Menu
FANZINE.cz

Temná hrozba na obzoru. Pobožný křižák, rouhavý čaroděj a cynická lebka v akci

Redakce

Redakce

20. 3. 2011

Temná hrozba, název třetího dílu série Harry Dresden amerického autora Jima Butchera, zdaleka neodkazuje pouze na to, že bude čaroděj Harry řešit problém se záhrobím. Nad hlavou mu totiž visí i nesplněný slib, který dal své elfské kmotřičce a milostné potíže, které jsou pro Harryho ze všech hrozeb ty nejděsivější.

Ilustrace na obálce knihy Temná hrozba, autor: Chris McGrath

Za svou kariéru profesionálního čaroděje se Harry Dresden ještě nesetkal s tím, co teď sužuje celé Chicago. Opona mezi skutečným světem a Neverneverem, světem duchů, se pohybuje, tenčí a protrhává. Duchové se potulují po Chicagu a dělají neplechu. A protože ti hodní už dávno odpočívají v pokoji, prohánějí se po chicagských ulicích vesměs ti zlí, nevrlí a pomstychtiví.

Když je napadena Harryho kamarádka, policistka Murphyová, stává se z celé akce osobní věc. Harry musí co nejrychleji přijít na to, kdo burcuje duchy k takovému chování, proč se opona protrhává a hlavně, jak to zastavit dřív, než se Nevernever a všichni jeho obyvatelé dostanou mezi nic netušící Američany.

Drsný hrdina, drsný svět, drsné hlášky

Oproti druhému dílu, Bláznivému úplňku, Harry o pár měsíců zestárl, ale ani o fous nezmoudřel. Když se v jeho kanceláři objeví bezradná dívka prosící o pomoc, uvede do provozu všechny Harryho rytířské instinkty. Až s podivem, že Harry vůbec nějaké takové instinkty má, protože jeho slupka je drsná, cynická a jízlivá. K neskonalému pobavení čtenáře Harry více než prince na bílém koni připomíná Bruce WillisePosledním skautovi.

„Dokonce i dny, které končí velikým soubojem s šílenými duchy a výpravou přes hranici mezi tímto světem a říší duchů, obvykle začínají docela normálně.“ (str. 30)

Tentokrát Harrymu odpadnou slovní přestřelky s policistkou Murphyovou, protože ta většinu knihy prospí v magickém spánku. Místo sexuálního jiskření zaujímá tření mezi ateistou Harrym a velmi striktním křesťanem Michaelem, Rytířem Božím. Sledovat, jak se Michael vydává na křížovou výpravu brutálnější než všechny předchozí v historii, totiž obrátit Harryho k víře, pěkně v průběhu čtení protáhne bránici. A to hned od prvních stran.

obálka Jim Butcher: Temná hrozba

Stejně tak dostane v příběhu větší prostor duch Bob sídlící v lidské lebce. Na celém širém světě nežije větší cynik než Harry. Pouze Bob, nepochybně i proto, že už vlastně nežije, Harryho v cynismu hravě překonává. Chvilky občasného zájmu o okolní dění se střídají s naprostou lhostejností a snahou Harryho co nejvíce rozčílit čistě z nudy.

„Výborně,“ prohlásil Bob trpělivě, „Právě jsme vyjeli ze zastávky Uvažování a Zdravý rozum. Příští zastávka Magorov.“ (str. 200)

„Harry,“ volal Bob, „Hvězdy na nebi, ty jsi v pořádku!“ Chviličku zaváhal a pak řekl, „A vypadáš zlověstně. A to dokonce i v boxerkách se žlutými kachničkami.“ (str. 271)

Trošku dlouhé vedení

K pozitivům této urban fantasy detektivky nesporně patří to, že hlavní dějová linie je zamotaná na uzel a utažená na tolika místech, že věru není snadné ji rozplést bez důmyslného vedení Jima Butchera. Dokonce samotný Harry všechno pochopí a příslovečně se mu rozsvítí vždy až ve chvíli, kdy ho od smrti dělí jen vteřiny. Naštěstí pro něj se během těch vteřin vždycky odehraje něco natolik převratného, že z toho čaroděj nakonec vyvázne.

Nicméně ani Temná hrozba se, podobně jako předchozí díl, nevyhnula zákeřné práci korektorského šotka. Chybějící a přebývající uvozovky se objevují až enormně často, takže občas chvilku zabere, než se čtenář zorientuje v tom, jestli danou věc Harry vyslovil nahlas, nebo si ji jen myslel. Ve jménech vypadávají písmenka nebo se záhadně mění z „C“ na „K“. Sem tam se prohodí jména postavám a nejvtipnější zásah šotka nastává v situaci, kdy Harry mluví o své jedničce místo ledničce.

Tak jako předchozí dva díly série Harry Dresden jsou i tentokrát čarodějova dobrodružství vhodná pro každého, kdo si užívá akční honičky a detektivky v městských kulisách, v současném čase i prostoru, ale se špetkou nadpřirozena k tomu.

Název originálu: Grave Peril
Český název: Temná hrozba
Autor: Jim Butcher
Překlad: Pavel Toman
Obálka: Chris McGrath
Počet stran: 504
Vazba: brožovaná
Rozměry: 110 x 165 mm
Vydal: Triton, Praha 2010
Doporučená cena: 329 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Temná hrozba na obzoru. Pobožný křižák, rouhavý čaroděj a cynická lebka v akci

Hide picture