Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Světová invaze na DVD: Lidstvo padnout nenecháme, diváka však potrápíme

Redakce

Redakce

3. 8. 2011

V Hollywoodu si zase mnou ruce. Akčnímu sci-fi Světová invaze předcházela masivní marketingová kampaň a výsledek se dostavil: film se sedmdesátimilionovým rozpočtem vydělal v kinech takřka trojnásobek. Nejde přitom o nijak převratné dílo, Světová invaze je sterilní a uboze fádní.

Jsem voják, ve volném čase dělám chůvu, Zdroj: distributor filmu

Film

Planetu Zemi napadnou mimozemšťané. Tedy nejprve se jedná o spršku meteoritů, které nepochopitelně nikdo nečekal, aby se z nich následně vyklubala mimozemská plavidla, plná zlých bytostí, jejichž jediným cílem je kolonizovat lidstvo. Proti neznámému nepřiteli je povolána armáda, a protože v tomto boji bude potřebovat každého schopného chlapa s dobrým výcvikem, tak se zbraně chopí i štábní seržant Nantz, který se již chystal do civilu, jelikož mu nevyšla poslední akce.

Český název Světová invaze (v originále Battle: Los Angeles) je pro film trochu zavádějící. Globální podoba napadení je totiž ve filmu pouze naznačena, scenárista Chris Bertolini se mnohem více soustředí přímo na Los Angeles a osudy několika vojáků. Bohužel tak činí způsobem naprosto nešťastným. V prvních dvaceti minutách jen vyvolává dojem, že se schyluje k velké akci, přitom nechává postavy – a diváka s nimi – točit se v kruhu.

Jednotka tak nejprve dostane informace o nepříteli, instrukce, jak má postupovat, naskočí do helikoptéry a… Jen se přesune na jinou základnu. Tam dostane další várku rozkazů, jež mohly v pohodě padnout už předtím, a všichni se ještě navzájem utvrdí v tom, že nejde o cvičení (jak by také mohlo, když je půlka města vzhůru nohama). Přesně ve chvíli, kdy již divákovi dochází trpělivost, přepadá jej nutkání vzít ovladač a přepnout na další kapitolu, v horším případě film rovnou vypnout, se věčně cestující hrdinové ostrým střihem ocitají přímo uprostřed válečné zóny. Jak nudné a necitlivé…

OBR: Film Světová invaze

Jenom si tu tak pěkně létáme... Zdroj: youtube.com

Bojové scény režisér Jonathan Liebesman servíruje v dokumentárním stylu, z několika ručních kamer a za pomoci rychlých střihů. Snaha napodobit Smrt čeká všude je zde zřejmá. Jenomže z oscarového hitu Kathryn Bigelow od začátku doslova sálají úzkostné pocity permanentního nebezpečí, bez jakékoli okázalosti diváka okamžitě přesvědčí o naléhavosti situace, umožní mu, aby se mentálně stal součástí prostředí, obával se o vojákův život.

Přečtěte si i recenzi Světové invaze, která není tolik kritická

Nic takového bohužel Světová invaze nepřináší. Série roztřesených záběrů nepomáhá potřebné atmosféře, ba spíše otravuje, náznak vizuální kreativity tak lze spatřit snad jen v případě snímání vojáka z hlavně jeho pušky. Osudy postav pak mohou být každému zcela volné, když se jich na obrazovce vyskytuje moc a těžko lze rozeznat jednu od druhé.

Z hemžení nevýrazných charakterů, podtržených ještě lajdáckými výkony drtivé většiny hereckého osazenstva, vyčnívá pouze figura seržanta Nantze: armádě oddaný velitel burcuje mužstvo, hází očkem po sličné civilistce, úplně sám zneškodní nepřátelský letoun, a ještě zvládne utěšovat plačící děti.

Vesmírnému šmejdu na stopě, Zdroj: distributor filmu

S takto až odporně kladnou postavou v úloze, která má svou extrémně vykreslenou podobou (karikujíc význam hrdinství a altruismu) velice blízko k trapnosti, se sice herci pracuje obtížně, ale Aaron Eckhart neudělal nic, aby byl Nantz divácky stravitelnější a dalo se s ním alespoň trochu identifikovat. Eckhart je tak toporný, že by mu i Gumáci mohli závidět, a svým naivním výrazem směšnému a jednotvárnému Nantzovi jen nasazuje korunu.

Pochvalu ovšem zaslouží propracované speciální efekty: mimozemšťané útočí opravdu nemilosrdně, veškerá technika kolonizátorů z vesmíru se nachází na vysokém stupni vývoje, finální scéna s obří mimozemskou základnou je vizuálně uchvacující.

Nicméně samotní ufoni – tím, že jsou obaleni jakýmsi kovovým štítem – působí spíše jako roboti. Až člověku nejednou přijde na mysl, zda se proti lidstvu nevzepřely stroje, než že by šlo o napadení bytostmi z jiné planety. V podstatě jediný důkaz o nepříteli, jakožto živém tvoru, představuje krátká pasáž s improvizovanou pitvou. V tomto výstupu stříká mimozemský sliz na všechny strany a Liebesman jím dává vzpomenout na kultovního Vetřelce.

To je zase starostí..., Zdroj: distributor filmu

Filmařský Eintopf, jakým Světová invaze je, nemůže ohromit, neobohacuje žánr o nic nového a zásadního, v důsledku čehož si tento snímek snadno spletete s jinými filmovými díly podobného ražení. Scénář se tak úporně drží šablony katastroficko-válečných sci-fi, že klišoidnější už ani být nemůže, a z tuctového pojetí nesejde ani hudba, formální zpracování akce či psychologie hlavních hrdinů (drsňáctví se pravidelně střídá s nefalšovaným americkým patriotismem, byť na takový Den nezávislosti je to ještě slabá káva).

Hollywood si prostě nenechá vzít své zažité – a hlavně výdělky osvědčené – postupy. Jen se člověk nemůže zbavit pocitu, že se všechny ty utopené desítky milionů dolarů nakonec daly využít mnohem smysluplněji.

DVD

Snímek si můžete přehrát v orginálním znění, ale i s českým dabingem. Je jistě škoda, že položky menu nesou pouze anglická označení, avšak tento drobný nedostatek distributor vykompenzoval připojením českých titulků k jednotlivým bonusovým materiálům. Kéž by se z toho stalo pravidlo a bonusy byly vždy přístupné i pro ty, kteří nevládnou cizími jazyky.

Celkem čtyři dokumenty, které byly na toto DVD vloženy, pojednávají o tom, jak se štáb popasoval s náročnými podmínkami natáčení (paradoxně se nenatáčelo v Los Angeles, ale v úmorném vedru v Louisianě) a jak si herci vedli v adrenalinových scénách (kaskadérům prý ubylo hodně práce).

Ze všeho nejzajímavější je ale dokument, který přibližuje realizaci sekvencí s mimozemšťany. Většina nepřátelské armády byla pochopitelně vytvořena na počítači, pohyb vesmírných kyborgů byl nasnímán přes referenční body lidských figurantů, tvůrci si rovněž vyhráli s maketou mimozemšťanova těla. Když už nic jiného, alespoň že vizuální efekty se povedly.

Světová invaze (Battle: Los Angeles)

Akční/Sci-Fi/Válečný/Thriller
USA, 2011, 111 minut

Režie: Jonathan Liebesman
Hrají:
Aaron Eckhart, Bridget Moynahan, Ramon Rodriguez, Michelle Rodriguez, Ne-Yo, Michael Peña, Noel Fisher, Taryn Southern aj.

Zvuk: český, anglický, maďarský, polský (vše Dolby Digital 5.1)
Titulky:
české, anglické, polské, maďarské, arabské, hebrejské aj.
Bonusy:
V zákulisí Invaze, Vetřelci v L.A., Příprava na Invazi, Výstavba L.A. v L.A.

Hodnocení filmu: 1*
Hodnocení DVD: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Světová invaze na DVD: Lidstvo padnout nenecháme, diváka však potrápíme

Hide picture