Menu
FANZINE.cz

Ted Chiang přivedl k životu Příběhy vašeho života, které určitě nejsou z toho vašeho života

Dagmar Čechová

Dagmar Čechová

29. 6. 2011

Ted Chiang: Stories of your life and othersTed Chiang je podle mnohých nejlepším současným sci-fi spisovatelem – to ostatně dokazuje i řada cen, které za své dílo obdržel. Povídky z vašeho života jsou sbírkou osmi kratších textů, poprvé vydaných knižně. Tak co tedy o svém životě ještě nevíte?

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Povídky vašeho života představují povídkovou tvorbu spisovatele Teda Chianga, který je u nás známý spíše mezi skalními příznivci tak trošku jiné sci-fi. A že je opravdu jiná. Vyprávění o stavbě Babylonské věže, na jejíž vrchol se leze celý rok, o tom, že jedna a jedna vlastně nejsou dvě a dělení nulou není tak nesmyslné, jak nás učili ve škole, nebo o zvláštním zařízení, které člověku vypne schopnost vidět lidskou krásu a ošklivost – to je jen krátký výčet toho, co čtenáře čeká.

Počtení pro geniální čtenáře

Ted Chiang za dvacet jedna let vydal pouze třináct povídek (v češtině vyšlo deset z nich). Dá se tedy říct, že jeho díla by měla být promyšlená do nejmenšího detailu. A taky že jsou. Chiang je spisovatel, o kterém platí, že kvalita předčí kvantitu. Chiang předvádí velice originální nápady, jako je probourání nebeské klenby lidmi nebo zásah do lidského chápání krásy. K valné většině z nich ale potřebuje čtenář poměrně obsáhlé všeobecné znalosti, aby si povídku opravdu užil. Například povídka Dělení nulou je pro matematického ignoranta zcela neprůstřelná – bude vědět, o co se v ní jedná, ale už nepochopí podstatu zápletky.

Na druhou stranu, konečnou pointu povídek čtenář nedostane jako odměnu za správně vyplněný vědomostní kvíz – jinak řečeno, pointa je poněkud hlubší než odhalování vědeckých zajímavostí. Zezačátku to může být zábava, když ale člověk dostane lekci o tom, jak je posuzování lidské krásy destruktivní pro jednotlivce i celou společnost, je to už trošku moc. Povídky velice opatrně vychovávají a ukazují, co je dobro a co zlo. Samozřejmě kulantně zabalené do huňaté sci-fi deky.

Podávat pouze v malých dávkách

Ted Chiang je velmi úspěšný spisovatel. Nesedne ale každému. Jeho styl je především popisný – do nejmenšího zbytečného detailu. Jeho povídky samozřejmě mají pointu, ale není příliš vyostřená a může se zdát, že po přečtení v člověku nic nezanechá. Prostě jen tak vyšumí.

Ted Chiang: Stories of your life and others

Povídky z vašeho života jsou čtení pro fajnšmejkry. Chiangovi se nedá upřít originalita jeho příběhů, na druhou stranu je to tak všechno, co na čtenáři ulpí – nápad. Povídky jsou bezchybné, ale pro běžného fanouška sci-fi nudné. A není to nedostatkem příšer. Chiang se prý má podávat v malých dávkách v dlouhých intervalech – to je velmi dobrá rada. Jedna povídka za měsíc pak bude čtenáři připadat mnohem zajímavější než všechny najednou během týdne.

Název originálu: Stories Of Your Life And Others
Český název: Příběhy vašeho života
Autor: Ted Chiang
Překlad: Richard Podaný, Pavla Horáková, Robert Hýsek
Obálka: Milan Malík
Počet stran: 267
Vazba: vázaná
Rozměry: 140 x 210 mm
Vydala: Albatros Media – Plus, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč
Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ted Chiang přivedl k životu Příběhy vašeho života, které určitě nejsou z toho vašeho života

Hide picture