Menu
FANZINE.cz
Herní novinky

Testovali jsme ZombieU, věrohodný simulátor zombie apokalypsy

Marek Jedinák

Marek Jedinák

22. 8. 2012

Redaktoři GAMEZINE.cz měli možnost vyzkoušet si hru ZombieU na vlastní kůži. Přečtěte si dojmy z dosud nejrealističtějšího simulátoru zombie apokalypsy!

ZombieU se prezentuje jako velmi náročná hra. Je však pro takhle obtížný titul na trhu místo? Zdroj: vydavatel hry

ZombieU vzbudilo zájem kritiků i veřejnosti především neskutečně atmosférickým trailerem, který v lecčems svým stylem připomínal úvodní video ze hry Dead Island. Zombie jsou v kurzu, a ovladač ke konzoli WiiU slibuje zcela unikátní zážitek, na který se jistě těší každý vyznavač kultu oživlých mrtvol.

Čtěte také: Vybrali jsme nejlepší zombie hry. Naučí vás přežít invazi nemrtvých

Na základě prvních dojmů je nutné podotknout, že samotná hra je opravdu neskutečně náročná. V demoverzi jsme měli možnost vyzkoušet level odehrávající se přímo v Buckinghamském paláci, do něhož se hráč dostane skrze stoky.

Dojmy z grafické stránky hry jsou prozatím poněkud rozpačité. Většina hry se odehrávala ve velice uzavřených a nudných prostorech s poměrně malým množstvím nábytku. Propracované jsou sice obličeje nepřátel, to samé se však bohužel nedá o grafickém zpracování okolního prostoru a level designu říct.

Trochu uzavřenější Dead Island

Předváděná verze hry byla poměrně uzavřená, hráč se mezi jednotlivými sekvencemi přesunoval podobně jako v Dead Islandu mezi lokacemi. Přišel například k poklopu zemi, načež následoval loading a přesun do další místnosti.

Otázka, zda jde pouze o neduh demoverze, nebo bude výsledný produkt skutečně natolik uzavřený, zůstala nezodpovězena.

 

V praxi jsme také měli možnost vyzkoušet nový ovladač. Je pravdou, že má skutečně něco do sebe, lootování mrtvých zombií či scanování je skutečně realistické. Hráč musí k torzu nejprve přistoupit a kliknout na něj, čímž se mu na ovladačovém displeji zobrazí dva inventáře. Jednoduchým tahem je tak nutné u každého předmětu přesunout ikonku do svého batohu.

Nepřehlédněte: Hyundai představil automobil plně vybavený na zombie apokalypsu

Nejprve jsem měl pocit, že je to naprosto neskutečný nápad a jde o skutečnou simulaci zombie apokalypsy, jakou jsem si přál absolvovat po každém zhlédnutí těchto subžánrových filmů. V praxi bohužel tento wow efekt funguje jen velmi krátce. Postup je pak extrémně zdlouhavý a prohledávání každé mrtvoly je strašná nuda.

Těžkopádný pohyb

Během ovládání jsem se také nemohl ubránit pocitu, že postava špatně reaguje na pohyb analogových páček.

Podobný charakter měl i této hře velmi podobný Dead Island. Postavy se pohybovaly těžkopádně, jako by byly skutečně živé. V ZombieU je však tento systém dotažen do extrému, díky čemuž hra působí, jako by byla oproti realitě extrémně zpožděná.

Výdrž nepřátel je pak naprosto extrémní. Demoverze nabídla k dispozici pádlo, tím však bylo téměř nemožné posílat nemrtvé zpátky tam, kam patří. Jedná se sice o původní, romerovské verze, čili neumějí běhat, ale pokud se jim povede hráče obklíčit, jste bez šance.

Titul je charakteristický skutečně děsivou atmosférou, především proto, že zde není žádný autosave či checkpointy. V ukázkové verzi hry se hráč pokaždé objevil v drobném útočišti ve stokách. Neustále tak procházel ten samý úsek hry, ale pouze s jinak vypadající postavou. Najít svoji předchozí postavu pak nebylo vůbec náročné.

RECENZE: Deadlight je první pořádně atmosférická zombie plošinovka

Vzhledem k velké uzavřenosti prostoru však rozhodně nešlo o bůhvíjak neuvěřitelnou věc. Hráč kvůli střídání postav a minimu videí nemá žádnou možnost se s některou z nich sžít.

Porovnáme-li hru například s prvním Dead Risingem, který patřil mezi jedny z nejnáročnějších her vůbec, musíme konstatovat, že další zvyšování obtížnosti může vyústit pouze ve dvě situace. Na jednu stranu přinést obrovský úspěch, jako tomu bylo v případě extrémně náročných Dark Souls, nebo totální krach.

ZombieU je veliká výzva a zcela určitě půjde na jednu z nejnáročnějších hardcore her pro konzoli WiiU, otázkou však zůstává, jestli není pro příznivce jinak arkádového Nintenda až příliš velkým soustem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Testovali jsme ZombieU, věrohodný simulátor zombie apokalypsy