Menu
FANZINE.cz
Literatura

Sukuba 1 Trápení: Démonka žijící sexem, která stojí jen o lásku, to nemá jednoduché

Olga Buriánková

Olga Buriánková

30. 7. 2011

Richelle Mead, autorka populární Vampýrské akademie, konečně přichází také s přitažlivou hrdinkou Georginou Kincaidovou. Tahle sexy rebelská sukuba odmítá plnit svou pekelnou povinnost a zajímá se spíše o populární literaturu, než svádění smrtelníků. S tím nic nenadělají ani démoni ani andělé. Zatím. 

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Po nekonečné záplavě upířích a vlkodlačích příběhů se objevuje velmi originální hlavní postava. Ne snad, že by autor nikdy jako hlavního hrdinu nepoužil ženu či nesmrtelnou bytost. Ne snad, že by ona temná žena „vamp“ vždycky musela skákat jak peklo píská. Ale představit ryze negativního ženského démona jako sexy knihovnici odvedle, vzdychající po svém spisovatelském idolu, to bylo velmi neotřelé.

Co sukuby chtějí

Georgina Kincaidová se na první pohled nijak neliší od svých kolegiň z knihkupectví. Alespoň ne příliš. Je sice přitažlivější, než ony a mohla by mít kteréhokoli muže by chtěla. To je však připisováno jejímu šarmu a veselé povaze. Nikdo z lidských přátel či nepřátel nemá tušení, že není člověk. Že je jednou ze zástupců temnoty, kteří žijí mezi lidmi a snaží se o prosazení svých vlastní zájmů. Zájmů, o něž se tahle schopná sukuba však stará jen velmi sporadicky.

Situace se začíná měnit ve chvíli, kdy dojde k nenadálé likvidaci jednoho nepříjemného upíra. Nejprve na Georginu padá podezření, ale zanedlouho jej následuje zničení anděla a Georgina je očištěna. Zato se ocitá v ještě větším nebezpečí, stejně jako každý z jejích temných přátel, upírů i démonů. Aby toho nebylo málo, začíná se sbližovat se svým idolem, spisovatelem Sethem Mortensenem. Zároveň se díky jeho roztržitosti seznamuje i s neodolatelným Romanem. O lásce si však může jen nechat zdát, protože by při sexu svého milého lehce mohla zabít. Navíc vše komplikuje i tajemný vrah nadpřirozených bytostí, který se o ni zajímá až nezdravě a ze stále větší blízkosti.

Temnota nemusí být zlá

Autorka vytvořila nadmíru svěží a neortodoxní hlavní postavu. Ač patřící k peklu, příjemně lidskou a obyčejnou. Zároveň tím, že jí právě temnota brání stát se opět člověkem, ji ještě více přibližuje čtenářům. V příběhu řeší nejen problémy zcela démonské, ale často i ty, které řeší všichni ostatní lidé. Ať již se jedná o pracovní lapálie, komplikace s roztouženým šéfem či žárlivou konkurentkou z blízkého antikvariátu. Nebo soukromé při řešení milostného trojúhelníku, o kterém vlastně ani netuší jestli vůbec existuje.

Sukuba 1 Trápení

Stejně jako její přátelé, ani ona nechce příliš škodit lidem a nejraději by se svého nadpřirozeného talentu vzdala a žila život toho nejobyčejnějšího ze smrtelníků. Zjevné rozpory v jejím statutu zaměstnankyně temnot a její snahy o co nejnormálnější život ji velmi polidšťují. Přestože je jasné, že se jí její touha v nejbližší době nesplní, je příjemné sledovat Georginu, jak se o to ze všech sil snaží, protože co kdyby.

První a naštěstí ne poslední

Úvodní kniha z populární série o sukubě Georgině Kincaidové je velmi čtivým mixem příběhu ze života, lovestory a detektivky. To všechno je navíc vsazeno do fantastického rámu, který velmi případně kloubí dohromady každý z motivů příběhu. Zmiňovaná všehochuť vůbec nepůsobí křečovitě či nevhodně. Naopak, vše má v něm své místo a přirozeně se vzájemně doplňuje.

Přestože se jedná o knihu s dospělou hlavní hrdinkou a jejími problémy, je psána tak lehce a čtivě a v takovém žánru, že jistě zaujme starší i mladší čtenáře bez rozdílu věku. Nikde sice v příběhu neprobíhají velkolepé bitvy, které by rozhodovaly o osudech celých národů. Dokonce se v něm nesetkáme s téměř žádnou tryskající krví a chroptícími oběťmi. Proto je spíše vhodnější pro něžnější část populace. Ale ani ta druhá by se neměla při jejím čtení urazit. Je totiž zábavná, děj odsýpá a nikdo ani neví jak a už je u konce.

Naštěstí na Georgininy příznivce čekají ještě další díly, ve kterých pro ně Richelle Mead připravila stále nové peripetie jejího ne zcela lidského života. Vydání pokračování pod názvem Sukuba 2: Na vrcholu je snad čeká letos na podzim. Pokud by byli příliš nedočkaví, mohou si čas při čekání na další díl krátit například u některého dílu Vampýrské akademie.

Název originálu: Succubus blues
Český název: Sukuba 1 Trápení
Autorka: Richelle Mead
Překlad: Katrin Chýlová
Obálka: Marek Šebesta
Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 205 mm
Vydal: Domino, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Sukuba 1 Trápení: Démonka žijící sexem, která stojí jen o lásku, to nemá jednoduché

Hide picture