Menu
FANZINE.cz
Vesmír

Teleskop Kepler slouží čtvrtým rokem. Odhaluje nám tajemství vesmíru

Jan Kouba

Jan Kouba

15. 3. 2013

Ve vesmíru je toho ještě mnoho skryto, ale díky nejmodernějším technologiím jsme schopni alespoň nahlédnout do dálek. Teleskop Kepler nám tento pohled zprostředkovává už od roku 2009 a za tu dobu učinil mnoho velkých objevů.

FOTO: Umělecké ztvárnění planety Kepler 9

Umělecké ztvárnění planety Kepler 9. Zdroj NASA

Kepler byl vypuštěn 7. března 2009 ze světoznámého mysu Canaveral za účelem hledání exoplanet, které by se podobaly Zemi. Se svými 95 megapixely už prozkoumal na sto tisíc hvězd v souhvězdí Lyry a Labutě a identifikoval 2 740 potenciálních exoplanet.

Díky teleskopu vědci zjistili, že je vesmír přímo přeplněn různými typy planet. Některé skoro neodráží světlo, jiné jej odráží enormně. Další jsou zcela titěrné nebo naopak mnohonásobně větší než Jupiter.

Sonda objevila více než 350 exoplanet, které jsou velikostí podobné Zemi, ale žádná nebyla objevena v patřičné vzdálenosti od své hvězdy, aby se na ní mohl udržet život tak, jak jej známe. Přesto je v hledáčku padesát planet, které sice nedosahují velikosti Země, ale pohybují se v obyvatelné zóně.

Díky analýze pohybu, dráhy a světla absorbovaného atmosférou planet mohou vědci určit, o jaký typ planety se jedná. Narazili už i na planety s oceány kovu nebo naopak planety tak lehké, že by mohly plavat na mořské hladině. Vědci také zjistili, že na každou hvězdu v naší galaxii připadne alespoň jedna planeta.

Mise sondy nadále pokračuje, nechme se překvapit, jaké další objevy nás čekají.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Teleskop Kepler slouží čtvrtým rokem. Odhaluje nám tajemství vesmíru

Hide picture