Menu
FANZINE.cz
Hry

TEST: Xbox One je solidní konzole. Microsoft začal naslouchat hráčům

Marek Jedinák

Marek Jedinák

24. 10. 2014

Po dlouhém čekání se na svoji vytouženou modlu dočkali i čeští stoupenci konzolí od technologického giganta Microsoft. Nástupce velice úspěšného Xbox 360 se po téměř roční odmlce oficiálně začal prodávat i v České republice. Přečtěte si recenzi multimediální herní konzole, která by neměla chybět v obýváku každého, kdo to s konzolemi myslí vážně.

XboxOne_DayOne_Consle_Sensr_controllr_F_TransBG_RGB_2013

Retro tvar konzole má svůj styl. Zdroj: news.xbox.com

Celosvětové vydání Xbox One proběhle ještě minulý rok. Česká republika sice loni na seznamu zemí, v nichž došlo k zahájení prodejů chyběla, po několika měsících se však ukazuje, že to může být pro hráče ze středu Evropy malá výhra. Microsoft začal po změně vedení více naslouchat hráčům a poměrně rychle ustoupil od některých kontroverzních rozhodnutí, díky čemuž se nemalému procentu hardcore hráčů ulevilo.

Do České republiky se tak dostává prověřená konzole s jistě se rozrůstajícím portfoliem exkluzivních titulů. Za cenu okolo 10 690 Kč je tak rovnou možné sáhnout po konzoli bez pohybového senzoru Kinect, díky čemuž se podařilo snížit pořizovací náklady konzole na cenu schopnou čelit své největší konkurenci, PlayStationu 4.

Vzpomínky na VHS přehrávač

První, čím nová konzole překvapí ihned po vytažení z krabice, je robustní design výrazně připomínající staré VHS přehrávače. Ačkoli hranatá tvary v lecčems připomínající česká sídliště nevypadají v malém podání vůbec špatně, trochu komplikací může způsobit poněkud objemná konstrukce. Větší rozměry však přinášejí kvalitnější chlazení konzole. Na rozdíl od konzole Xbox 360 tedy nehrození zbytečné přehřívání, které v některých případech končívalo zničením konzole. Microsoft použil solidní plasty, všechno perfektně doléhá a konzole nikde nevrže. Nechybí elegantní senzorová tlačítka a Blu-ray mechanika. V balení je standardně přítomen HDMI kabel sloužící k přenosu obrazu i zvuku.

Konzole kombinuje lesklé a matné plasty. Zejména na prvních z nich zůstávají otisky prstů, což nepůsobí příliš dobře. Základní černá barva je pak sice stylová a ladí s většinou domácích spotřebičů, ale na druhou stranu je na ní vidět prach.

Xbox_Controller_RHS78_TransBG_RGB_2013

Lehkých, ale výrazných změn doznal ovladač. Jak je již u Microsoftu zvykem, jeho masivní objem a správně vyvážená hmotnost z něj činí solidní hráčské žezlo, které by si v ruce přál potěžkat každý hráč. Poněkud kriticky se stavím k přítomnosti tužkových baterií. Ty je však možné nahradit dobíjecím akumulátorem. Velmi dobře jsou zpracované oba dva thumbsticky. Guma je kvalitní a na rozdíl od konkurence nedojde rychle k jejich poškrábání a ztrátě přilnavostních vlastností. Zcela klíčovým se pak jeví speciální vibrační zařízení, což se projevuje ve specifických herních situacích. Především u závodních her či stříleček jde o luxusní záležitost.

V porovnání s konkurencí zamrzí a pouze nepřítomnost 3,5 mm jacku, jenž by umožnil připojení sluchátek. Příjemným překvapením je absence úložného prostoru krychlového tvaru na spodní straně ovladače. Trochu mě také mrzí snad až příliš náročné mačkání dvou bumperů. Jejich odpor považuji za příliš velký, a to přesto, že jsem je už stihl pořádně procvičit.

Staré známé dlaždice

Grafické rozhraní konzole příjemně připomíná starou známou klasiku. Na rozdíl od osobních počítačů tady dlaždicové zpracování metro funguje poměrně solidně. Při prvním nastavení konzole je nutné připojení k internetu, nejedná se však o žádnou tragédii, především díky integrovanému wi-fi přijímači. Většina her se nově musí instalovat. Sympatické je, že je možné hrát už během instalace. Jediný problém, s nímž jsem se občas setkával byla příliš dlouhá instalace způsobená snahou konzole o paralelní stahování updatů a instalace z disku, a to přesto, že mám nadprůměrně rychlé internetové připojení. Tento neduh se však týkal pouze malého množství her.

Jedním z výrazných nedostatků je absence většiny na západě působících služeb, jež se Microsoft snažil prezentovat jako hlavní devizu svého multimediálního zařízení. Minimálně na jinak rozšířený Netflix je tak nutné zapomenout. K dispozici je sice YouTube či Skype, jakožto hardcore hráč však nevidím důvod, proč bych měl zmíněné aplikace přestat používat na počítači a nahradit jej konzolí.

Xbox_Console_F_Tilt_TransBG_RGB_2013

Velmi příjemné působí portfolio herních exkluzivit. Xbox One zatím vítězí především na poli závodních her, neboť jeho vlajkové lodi Forza 5 a Forza Horizon 2 zatím nemají konkurenci. Ryse: Son of Rome je pak jednou z nejlépe vypadajících her současnosti, zatímco Dead Rising 3 nabízí solidní zábavu v otevřeném světě.

Verdikt

Xbox One je povedenou herní konzolí, jež dokáže k tradičním atributů, nabídnout i lákávé multimediální prvky, což z ní činí skvělý prostředek pro zábavu a relaxaci zaměřený na celou rodinu a všechny věkové kategorie. Konzole je i přes nedávný launch spolehlivá a ergonomicky zpracovaný joystick umocňuje celý zážitek. V porovnání s konkurencí si nestojí vůbec špatně. Přestože některá srovnání ukazují na nižší rozlišení v případě multiplatformních her, v praxi jde o rozdíl málo postřehnutelný. Všichni zájemci by se tedy měli řídit podle exkluzivních titulů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TEST: Xbox One je solidní konzole. Microsoft začal naslouchat hráčům

Hide picture