Menu
FANZINE.cz
Literatura

Světová fantastická špička v Čarodějích, antologii editorů Gardnera Dozoise a Jacka Danna

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

12. 10. 2009

gardner-dozois-jack-dann-carodejove-perexOd počátků fantastické literatury si nemůžeme na jejich nedostatek stěžovat. Kariéru na nich vystavěla J. K. Rowlingová, věnuje se jim i John Moressy a neohrnuje nad nimi nos ani J. R. R. Tolkien. Antologie amerických editorů nám však čaroděje představí očima moderních tvůrců.

Dosud nepublikované povídky mnoha úspěšných a uznávaných spisovatelů žánru fantasy. Přehlídka čarodějů nejen literárních, ale i autorských, každý z nich vás okouzlí svým jedinečným způsobem v celkem osmnácti příbězích. Po celé věky zanechávají čarodějové výraznou stopu v lidské kultuře – od tajemných duchovních vůdců pradávných kmenů až po oblíbené postavy celosvětově úspěšných filmů. Vysoké hubené muže ve špičatých kloboucích najdete snad jen v humorných příbězích i spolu s jejich kouzly, která provádějí pouhým mávnutím hůlky. Praví čarodějové jsou mnohem nenápadnější a s magií zacházejí mnohem úsporněji a rafinovaněji. V rukou současných fantastů dokážou upoutat pozornost čtenářů a získat si jejich srdce. Skvělé povídky od Neila Gaimana, Gartha Nixe, Eoina Colfera, Tada Williamse, Patricie A. McKillipové, Petera S. Beagla, Nancy Kressové, Jeffreyho Forda, Terryho Bissona, Genea Wolfa, Orsona Scotta Carda a mnohých dalších v úžasné nové antologii. (anotace)

gardner-dozois-jack-dann-carodejove

Nakladatelství Triton tahá tajné trumfy z kapes, o tom nemusíme vést žádné dlouhé řeči. Když se někomu podaří vydat antologii, v níž se sejdou takoví velikáni žánru jako Neil Gaiman, Garth Nix, Peter S. Beagle, Orson Scott Card nebo Eoin Colfer, může si blahopřát k zaručenému úspěchu. Vždyť jde o zavedená jména, jejichž samostatné romány se prodávají lépe než kdysi lístky na filmové zpracování prvního Pána prstenů.

Originál v zámoří vyšel v roce 2007 a vysloužil si přívětivé, nikoliv však vyloženě nadšené, recenzní ohlasy. Ačkoliv původem šlo o soubor dosud nepublikovaných prací, jenž se podařilo shromáždit zkušené dvojici editorů Gardneru Dozoisovi a Jacku Dannovi, dvouleté zpoždění českého vydání antologii o tento primát připravilo. Povídka Neila Gaimana se totiž již objevila v autorově Knize hřbitova, jež u nás vyšla loni. Krátké prózy zbývajících tvůrců u nás zažijí premiéru.

Milovníkům magií obdařených žánrových hrdinů by Čarodějové, kteří se honosí podtitulem Magické příběhy mistrů moderní fantasy, nejspíš neměli uniknout. Slibují totiž osmnáct zcela odlišných pohledů na postavu, jíž se v běžné fantasy literatuře připisují neustále ty samé vlastnosti a dovednosti. Jestli se této antologii podaří rozvlnit stereotypní představy čtenářů o čarodějích, bude to jenom pro dobro literárního trhu. Pokud tedy i vy stojíte o změnu, v říjnu bedlivě sledujte regály svého knihkupectví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světová fantastická špička v Čarodějích, antologii editorů Gardnera Dozoise a Jacka Danna

Hide picture