Menu
FANZINE.cz
Filmy a seriály

Thor – Příběhy z Asgardu na DVD: Velkolepá legenda v pokémonském hávu

Redakce

Redakce

27. 7. 2011

Staré báje a pověsti ze severu Evropy mají něco do sebe. To poznali také animátoři ze studia Marvel a na DVD uvedli Thor: Příběhy z Asgardu, kreslený film inspirovaný osudem pyšného boha všech seveřanů. Kde ale hlavní hrdina nechal kladivo?

Valkýra, která to natřela Thorovi i s klackem, Zdroj: distributor filmu

Film

Mladý princ Thor, syn vládce Asgardu Ódina, se zoufale snaží všechny přesvědčit, že už není nevycválaný puberťák a dokáže se ohánět mečem, když je potřeba. Pro svou pýchu si ani neuvědomuje, že jeho partneři v bojových lekcích ho vždy nechají vyhrát (princovou porážkou před zraky celého Asgardu by královský rod přišel o prestiž), a s jeho egem nijak nezamává ani, když dostane potupný výprask od holky s klackem. Thor však hodlá dokázat svou chrabrost konkrétním činem, touží předvést, že vyspěl v opravdového muže.

Po nařízení otce, který Thorovi zakáže vycestovat z Asgardu, je princova touha po dobrodružství ještě silnější. Přesvědčí proto svého bratra Lokiho, aby se ukryli na palubě lodi vyhlášených cestovatelů a vydali se hledat Surturův meč, jehož síla je opředena mnoha pověstmi. Po mnoha peripetiích meč skutečně najdou, ovšem jeho moc a destruktivní účinky je vyděsí natolik, že se rozhodnou vrátit jej těm, kterým dosud patřil – obrům z Jotunheimu. To už si však na Surturův meč brousí zuby ostatní říše, přibývá mrtvých a svět bohů se žene do války.

Thor se vydá na dobrodružnou výpravu

Tvůrci vměstnali do 74 minut několik severských bájí, díky tomu má příběh dostatečný spád a ani na okamžik nenudí. Na druhou stranu znalce severské mytologie může zrychlené narativní tempo a zhuštěnost děje spíše iritovat: jednotlivé příběhy nejsou vysvětleny dostatečně do hloubky, charaktery některých postav by si zřejmě zasloužily výraznější zpracování a fakt, že Thor nedostal kladivo, jež k němu neodmyslitelně patří, ale meč, degradaci tradiční severské kultury jen znásobuje.

Na hodnocení snímku nepřidá ani na dnešní dobu primitivní animace. Japonskou školou inspirovaný styl kresby postav také příliš nekoresponduje s očekávaným vzezřením hlavních hrdinů: samý vymazlený typ s roztomilou tvářičkou, na hony vzdálený severskými větry ošlehaným rekům. Co však lze pochválit, jsou poměrně inteligentní dialogy. Nešustí papírem, přitom obohacují film o mravní ponaučení a mnohdy jsou i vtipné. Sugestivnosti pak napomáhá dramatická, velkolepě znějící orchestrální hudba.

Žádné kladivo, ale meč

Svou vizuální formou se Thor: Příběhy z Asgardu nachází někde na úrovni Pokémonů. Naštěstí ale nezůstalo jen u toho. Oproti různým animákům – ať už těm filmovým, či seriálovým ze sobotního dopoledne – přináší hlubší a propracovanější příběh opředený severskou mytologií, byť trochu znásilněnou ve prospěch mainstreamového diváka, řadu akčních pasáží a přímočaré jednání postav ve prospěch dějové gradace.

Nicméně zde ztvárněná látka má své důstojnější zastoupení v hraném snímku s prostým názvem Thor. Jako příjemný divácký předkrm k tomuto počinu však Příběhy z Asgardu poslouží dokonale.

DVD

Zvuková stopa filmu je buď v angličtině (k té lze navolit české titulky), nebo v češtině. Vzhledem k tomu, že v ani jednom případě dabing příliš nesedí k animaci, je asi jedno, co z toho zvolíte. Jistě však zamrzí, že k filmu nejsou připojeny žádné bonusy. Bylo by totiž skutečně zajímavé dozvědět se od pánů z Marvelu něco o tom, co je přimělo zpracovat příběh Thora, jak se k této látce dostali a proč vyměnili kladivo za meč.

Thor: Příběhy z Asgardu (Thor: Tales of Asgard)

Animovaný/Akční/Dobrodružný
USA, 2011, 74 minut

Režie: Sam Liu
Hrají:
Matt Wolf, Rick Gomez, Tara Strong aj.
Zvuk:
anglický, český (Dolby Digital 5.1) české
Bonusy:
interaktivní menu, výběr scén

Titulky:

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Thor – Příběhy z Asgardu na DVD: Velkolepá legenda v pokémonském hávu

Hide picture