Menu
FANZINE.cz

Tanya Huffová a Krevní pouta I a II: Kriminálka Toronto s nadpřirozenými prvky

Redakce

Redakce

18. 8. 2010

!SPECIÁL!Je to smutný fakt, ale k nám se zkrátka spousta knih dostane až poté, co je uloví televize. Což je absurdní, protože producenty nezajímá kvalita knihy, ale možnost obsazení herců kralujících ve snech pubertálních dívek. Například Upíří deníky. Knižní předloha stojí za prd, ale v Česku ji vydáme hned, jak se objeví její seriálové zpracování. No, naštěstí to není případ Krevních pout Tanyi Huffové, která se svému seriálovému zpracování zcela vyrovnají. Nejsou-li lepší.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Vicki Nelsonová bývala skvělá torontská policistka. Bohužel jen do chvíle, než začala postupně ztrácet zrak kvůli nemoci. A vzhledem k tomu, že vidina kancelářské práce pro ni představovala stejné potěšení, jako nechat se stáhnout z kůže a upálit za živa, zvolila si Vicki raději nejistou dráhu soukromé vyšetřovatelky. Jenže ani v nejmenším nemohla tušit, že lidé, které by kdysi jako policistka posílala s jejich příběhy rovnou na psychiatrii, se teď stanou jejími chlebodárci. A už vůbec ne to, že by mohli mít se svými bláznivými, nadpřirozenými výmysly pravdu.

Jak velká je Cena krve?

Victorie Nelsonová zločin přitahuje jako černá díra. Jednou večer se tak vrací domů a na co nenarazí v prázdném nočním metru? Na mrtvolu. A pohoda je totálně v tahu. Rozervané hrdlo a vysátá krev Vicki napovídají, že vrah není tak úplně normální člověk, ale dokud při vyšetřování nenarazí na Henryho Fitzroye netuší, že se tady vůbec nejedná o člověka.

Henry Fitzroy, upíří nemanželský synek Jindřicha VIII. v současnosti se živící psaním romantické literatury, je ochotný s Vicki spolupracovat. Neznámý pachatel mu totiž fušuje do řemesla a navíc typická upíří světloplachost omezuje Henryho pouze na stopování v noci. Vzniká tak nesourodá detektivní dvojice, která se pouští po stopě neuchopitelného zla, jež rozhodně není z našeho světa.

Cena krve se velmi podobá seriálovým detektivkám typu Kriminálka New York nebo Colombo. Neviditelný vypravěč sleduje nejen hlavní hrdinku, ale i ostatní postavy, včetně obětí a samotného pachatele. Téměř od začátku tak víme, kdo to byl a proč a celý zbytek času dumáme nad tím, které že to oko má detektiv Colombo skleněné. Nebo jak a kdy na to ta Vicki konečně přijde. Což sice může být pro některé čtenáře trochu nudné, ale na druhou velká závěrečná akce s vyrážením dveří a létajícími kulkami mu to bohatě vynahradí.

Tanya Huffová také mistrně ovládá popis. Je ho přesně akorát, aby navodil atmosféru a vykreslil místo, ale nerval čtenáři vlasy. Co se postav týče, poloslepá Vicki sama o sobě představuje případ do kazajky. Její slábnoucí zrak a bezmoc s ním spojená ji naplňují iracionálním vztekem, který si k čtenářovu potěšení nesmírně ráda vylévá na ostatních postavách. Zároveň je panovačná, tvrdohlavá a neumí prohrávat. Zkrátka drsná žena-policistka, která si možná nezíská vaše srdce, ale vaši pozornost rozhodně ano.

Stopy krve: Čuchej, Rexi, čuchej!

Ve druhém díle uplynulo pár měsíců od chvíle, kdy Vicki Nelsonová zjistila, jakou cenu má její krev a teď už se zase dloube v nose nudou. Henryho telefonát a žádost o pomoc ji proto potěší jako indiána skalp. Henryho přátelé, shodou okolností vlkodlaci, jsou až po uši v potížích. Někdo se totiž jejich rodinu snaží systematicky vyhladit stříbrnou municí. A proto se Henry spolu s Vicki vydávají na statek chlupaté rodinky, a zatímco Vicki se pídí po stopách a podezřelých ve dne, Henrymu radostně, vzhledem ke své noční slepotě, přenechává noci. Ale kdo má na vlkodlačí smečku takovou pifku? A proč?

Ve Stopách krve dala autorka postavám pár měsíců na tělesnou i duševní rekonvalescenci a opět se k nim vrací s dalším dobrodružstvím. Není to však typický druhý díl série. Huffová nepodává čtenáři postavy a souvislosti jako miminu kašičku, ale nechává ho, aby si z rozhovorů a narážek poskládal děj minulé knihy a charaktery hrdinů sám, pokud si ho náhodou nepamatuje.

Sice ho opět ochudí o možnost vystopovat pachatele, ale pokud jste nečetli první díl, alespoň se pobavíte vytvářením teorií, jak se to v něm všechno událo. Pokud jste ho četli, potěší vás, že postavy se dál vyvíjejí, a vztahy mezi nimi se komplikují. Tradičně pak celý děj završuje jedna velká akční scéna prošpikovaná napětím i strachem o hlavní hrdiny. Huffová totiž nemá se zabíjením problém, a tak nikdy nevíme, která z postav dostane onoho pověstného padáka.

Oba první díly série Krevní pouta jsou skvěle napsané. Děj běží rychleji, než stačíte otáčet stránky a postavy ožívají přímo před očima. Seriálové zpracování Blood Ties skončilo bohužel u dvou sérií, ale knižní cyklus má svazků pět plus povídkovou sbírku, takže se máme na co těšit.

Název originálu: Blood Price / Blood Trail
Český název: Cena krve / Stopy krve
Autorka: Tanya Huffová
Překlad: Pavel Musiol
Obálka: Lukáš Tuma
Počet stran: 302 / 300
Vazba: brožovaná
Rozměry: 115 x 180 mm
Vydal: Brokilon, Praha 2009
Doporučená cena: 238 Kč

Hodnocení: **** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tanya Huffová a Krevní pouta I a II: Kriminálka Toronto s nadpřirozenými prvky

Hide picture