Menu
FANZINE.cz
Fantasy filmy

Strom jako hlavní filmový hrdina? Pociťte magickou sílu Stromovouse!

Redakce

Redakce

24. 7. 2011

Foto: stromovous-distributorStromy jako symboly, strašidla i dobrodinci. Jakou roli sehrály ve filmech Pán prstenů, Fontána a Čaroděj ze země Oz?

Foto: stromovous-distributor

Stromovous z Pána prstenů, Zdroj: distributor filmu

Někteří věří v jejich magickou sílu. Objímají je, hladí je, čerpají z nich energii. Často se stávají symbolem stáří a moudrosti. Nebo také symbolem života a proudící mízy. Není proto divu, že vedle lidí hrají stromy v některých filmech hlavní role. Ať již bytostné nebo symbolické.

Foto: strom-Kristyna-Pospichalova

Foto: Kristýna Pospíchalová, Topzine.cz

Pán prstenů

Ve fantaskním světě Pána prstenů plného hobitů, elfů, skřetů, skřítků, draků, čarodějů a mocných nadpřirozených sil se v druhé části filmu – Dvě věže – rozpohyboval i strom. Divák není překvapen, divák už si zvyká. Mluvící a na uzoučkých dřevěných nožkách pohybující se masa dřeva je to poslední, co ještě v tomto filmu nebylo. Diváka ale šokuje reakce malých hobitů. Ti, neseni mohutným Stromovousem, se existenci něčeho takového vehementně diví. Jakoby ještě nic nezažili.

Fontána

Snímek Fontána Darrena Aronofského je jeden ucelený příběh skládající se ze třech dějových rovin prokládaných symboly jednoho po druhém. Patří k náročnějším snímkům. Je to film o boji života se smrtí, kde vítěz je už od věků předem určený. To musí pochopit každý! A akceptovat to. Strom života tu pak logicky hraje ne hlavní, ale tu nejhlavnější roli. A role hlavní, ztvárněné Rachel Weisz a Hugh Jackmanem, se kolem něj jen dle propracovaného scénáře přesvědčivě točí.

Čaroděj ze země Oz

A od náročnější tematiky k pohádce… O putování malé Dorotky pohádkovou zemí Oz za doprovodu Strašáka, Plecháčka a ustrašeného lva. I Dorotka, v podání Judy Garland v nejslavnějším filmovém zpracování tohoto příběhu, se setkává s nerudným jabloňovým stromem. Tady je však role stromu výhradně doplňující.

Těšte se na:

Strom života (The Tree of Life)

Drama/Podobenství
USA, 2011, 138 min

Režie: Terrence Malick
Hrají: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain, Kari Matchett, Fiona Shaw, Joanna Going, Kimberly Whalen, Jennifer Sipes, Will Wallace

Premiéra v ČR: 21. července 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Strom jako hlavní filmový hrdina? Pociťte magickou sílu Stromovouse!

Hide picture