Menu
FANZINE.cz
Fantasy knihy, fantasy literatura

Terry Pratchett už obdržel formuláře k asistované sebevraždě

Jakub Ehrenberger

Jakub Ehrenberger

6. 7. 2011

Terry Pratchett: Zaslaná poštaPopulární britský autor fantasy Terry Pratchett se připravuje na důstojný odchod z tohoto světa. Dle svých vlastních slov už obdržel i formuláře potřebné k asistované sebevraždě.

Ilustrace na obálce knihy Nevídaní akademikové Autor: Paul Kidby

Sir Terry Pratchett zahájil přípravu své sebevraždy. Oblíbenému fantasy spisovateli diagnostikovali v roce 2008 Alzheimerovu chorobu, tedy degenerativní onemocnění mozku, které vede až k postupné demenci. Současná medicína zatím není schopná tuto chorobu léčit, v nejlepším případě se daří její vývoj pouze lehce zpomalit.

Terry Pratchett rozvířil vody svým dokumentem

Autor populárního cyklu Zeměplocha a řady dalších knih patří mezi nejznámější tváře bojující za povolení eutanazie ve Velké Británii. Nedávno na toto téma opět rozvířil diskuse dokument Terry Pratchett: Choosing to Die, jehož iniciátorem byl sám spisovatel a zachycoval poslední okamžiky před asistovanou sebevraždou dalšího těžce nemocného člověka, Petera Smedleyho. Těžce nemocný Smedley se v dokumentu vydává do Švýcarska na kliniku Dignitas, aby odešel ze světa s poslední důstojností.

Pratchett dokumentem natočeným pro BBC 2 provázel, za což televize i sám spisovatel sklidili značnou kritiku organizací stojících v opozici. Spisovatel však v televizi potvrdil, že jeho úmysl dokument nijak nepoznamenal a pokud ano, pak jej jedině v přesvědčení o správnosti jeho volby přesvědčil. „V tuto chvíli mi před podepsáním příslušných listin brání dvě věci,“ uvedl britský autor, „tvorba tohoto dokumentu a jedna sakra dobrá knížka, kterou musím dokončit.“

Terry Pratchett Zdroj: www.mentalfloss.com

Spisovatel a držitel Řádu britského impéria je nicméně rozhodnutý příslušné formuláře podepsat. Ani to však neznamená, že nakonec asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku podstoupí. Podle kliniky Dignitas se až 70% žadatelů rozhodne svůj úmysl neuskutečnit. „Nevím, jak zemřu. Nevím ani, kdy tomu tak bude,“ dodává Pratchett, „kvůli Alzheimerově chorobě bych však rád poznal jednotlivé možnosti.“

Další román vyjde v originále ještě letos

V současnosti Pratchett dokončuje další román ze zeměplošského univerza, který nazval Snuff. Celkově devětatřicátý příběh z celého cyklu by měl vyjít na podzim letošního roku a jeho ústředním hrdinou bude velitel Městské hlídky Samuel Elánius. Pratchett knihu dokončuje s pomocí svého asistenta, neboť sám už několik let nemůže psát. Jejich spolupráce je ve zmiňovaném dokumentu také zachycena.

Po dokončení tohoto románu by se měl vrátit k sepsání knihy Raising Taxes, o němž se mluví už od vydání Making Money (2007, č. Nadělat prachy, Talpress 2008). V jubilejním čtyřicátém svazku se tak na scénu potřetí vrátí bývalý podvodník Vlahoš von Rosret, který zemřel, aby v Ankh-Morporku později postavil na nohy místní poštu a mincovnu s bankou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Terry Pratchett už obdržel formuláře k asistované sebevraždě

Hide picture