Menu
FANZINE.cz
Literatura

Století páry, tehdy se furt střílelo…

Redakce

Redakce

4. 3. 2010

Petr Schink: Století páryPára, trolové, colty magie a nový Schink v jednom – to vše spojené do bizarního světa a zavřené do knihy, jejíž dveře – obálka – toho slibují hodně. Všichni, kdo máte rádi neobvyklé mixy různých žánrů a motivů, obzvlášť akci, určitě otevřete ty dveře.

obálka Petr Schink: Století páry

Petr Schink už v české fantastice udělal jednu Špinavou práci, přiložil agentovi JFK k hlavně Kalibr .45 a párkrát si zašermoval v Pevnosti. Nyní k nám přichází jeho nová kniha, jejíž obálka dokáže o obsahu leccos napovědět. Je na ní chlápek se dvěma kolty, což ve spojení s názvem Století páry značí, že uvnitř bude asi steampunk jako vyšitý. Anotace toho slibuje hodně. Nájemný lovec, cestování, mágové ohýbající realitu a trollové místo otroků? Je sice hodně věcí, které se dají zkombinovat, ale tohle je lákavé samo o sobě.

Autor sám proslul především akčním stylem vyprávění, v němž nenechá čtenáře vydechnout a neustále jej žene kupředu rychlým tempem, ve kterém létají kulky, meče a lidské útroby vzduchem s větší frekvencí než počet urážek na schůzi parlamentu. Potoky krve spojené s drsným a nemilosrdným stylem, s jakým autor vykresluje své prostředí je něco, co ocení především milovníci Kulhánka, který sice slíbil nový román, ale kde nic, tu nic.

Schinka tedy lze brát jako jakousi náhradu za Kulhánkovské sucho, kdy nestačí týdenní dávka Aktivního olova od Kopřivy. Schink je ale autorem, který ač podobný oběma zmiňovaným autorům, razí vlastní, bizardně originální prostředí, ve kterém se jeho příběhy odehrávají, čímž nesází jen na akčnost příběhu, ale zaujme i něčím dalším.

Století páry už na první pohled slibuje mnoho netradičních lokací a hrátky s fantazií nadopoaveného klauna. Prostě steampunk se svojí žánrovou nezařaditelností, divoký mix krve, akce, zbraní, magie a doufejme i solidní porce zábavy, kterou téměř tři sta stran nabídne.

Jak to celé dopadne a zda si autor recenze prostřelí hlavou Coltem ráže .45 či začne chodit v dlouhém splývavém plášti s červeným šátkem na krku a dvojicí pistolí u pasu, to se dozvíte až z recenze, která vyjde zanedlouho. Osobně doufám, že vyhraje ten kabát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Století páry, tehdy se furt střílelo…

Hide picture