Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

RECENZE: Tajná historie Moskvy. Městská fantasy o jizvách v ruské historii

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

15. 10. 2010

!SPECIÁL!Ekaterina Sedia patří mezi nejnadějnější tvůrce žijící za velkou louží, což je fakt o to pozoruhodnější, že se narodila a vyrůstala v Rusku. Ze svého sovětského dětství čerpá ve svém zatím jediném do češtiny přeloženém románu měrou vrchovatou.

Ilustrace na obálce Autor: Lubomír Kupčík

Galina je mladá žena vyrůstající ještě pod hrozbami komunistické strany, po pádu režimu však těžící ze své dobré znalosti cizích jazyků. Přesto její život nepřipomíná porevoluční idylu ani vzdáleně. Matka ji považuje za schizofreničku a časté návštěvy léčebny o tom málem přesvědčily i Galku samotnou. Navíc se jí takřka před očima mladší sestra promění v kavku a zmizí otevřeným oknem.

V podzemí není jen peklo, ale i ráj

V doprovodu pouličního umělce Fjodora a nedůvěřivého policisty Jakova, jehož život poznamenalo ztroskotané manželství i anglická krev v žilách jeho dědečka, se Galina pouští do pátrání po své sestře i zbývajících nezvěstných občanech Moskvy, kteří v poslední době beze stopy mizí.

Vyšetřování je zavádí do podzemních prostor hluboko pod moskevským metrem, kam se dá proniknout pouze v situaci nejvyššího zoufalství. V průběhu věků sem pronikla už celá řada osob od tatarského nájezdníka přes vojáky Napoleonovy armády až po židovskou rodinu z dob perzekuce.  Nikdo z nich od té doby nezestárl, jenže taky neslyšel o ničem, co by mohlo trojici přivést na správnou stopu. Snad kromě pohádkových bytostí, které tu žijí už od nepaměti.

Gaimanův Podlondýn se stěhuje do východního bloku

Podobně jako klasická fantasy čerpá z Tolkienova odkazu, nelze přehlížet příspěvek Neila Gaimana ulicím a stokám moderních velkoměst. Svou městskou fantasy z hlavního města má díky Pavlu Renčínovi v současnosti už i Česká republika, a tak se čtenář těžko vyhne srovnávání a slovům o napodobování a neoriginalitě. Ano, jistě, těžko dnes napíšete urban fantasy, abyste se alespoň letmo neotřeli o některá díla předchozí, ale to je přirozené. Jak jinak bychom poznali, že jde o městský příběh, kdyby před ním nevznikla díla jemu podobná?

Navíc Sedia rozhodně nekopíruje, přestože připomíná. Podlondýn? Podzemí Moskvy! Sovy? Krysy? Nechybí. Nespoutaná imaginace? Tady se autorka drží zpět a kromě medvěda stvořeného z krys se prakticky ničeho zásadního nedočkáme. Jenže to proto, že Gaiman psal o svém Nikdykde. Sedia nás seznamuje s Tajnou historií Moskvy.

Titul, který neklame tělem

Mnohdy se v literatuře stává, že název knihy slibuje něco, co později čtenář nedostane. U románu Ekateriny Sediy čekejte opačný efekt. Tajná historie Moskvy v první řadě mapuje hořkou ruskou minulost. Využívá k tomu zejména jednotlivé obyvatele podzemí.

Nájezdy Tatarů? Pomenší válečník s touhou odčinit napáchané zlo. Napoleonova armáda? Jejích členů žije v podzemí hned několik. Povstání děkabristů? Židovské pogromy? Nebo snad pronásledování předchozím režimem, KGB a pachuť modelového sovětského dětství? Prostřednictvím jednotlivých vedlejších postav si historii ruského impéria poměrně příjemně připomenete.

Jenže tenhle postup protíná knihu skrz naskrz. Autorka se postupně v krátkých i delších odbočkách věnuje téměř všem hrdinům knihy, přičemž ani polovina osudů nemá vliv na celkový vývoj ústředního děje. Jednotlivé příběhy působí místy jako našroubované na niť příběhu, a tak aktivní děj hlavních hrdinů tvoří sotva polovinu celkové délky knihy.

Slovanská fantasy?

Těžko hádat, jak román v tomto směru přijala americká čtenářská obec, ale pro našince má Tajná historie Moskvy mimořádný přídech povědomého. Pominu-li Dědu Mráze, jenž má každoroční představení v české televizi, objevují se v příběhu i Kostěj Nesmrtelný, bludičky, rusalky nebo vodníkům podobní tvorové, kteří patří neodmyslitelně i k širšímu folklóru českému. Těmito hrdiny Sedia vzdáleně připomene slovanskou fantasy, tolik oblíbenou třeba zásluhou Juraje Červenáka nebo některých českých tvůrců.

Na závěr recenze si dovolím radu. Přestože samotný děj románu je veden formou detektivního vyšetřování, nevnímejte jej jako detektivku. Jednak budete zklamáni, protože zápletku nevyřeší hlavní hrdinové sami, ale bůh ze stroje v podobě magie a v pravý čas dorazivších vedlejších postav, jednak byste přišli o tajnou historii Moskvy, a o tu, pevně spjatou s osudy jednotlivých charakterů, jde v tomto románu především. Příběh je poutavému výkladu pouze nenápadným průvodcem.

Název originálu: The Secret History of Moscow
Český název: Tajná historie Moskvy
Autorka: Ekaterina Sedia
Překlad: Jana Odehnalová
Obálka: Lubomír Kupčík
Počet stran: 304
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Triton, Praha / Kroměříž 2009
Doporučená cena: 248 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tajná historie Moskvy. Městská fantasy o jizvách v ruské historii

Hide picture