Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Stopy zmizelých na DVD: Osadníci, indiáni a zombíci na Divokém západě

Redakce

Redakce

22. 11. 2011

Škoda, že Stopy zmizelých neatakují předsudky žánru. Vždyť od filmu, který je zároveň hororem a zároveň westernem, nečeká nikdo žádný filmový zázrak. Proto měl ideální příležitost překvapit. 

Osadníci na cestě za zmizelou rodinou. Zdroj: distributor filmu

Film

Tato žánrová kombinace není tak častá, je neokoukaná, a má proto (jako skoro jediná) skvělé podmínky pro představení něčeho, co jsme ještě neviděli. A to se zčásti povedlo. Ale originální námět tohoto snímku je nakonec zahnaný do kouta nekonečným výčtem prohřešků, kterých se tvůrci dopustili. Žádné překvapení se tak ani tentokrát nekoná.

J. T. Petty je režisérem pěti filmů (včetně jednoho videofilmu) s hororovou tematikou. Prvním a zatím asi nejlépe hodnoceným byl hned jeho první Soft for Digging, který byl uveden na festivalu Sundance. Jestli je vám Pettyho jméno povědomé, může to být i proto, že je autorem několika videoher, např. Tom Clancy’s Splinter Cell.

Režisér J. T. Petty má na kontě jenom horory. V případě Stop zmizelých jde v prvé řadě o western, který se o hororové prvky snaží, ale podstata mu pořád uniká. Nejde jen o to, že celý film je zdlouhavý, bez tempa a uspávající. Jde i to, že napětí se divák dočká zřídkakdy, a to pouze v situacích, ve kterých je možné ho předvídat. Nutno dodat, že mu nepomáhá ani hudba, která evokuje všechno možné, jen ne to, co evokovat má. Rozhodně neútočí na divákovy nervy ani na jeho strach.

V takovémto případě pak nelze hovořit o hororu a je jedno, že se zrovna odehrává za časů, kdy se mezi sebou handrkovali kovbojové a indiáni. Slušelo by mu spíše označení thriller, ale jde o thriller, v němž se sem tam ze země vyhrabe jakýsi zombík. Jako celek je žánrově nevymezený, od každého si bere trochu a působí roztěkaně, nedomyšleně a neuceleně. Nemá cenu hovořit o tom, jak by se původní, vcelku dobrý námět dal natočit jinak, lépe. Byl by to zkrátka jiný film.

A zápletka? Několik osadníků na Divokém západě ráno zjistí, že jedna rodina je vyvražděna a ta druhá odvlečena. Nikdo samozřejmě nemá pochybnosti o tom, že za tím stojí indiáni. A tak se vydávají zmizelou rodinu najít.Víc než polovina děje se odehrává v sedle na planinách, z čehož plyne ona sáhodlouhá nuda. Sem tam je k vidění nějaká akce při střetu s indiány a mezi tím vším se občas uděje něco divného.

Chcete vidět další experiment s westernovým žánrem? Kovbojové a vetřelci smíchali Divoký západ s emzáky!

Na pozadí toho se pak (byl to záměr?) rozehrává příběh onoho dobře známého, dodnes diskutovaného střetu mezi původním obyvatelstvem amerického kontinentu a nově příchozími. Film neukazuje, kdo je dobrý a kdo zlý, na žádné straně nevzniká kolektivní vina, jen vina individuální.

Ani to ale snímek nevyzdvihuje do průměru. Drží se pod jeho hranicí, kam také patří. V tomto případě opravdu můžeme hovořit o promarněné příležitosti, o příležitosti, kterou tvůrci nebyli schopni dotáhnout do konce.

Napadená dívka z Divokého západu

DVD

Disk se pyšní slušně provedeným obalem, především titulkou. Uvnitř je ale opět jen nabídka dalších filmů, které mají vyjít.

Tradičně pak budí rozpory český překlad názvu. V originále zní The Burrowers, tedy Zahrabávači, což úzce souvisí s tím, co se bude dít. Stopy zmizelých jsou poněkud vedle. Ne proto, že by osadníci nepátrali po zmizelých, ale proto, že na konci filmu nemůžete říct, že by šli po nějakých stopách.

Výbava hlavního menu je základní: výběr kapitol a nastavení, v němž je k dispozici originální znění v angličtině a český dabing. Titulky pouze jedny, a to české.

Stopy zmizelých (The Burrowers)

Horor / Thriller / Western
USA, 2008, 96 min

Režie: J. T. Petty
Hrají: Clancy Brown, William Mapother, Laura Leighton, Sean Patrick Thomas, Robert Richard, Jocelin Donahue, Karl Geary, David Midthunder, Anthony Parker, Seri DeYoung, Doug Hutchison

Zvuk: 5.1 anglicky, česky
Titulky: české
Bonusy:

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stopy zmizelých na DVD: Osadníci, indiáni a zombíci na Divokém západě

Hide picture