Menu
FANZINE.cz

Takhle se šílenství neprojevuje. Rodinný podnik od Charlese Strosse ovládl černý humor i brutální vraždy

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

25. 4. 2011

Rodinný podnik Charles Stross (výřez z obálky knihy)Americký spisovatel Charles Stross se snaží získat vliv v  Rodinném podniku nejen v dnešním světě, ale i mimo něj. Intriky, kruté vraždy, úplně jiná hierarchie a mnoho dalšího potká odvážnou hrdinku ságy Vládcové obchodu. Podaří se jí ale přežít první díl?

Ilustrace na obálce knihy Rodinný podnik, autor: Jana Šouflová

Mladá novinářka Miriam se vždycky snažila dělat dobře svou práci, ať to stálo cokoli. Všechno se ale mění po nalezení medailonu, jediného dědictví po dávno zavražděné matce. Miriam si doma prohlédne vnitřek přívěsku a ocitne se v jiném světě, jenž vypadá jako z dob temného středověku. Po několika vstupech uskutečněných pomocí medailonu je Miriam unesena ozbrojeným komandem ze svého bytu. A najednou se ocitá uvnitř podivné hierarchizované skupiny Klanu, která vládne ve svém teritoriu silou. Největším překvapením se pro Miriam stává to, že ona sama patří mezi ně a má pro ně v budoucnu pracovat.

Charles Stross zasadil příběh knihy Rodinný podnik do historického prostředí, což pomáhá vytvářet zajímavé a poutavé okolí pro dobrodružné výpravy mladé novinářky. Středověk už ale není tím, čím býval, ani tím, co by si každý představil. Některé prvky zůstávají. Staré nepraktické pevnosti bez technických vymožeností, přítomnost extrémně bohatých i chudých dodržujících určité standardizované normy chování, typické pro tuto dobu. Zbraně a technologie členů Klanu se však značně odlišují. Vedle meče tady totiž není neobvyklé mít u sebe i automatickou zbraň.

Rodinný podnik Charles Stross (obálka knihy)

Také současný svět se potýká s problémy. Boj o moc, obchod s drogami, to všechno se děje na obou stranách. Hlavní myšlenka cestování z jedné dimenze do druhé už byla mnohokrát proprána nejen v knihách, ale i v seriálech. Nový životní úděl Miriam se podobá snům většiny mladých dívek, které se snaží proměnit v princeznu. Představa chudé Popelky, která i přes nepřízeň osudu získá mladého prince, je dost výstižná. Miriam totiž také není nikterak bohatá a svým znovu objevením získá nejen peníze, ale i nového přítele. Pohádka však končí, když si uvědomí, že peníze nejsou všechno, pokud nemá zároveň svobodu, a tak se snaží ze všech sil bojovat až do konce.

Intriky, vraždy a ostatní naschvály opepří Miriamin život. Najde se zde místo i pro lásku, milostná dobrodružství a černý humor. Některé pasáže, například když se Miriam snaží vydolovat odpovědi ze záchodové mísy, nebo rozbité ledničky, jsou velmi povedené.

Je na čase podívat se pravdě do očí. „Jsem blázen?“ zeptala se Miriam toaletní mísy. (str. 41)

„Opravdu předpokládám, že mě budou pronásledovat až sem?“ zeptala se rozbité ledničky, která na ni nechápavě zírala. (str. 43)

Kniha Rodinný podnik je vhodná pro dospělé čtenáře, kteří si mohou splnit hned dva sny najednou – stát se princeznou a zároveň zažít akční dobrodružství. Nebo se jen tak pobavit na účet mladé novinářky, zažívající horké chvilky ve druhém světě.

Název originálu: The Family Trade
Český název: Rodinný podnik
Autor: Charles Stross
Překlad: Hana Březáková
Obálka: Jana Šouflová
Počet stran: 304
Vazba: brožovaná
Rozměry: 130 x 200 mm
Vydal: Talpress, Praha 2011
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Takhle se šílenství neprojevuje. Rodinný podnik od Charlese Strosse ovládl černý humor i brutální vraždy

Hide picture