Menu
FANZINE.cz
Literatura

Téměř ztracený a znovu nalezený Daryl Gregory

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

12. 11. 2009

daryl-gregory-perexPrvní povídku mu zveřejnili už v 90. letech, trvalo to však téměř další dvě dekády, než Darylu Gregorymu vyšel jeho debutový román Pandemonium. Zatímco čeští čtenáři autorovu prvotinu teprve objevují, v zámoří už se chystá jeho druhá kniha. Rodí se světu nový Stephen King?

daryl-gregory

Daryl Gregory se narodil 26. června roku 1965 v LaGrange v Illinois, v současnosti však žije s rodinou, manželkou a dvěma dětmi, ve východněji položené Pensylvannii.  Podobně jako mnozí jiní pozdější spisovatelé, také Gregory na vysoké škole vystudoval anglický jazyk, který i několik let vyučoval. Nyní se živí jako programátor a ve volném čase se věnuje psaní.

Jeho zájem o tvorbu textu se objevil velmi záhy po studiu vysoké školy, když hned rok po dostudování absolvoval spisovatelský seminář Clarion. Na tomto semináři také dokončil svou vůbec první publikovanou kratší práci, post-katastrofickou novelku, In the Wheels, která vyšla roku 1990 v srpnovém čísle časopisu The Magazine of Fantasy & Science Fiction.

Na svůj úspěch z počátku 90. let se mu však vyloženě navázat nepodařilo. V následujících dvou letech sice tehdejšímu středoškolskému učiteli vychází dvojice povídek, z nichž jedna dokonce v žánrovém a dnes již zaniklém časopise Amazing Stories, dalších deset let však Gregoryho literární umění zapadá prachem. Výjimkou potvrzující pravidlo je povídka An Equitable Distribution, kterou v říjnu roku 1997 otiskl Alfred Hitchcock Mystery Magazine.

Daryl Gregory - Pandemonium (originální obálka)

Daryl Gregory - Pandemonium (originální obálka)

Zmrtvýchvstání jednoho literáta

Gregoryho cesta z hlubin zapomnění opět započala pod záštitou magazínu F&SF, kde mu roku 2004 vychází hned dvě nové povídky. V březnovém čísle je to Free, and Clear a v červencovém The Continuing Adventures of Rocket Boy, která je spíše o sci-fi než sci-fi. Především je to však jedna ze zlomových povídek Gregoryho literární kariéry, když ji ve svých ročních výběrech toho nejlepšího z žánru zmiňují editoři velikosti Gardnera Dozoise (za sci-fi) a trojice Ellen Datlowová, Kelly Linková a Gavin Grant (za fantasy a horor).

O rok později už rodák z Illinois boduje naplno, když se jeho povídka Second Person, Present Tense (2005, č. Druhá osoba, přítomný čas, Ikarie 2009/09) objevuje nejprve v Asimovově SF magazínu a poté také v příslušných sbornících toho nejlepšího z žánru sci-fi roku 2005. „Druhá osoba“ z názvu odkazuje k zápletce příběhu. Postava dívky Terezy je v něm vystavena svému vlastnímu minulému životu, jejž opustila. Po předávkování novou drogou zahájila život nový, jenže ve stejném těle, a vzpomínky, které už nejsou její, jí zůstaly. Daryl Gregory neodolal a na případě Terezy rozebírá fungování lidské mysli a jejích zvláštností, současně zavádí řeč na rozpor křesťanství a buddhismu.

Dalším významnějším počinem v Američanově obrozené spisovatelské kariéře je povídka Damascus (2006, č. Damašek, Trochu divné kusy 3, ed. Martin Šust, Laser-books 2007), v níž je žena zachráněna svým osobním Ježíšem. Příběh, jenž se opět dotkl náboženských témat, tentokrát ročníkové sci-fi antologie rozhodně nepřehlédly. Českým čtenářům povídku zprostředkoval Martin Šust ve svém třetím výboru netradičních žánrových povídek, čímž otevřel Darylu Gregorymu dveře na český trh.

Daryl Gregory - Pandemonium (česká obálka)

Daryl Gregory - Pandemonium (česká obálka)

Třetí autorovou kratší prací přeloženou do češtiny je Unpossible (2007, č. Antimožné, Fantasy & Science Fiction 2008 – Jaro 2008), autorův výlet do fantasy literatury, které se občas rovněž věnuje. Gregory se v něm pokouší o návrat do fantastické krajiny dětství, přičemž ani tentokrát jej zařazení do „year’s best“ antologií nemíjí.

K příběhům o mnoha stranách

Jak už bylo naznačeno v úvodu, Gregoryho románům, respektive tomu jednomu, na bradě ještě žádné vousy neraší. Přestože stále zůstává především skvělým povídkářem, což potvrzují i jeho dvě nejnovější práce Glass a The Illustrated Biography of Lord Grimm, jež letos svorně opět vyšly v ročníkových „best of“ výběrech z roku 2008, vydal se Daryl Gregory též na křehkou půdu románové tvorby. A jako romanopisec rozhodně neselhává. Jeho Pandemonium (2008, č. Pandemonium, Triton 2009) je příběhem Dela, muže, který už prodělal tolik posednutí démonem, že už ani nemůže být součástí normální komunity. Pomoc by mu snad mohla poskytnout vymítačka, pro niž jsou démoni také nepříjemně důvěrní známí. Jenže problémy nemá pouze Del, ale celá lidská společnost.

Pandemonium na sebe okamžitě po svém vydání strhlo značnou pozornost čtenářů i kritiků, což se promítlo i v četných nominacích na literární ocenění. Z dosavadních pěti, mezi nimiž je i finále World Fantasy Award a nominace na ocenění Locus, získal Gregory sice pouze cenu Williama L. Crawforda pro nováčky v žánru fantasy, v konkurenci jmen jako Neil Gaiman nebo Jeffrey Ford (u nás pouze povídky) a celé řady dalších debutantů jde však stále o úspěch, který nelze ignorovat.

Daryl Gregory - Devil's Alphabet (originální obálka)

Daryl Gregory - Devil's Alphabet (originální obálka)

Kuj železo, dokud je žhavé, pomyslel si nejspíš píšící programátor a na letošní podzim připravil svým anglickým fanouškům už svůj druhý román. Jmenuje se Devil’s Alphabet a odehrává se v malém horském městečku v Tennessee. Originální anotace slibuje město napadené pandemií, která zabila matku hlavního hrdiny a znetvořila jeho otce i nejlepšího kamaráda. Paxton byl v době vypuknutí čtrnáctiletý chlapec, tajemná choroba jej však nijak viditelně nepoznamenala. Po patnácti letech se do městečka Switchcreek vrací, aby odhalil pozadí sebevraždy zmutovaného kamaráda z dětství. To, co na něj čeká, je město plné tajemství a podivností, mezi nimiž se dobře ztratí i vražda.

Daryl Gregory v českých končinách patří mezi dosud neobjevené hlasy západní fantastiky. Ačkoliv nepatří mezi nejplodnější autory a jeho bibliografie včetně povídek čítá necelé dvě desítky prací, mnozí v něm vidí obrovský příslib do budoucnosti. V jeho příbězích se prolíná klasická žánrová fikce s hororovými a mysteriózními prvky, zároveň se však často zabývá i otázkou člověka a samotného lidství. Jestli v tomto nastoupeném trendu hodlá pokračovat, věřme, že čeští čtenáři budou nadále při tom.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Téměř ztracený a znovu nalezený Daryl Gregory

Hide picture