Menu
FANZINE.cz

Stuart McHardy: Hamlet a královna Piktů. Kdo dnes čte pověsti?

Redakce

Redakce

13. 9. 2010

Kdo to byli Piktové? Předpokládá se, že nejpravděpodobněji předci Skotů. Co však víme s naprostou jistou, je, že po sobě zanechali památky v podobě vztyčených kamenů, bohatě zdobených runovým písmem. A také spoustu příběhů. Právě tato vyprávění o dávném a tajemném národě sesbíral Stuart McHardy do jednoho svazku, a my tak máme jedinečnou šanci, poprvé si něco o Piktech přečíst. Má však v dnešní době kniha bájí a pověstí šanci najít si čtenáře?

Ilustrační foto Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Stuart McHardy, jak už jméno napovídá, pochází ze Skotska. Již nějakou dobu se zajímá o historii a umění Piktů. Tvrdí, že by byl velice rád, kdyby i v jeho žilách kolovala třebas jen  setinka piktské krve, přestože tato možnost není příliš pravděpodobná. Navzdory tomu se s vervou pustil do pátrání po starých legendách a lidových vyprávěních, které se po staletí předávaly ústně od otce k synovi. Výsledkem je právě sbírka pověstí Hamlet a královna Piktů.

Války, kameny a další

V knize najdete opravdu velké množství příběhů. Většinou velice krátkých, přesto se však najdou i výjimky, i když i ty nejdelší pověsti jsou napsány jen na několika málo stránkách. McHardy všechna vyprávění seřadil do několika částí podle tématu jednotlivých příběhů. Na své si tak přijdou například obdivovatelé run vyrytých na kamenech nebo čtenáři, kteří mají v oblibě historii psanou krvavým inkoustem.

Struktura knihy Hamlet a královna Piktů

  • Všelijaké příběhy
  • Příběhy svatých
  • Příběhy kamenů
  • Bitevní příběhy

V krátkosti je zkáza

Největším problémem knihy je právě přílišná krátkost pověstí. Příběhů se tak na jednu stranu vejde do sbírky o rozsahu necelých dvě stě stran požehnaně, na druhou  však může některým připadat, že děj mnohých je utnutý právě v tom nejlepším. Naštěstí vše zachraňují delší legendy, ve kterých již lze rozeznat klasickou strukturu povídek, či novel – tedy úvod, zápletku a vyvrcholení – a umožňují tak čtenáři lépe se vžít do děje.

Komu tedy knihu doporučit? Člověku toužícímu po neustále nových věcech typu „to tu ještě nebylo“ nejspíš ne. Radost však určitě udělá nadšeným skotofilům a všem, kteří se zabývají dějinami Britských ostrovů, či keltských a jim příbuzných národů. Avšak ani „obyčejnému“ čtenáři, jež se o Skotsku touží dovědět i něco více než jen, že místní s oblibou popíjejí whisky a tamější muži chodí oblečeni v károvaných kiltech a hrají na dudy, má jistě co říci. Pokud si tedy nemyslíte, že jsou pověsti mrtvým žánrem, sáhněte po knize Hamlet a královna Piktů a objevíte svět udatných válečníků, moudrých druidů a kouzelných víl.

Název originálu: Tales of the Picts
Český název: Hamlet a královna Piktů
Autor: Start McHardy
Překlad: Vratislav Kadlec
Obálka: Radek Nahodil
Počet stran: 192
Vazba: vázaná
Rozměry: 135 x 205 mm
Vydal: Mladá fronta, Praha 2010
Doporučená cena: 219 Kč

Hodnocení: *** (50 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Stuart McHardy: Hamlet a královna Piktů. Kdo dnes čte pověsti?

Hide picture