Menu
FANZINE.cz
Recenze her

Super Monkey Ball 3D sází na roztomilé opičky útočící skrze třetí rozměr

Šimon Kolář

Šimon Kolář

25. 5. 2011

OBR.: Opička v typickém balónku!Recenze!Aiai, Meemee, Baby, Gongon a mnoho dalších roztomilých opiček jsou tu znovu. V pořadí již sedmnáctá hra z arkádové série Super Monkey Ball se pokouší dobýt další platformu. Je na to Nintendo 3DS připravené ?

OBR.: Opička získává banánek

Cute faktor je nastaven poměrně vysoko, Zdroj: sega.com

Nejnovější přírůstek série s přídomkem 3D opět přináší to, na co jsme od série zvyklí. Několik arkádových hříček, které mají bavit především svou jednoduchostí a přístupností než nějakými sofistikovanými herními mechanismy nebo příběhovými zvraty. Super Monkey Ball 3D nabízí celkem 3 takové minihry. Klasické kutálení se v průsvitné kouli doplňuje ještě Monkey Fight a Monkey Race.

Monkey Ball

Stále ten stejný koncept jaký si Monkey Ball drží už od roku 2000. Vaše opička je usazena do obří koule a následně se v ní kutálí po levelu a sbírá banánky. Cílem je projet v časovém limitu jedné minuty cílem a posbírat přitom toho co nejvíc. Úrovní je ve hře poměrně hodně a jsou rozděleny do osmi stylově rozdílných světů, které si postupem hrou odemykáte.

OBR: Opička v závodní motokáře

Někomu se tady rozlily vodovky

Velký problém je tu ale s ovládáním. Respektive s kombinací ovládání a 3D efektu nové konzole. Super Monkey Ball patří k sériím, kterým pohybové ovládání sedlo jako ulité. Nejnovější díl se ale dá tímto způsobem hrát pouze s vypnutým 3D. Při naklánění přístroje, kterým kouli ovládáte, se vašim očím bude neustále efekt hloubky ztrácet a vy ho budete muset znovu a znovu zaostřovat, což je pro oči a hlavu hodně namáhavé. Naštěstí zde je možnost ovládat hru klasicky tlačítky nebo 3D vypnout.

Monkey Race

Poslední z herních režimů je variací na klasické motokáry ve stylu Crash Team Racing nebo Mario Kart. K dispozici je několik málo vozů a tratí, na kterých se odehrává šampionát. Vozidla mají sice různé jízdní vlastnosti, ale rozhodně nečekejte žádné velké taktizování, závody jsou vcelku primitivní. Jednotlivé tratě jsou vyšperkovány nejrůznějšími překvápky, jako jsou olejové skvrny nebo plošky, které vaši kárku mohutně zrychlí. Arkádové závodění je ze začátku poměrně zábavné, ale po chvíli omrzí. Kvalitou navíc ani zdaleka nedosahuje na výše zmíněné tituly.

Monkey Fight

Tato minihra na první pohled připomíná nějakou z boku viděnou hopsačku s tím rozdílem, že tady se nehopsá z bodu A do bodu B, ale bojuje se tady. Čtyři opičky jsou vypuštěny do úrovně a překvapivě se snaží nahromadit co nejvíc banánků. Navzájem na sebe ale mohou útočit a o drahocenné ovoce se okrádat. Vítězí ta opička, která ho má po uběhnutí časového limitu na svém kontě největší množství.

Souboje jsou navíc okořeněny používáním nejrůznějších power-upů, které můžete v úrovních nalézt a které hru příjemně zpestřují. Na výběr je zde několik různorodých módů této hry. Zatímco v klasické verzi je opička s nejvyšším množstvím banánů na kontě označena a všichni ostatní po ní logicky jdou, můžete si zahrát i variantu, kde není jasné, jak na tom kdo je. Monkey Fight rozhodně není kdovíjak originální hrou, ale zejména v multiplayeru dokáže být vcelku zábavný.

Největším nedostatkem Super Monkey Ball 3D je, že se snaží dělat hodně věcí najednou, ale ani jednu nedělá pořádně. Všechny tři hry, ze kterých se skládá, jsou takovými chudšími deriváty velkých titulů, a zkušenějšího hráče tak nemohou uspokojit. Působí spíše jako kompilát drobných hříček, jakých můžeme například na chytrých telefonech najít stovky, a to za výrazně nižší cenu. Pro nenáročného hráče nebo dítě ovšem pořád může představovat instantní zábavu ve 3D, kterou si lze užít i ve více hráčích.

Žánr: Arkáda
Vývojář: Sega
Distributor: Conquest
Multiplayer: Ano
Platforma: Nintendo 3DS
Česká lokalizace: Ne
Doporučená cena: 1 299 Kč

Hodnocení: *** 60%
Klady

  • přímočárá zábava
  • roztomilost

Zápory

  • naprosto nedořešené ovládání Monkey Ballu ve 3D
  • to všechno už jsme tu měli
  • na pomezí plnohodnotné hry

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Super Monkey Ball 3D sází na roztomilé opičky útočící skrze třetí rozměr

Hide picture