Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

The Amazing Spider-Man: Podobu pavoučímu muži vtiskne výtvarník Aaron Sims

Redakce

Redakce

31. 8. 2011

Filmových verzí slavného komiksu je nespočet. V současné době se chystá The Amazing Spider-Man, o jehož design se stará Aaron Sims, který se podílel na vytváření světa Narnie, Souboje Titánů, Já, legendy a mnoha dalších.

The Amazing Spider-Man a jeho představitel Andrew Garfield, Zdroj: distributor filmu

Příběh o pavoučím muži není třeba připomínat. Zmiňme jen ty nejnovější verze, a to Spider-Man, Spider-Man 2 a Spider-Man 3 mistrně zrežírované Samem Raimim. Všichni si alespoň trochu vybaví výtvarnou podobu snímku. Právě na vizuální stránce toho nejčerstvějšího pavoučího muže se bude podílet designér postav Aaron Sims.

Ano, jména jemu podobných lidí často nejsou moc známá, přitom vytváří jeden z nejdůležitějších aspektů celého filmu, a to nový svět fantaskních příběhů. Přitom zrovna Aaron Sims se podílel na takových trhácích, jako je Neuvěřitelný Hulk, Souboj Titánů, Válka světů, Já, legenda, Letopisy Narnie: Princ Kaspian nebo Percy Jackson: Zloděj blesku.

Sims se na poli filmového průmyslu pohybuje už třiadvacet let. Do Los Angeles se přistěhoval v polovině osmdesátých let, aby se zde věnoval své kariéře coby designér filmových postav. Na slušnou úroveň se vypracoval poměrně brzy a spolupracoval i s takovými velikány jako Rick Baker či Stan Winston. A právě při spolupráci s Bakerem byl zasvěcen do rychle se rozrůstajícího světa digitální technologie, technologie, kterou si rychle osvojil a naučil. Mimo jiné si také vybudoval vlastní firmu – The Aaron Sims Company.

Co dělat, když je mnoho kuchařů v kuchyni?

Sims je bezpochyby velice šikovný a pracovitý filmový umělec. „Toto je typický způsob práce ve světě dnešního filmu: mnoho hlasů, mnoho kuchařů v kuchyni, komise lidí s vlastním názorem,“ říká Sims. Po letech práce s režiséry se naučil řídit především dle jejich potřeb a režisér je vždy ten první, koho poslouchá. Sims tedy nejprve představí verzi podle režiséra a až poté dodá své vlastní nápady, svou vlastní verzi. Zkrátka musí dát prostor každému nápadu a skloubit vše tak, aby byli ve výsledku všichni spokojeni.

Náš starý známý. Jaká bude jeho nová verze? Zdroj: wisdomtree.files.wordpress.com

Jak již bylo řečeno, nyní se Aaron Sims podílí na vytváření nového Spider-Mana, což není zrovna jednoduchá záležitost vzhledem k velkému počtu mnoha různých verzí od mnoha různých výtvarníků. Otázkou je, na jakou z nich navázat, či zda vytvořit verzi zcela novou a odlišnou. Sims říká, že to samozřejmě nezáleží jen na režisérovi, ale je do toho zahrnuto plno dalších lidí včetně stáje Marvel.

„Pokud se jedná o starý film, který je součástí série, každý, kdo je nějak spjat s jeho historií, do toho má co mluvit. To  je v pořádku. The Amazing Spider-Man je nová, současná verze, ale je to jen můj pohled, jeden z mnoha. Například Hulk byl dvouletý proces. Pracovali jsme s mnoha verzemi. Má mít krátké vlasy, dlouhé nebo špičaté? Má být zelený či šedý?“

Nezapomenout na fanoušky!

Lidé podílející se na vytváření filmu jako je The Amazing Spider-Man musí brát v úvahu nejen komiksy a předchozí filmy, ale nesmí zapomínat ani na fanoušky. Slovy Simse: „Do určité míry musíte fanoušky jakožto jednotlivce ignorovat, musíte se na ně dívat jako na celek, protože nikdy neučiníte každého jednotlivce šťastným. Někteří totiž říkají ‚To není ten film, který jsem chtěl vidět!‘, takže uspokojit všechny strany je opravdu těžký úkol.“

Je zajímavé, že u digitálních filmů se až tolik (alespoň v tomto případě) nebere v potaz rozpočet jako spíše digitalizace. „Studio nám obvykle řekne, ať se nebojíme nějakých omezení. Stačí přijít s opravdu dobrým designem a oni vymyslí, jak to udělat.“ Což svým způsobem dává výtvarníkům volnou ruku.

Filmu The Amazing Spider-Man se dočkáme až 5. července příštího roku, ale už teď se můžeme těšit na kvalitně odvedenou práci. Aaron Sims se včetně vytváření designu filmových postav věnuje i produkci a režii. Jak o svém povolání sám říká: „Miluji všechny aspekty filmové tvorby, ale nechci se omezovat jen na jednu věc. I když designérem budu pravděpodobně až do smrti.“

The Amazing Spider-Man

Akční/Dobrodružný/Sci-fi/Thriller
USA, 2012

Režie: Marc Webb
Hrají: Andrew Garfield, Emma Stone, Rhys Ifans, Sally Field, Martin Sheen, Denis Leary, C. Thomas Howell, Chris Zylka, Stan Lee

Premiéra v ČR: 5.7.2012

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

The Amazing Spider-Man: Podobu pavoučímu muži vtiskne výtvarník Aaron Sims

Hide picture